Zvláštní výhra Mijazato v Evropě

29.12.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Ai Mijazato, první hráčka ženského evropského money listu

Za nejpodivnější úspěch končícího golfového roku vyhlásila agentura Associated Press výhru Ai Mijazato ve finančním žebříčku Ladies European Tour. Japonka totiž absolvovala pouze dva turnaje, započítávané do této série, přičemž jsou oba zároveň v kalendáři LPGA Tour a ona na jednom z nich neprošla cutem.

Za výhru v Evian Masters však inkasovala 487 500 dolarů, což přepočteno do žebříčku znamená 363 079,68 eura. “Abych řekla pravdu, mám z toho smíšené pocity,” potvrdila golfistka, “ale na druhou stranu jsem nikdy na žádném money listu nejvýš nebyla, tak jsem opravdu šťastná.”

Hned v následujícím týdnu po triumfu na francouzském hřišti Evian-Les-Bains zahrála Mijazato špatné první kolo v Carnoustie (76) žádnou částkou z Women’s British Open na své konto nepřispěla. Tím pro ni evropská epizoda skončila.

Paradoxní situaci způsobila pravidla. Ženská LET nevyžaduje po udělení herní karty na hráčkách, aby absolvovaly nějaký minimální počet turnajů. Naproti tomu zve ke startu i své nečlenky. Na skotském linksu, kde se nedařilo Japonce, zvítězila světová jednička Tseng Ja-ni. Korejka absolvovala pět startů, započítaných do Henderson Money Listu, a čtyřikrát přitom vyhrála.

Lhostejno, že šlo o dva turnaje v Austrálii a jeden v Číně. Důležité je, že před sezonou nepožádala o členství v LET, i když na to měla právo coby vítězka loňského British Open.

“Cítila to tak, že nechce být členkou, což neznamená, že by se jí někdy nemohla stát,” vysvětlil Ernie Huang, americký agent Tseng. Kdyby se rozhodla kladně, Mijazato by předčila o 160 dolarů a dokázala by to, co Luke Donald – stanula by na nejvyšší příčce v evropském i americkém peněžním pořadí.

V mužském golfu můžeme hledat paralely dál. Kdyby nebylo nutného počtu odehraných turnajů, Tiger Woods by v minulosti vyhrál evropský Order of Merit pětkrát. Pomohly by mu zejména zisky na štědře dotovaných majorech a turnajích WGC.

Na LET je disproporce mezi prize money na Evian Masters i Women´s British Open a zbytkem turnajů tak výrazná, že druhé v konečném finančním žebříčku Melisse Reid nestačilo na Mijazato ani 19 absolvovaných akcí. Nastřádala na nich 286 577,77 eura.

Třetí v pořadí Caroline Hedwall ze dvaceti turnajů dokonce čtyři vyhrála, ale součet takto získaných prémií je zhruba tolik peněz, kolik se nabízí za třetí místo na Evian Masters.

Zkušená Laura Davies takovou praxi kritizovala: “Je prostě divné, když jeden turnaj rozhodne. Měla byste odehrát nějaký počet turnajů, abyste byla v klasifikaci.”

Nejsou však signály, že by její slova našla odezvu. Prozatímní kalendář na rok 2012 obsahuje 15 běžných turnajů se součtem dotací přes 6 milionů dolarů. Tři další turnaje, jež má současně v kalendáři LPGA Tour (Women’s Australian Open, Evian Masters a Women’s British Open) nabízí dohromady téměř sedm milionů USD.