PGA Tour – Zurich Classic

28.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Seung-Yul Noh

PGA Tour – Zurich Classic of New Orleans, TPC Louisiana, Avondale, USA
(24. – 27. dubna 2014, časový posun: -7 hodin)

Neděle – finálové kolo
Byl to boj spíš se sebou samým než s konkurencí, důležité však je, že Noh Seung-yul z něj vyšel jako vítěz a připsal si premiérový titul na velkém americkém okruhu. Přidal ho k loňskému z Web.com Tour a dvěma z Asian Tour, jichž dosáhl ještě jako teenagerovská hvězda jihokorejského golfu. A byl to také boj se silným větrem. „Myslel jsem na to, že musím hrát bezpečně. Hlavně trefovat fairwaye,“ komentoval své chytré nízké rány. Za měsíc třiadvacetiletý hráč zapsal na TPC Louisiana na závěr 71 ran (-1) a k vítězství mu stačil konečný výsledek -19. Keegan Bradley nesplnil roli největšího soupeře. I s přispěním triple bogey na tříparové šestce, kde drajvoval do vody, zakončil turnaj 75 ranami a klesl na dělené osmé místo. Na druhé se vyšvihli jiní Američané Andrew Svoboda a Robert Streb, oba za vítězem zaostali o dva údery. Jediným autorem výrazně nadprůměrného výkonu 64 (-8) je Robert Garrigus, avšak s ohledem na výchozí nedělní postavení domácího golfisty to nestačilo na víc než na dělenou pátou příčku.

Po úspěchu v Q-School získal Noh kartu na PGA Tour pro rok 2012 a s přehledem ji obhájil. Ve druhé zámořské sezoně už tak úspěšný nebyl, ale zabral na Web. com Tour a přes vítězství na Nationwide Children´s  Hospital Championship v září loňského roku a postupem do finále nižší série se mezi elitou udržel. Nyní má vystaráno na další dva roky a posunul se do kategorie hráčů s právem startů na dalších turnajích, mimo jiné i na Masters, které dosud jako jediný major nehrál. Stal se pátým Jihokorejcem, jemuž se povedlo dobýt vavříny na území USA. Jeho předchůdci byli K.J. Choi, Y.E. Yang, Kevin Na a Sang-Moon Bae.

Když sňal čepici z hlavy po posledním puttu, odhalil zpocené vlasy, tak trochu na důkaz, že jednoduché to rozhodně nebylo. Ačkoli předtím absolvoval čtyřiapadesát jamek bez bogey, své první předvedl v neděli hned na jedničce. „Bylo to těžké zvlášť proto, že Keegan hrál na dvojce birdie. Ale opakoval jsem si: hraj dál, hraj dál,“ řekl Noh. Návratu na denní even par se dočkal až na jamce číslo osm a s přechodem na druhou devítku lavíroval stále na hranici E/-1. Po dvou bogey a třech birdie, tom posledním na šestnáctce, však v čele leaderboardu přece jen vydržel. Na krátké sedmnáctce netrefil green, ale proměnil pětimetrový putt do paru a vzhledem k předchozímu Strebovu bogey na této jamce stačilo na finálovce zahrát rutinní par 5.

Další pořadí: 11. Hanson (-12), 15. Martin (-11), 29. Senden, DeLaet (-7), 34. Howell III (-6), 62. Singh (-2), 67. Harrington (-1).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

Sobota – 3. kolo
Další zhoršení Bena Martina už mělo za následek střídání na první pozici. Tu zaujal po výkonu 65 ran (-7) Noh Seung-yul z Jižní Koreje. Dostal se na skóre -18 a díky témuž výkonu se za něj na druhé místo vytáhl jeden z předpokládaných favoritů Keegan Bradley. Američan ztrácí dva údery a v nedělním finálovém flightu se pokusí tento rozdíl smazat. Bez šance nebude ani Robert Streb, jenž na samostatné třetí pozici ztrácí na Noha rány tři. Následuje trojice dalších domácích hráčů na dělené čtvrté příčce, pod ní pak v leaderboardu figuruje mimo jiné i Angličan Paul Casey. Autor osmi birdie, tím pádem i autor nejlepšího denního výsledku 64 (-8) se posunul o dvacet míst na dělené sedmé.

Také lídrova skórkarta je čistá, už potřetí za sebou, obsahuje tři birdie z první devítky a čtyři ze druhé. Vyjma jednoho trojparu skóroval Korejec na čtyřparech, takže nejdelší jamky k tomu nevyužil. Na jedné z nich, osmnáctce, po drivu do fervejového bunkeru musel hrát na velmi opatrný layup, ale zvládl to a neztratil ani tam. Z dosavadních čtyřiapadesáti jamek trefil dvaadvacetiletý Noh, jenž se na PGA Tour bez většího množství výraznějších výsledků pohybuje od devatenácti, pětačtyřicet greenů v regulaci. „Byl jsem nespokojen s loňskou sezonou, ale poučil jsem se a na zítřek jsem připraven,“ prohlásil Noh. Musí se vyvarovat toho, co se stalo jinému méně zkušenému hráči Martinovi. Ten po dvou bogey a birdie na první polovině hřiště vytvořil na té druhé šňůru devíti parů a 73 (+1) je o jedenáct úderů horší číslo než Američanův rekord hřiště ze čtvrtku.

Další pořadí: 20. Rose (-9), 28. DeLaet (-8), 35. Senden, Singh (-7), 50. Howell III (-5), 64. Harrington (-3).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Neměnné pořadí na prvním a druhém místě, jen dílčí změny v top 10. To je důsledek faktu, že hráči z předních pozic dosáhli výsledků v minimálním rozpětí. Vedoucí Ben Martin hrál 67 ran (-5) a se skóre -15 hájí výsadní postavení v leaderboardu vcelku bez problémů. Náskok před druhým Andrewem Svobodou zvýšil o jeden úder. Za oběma Američany se o třetí místo opět dělí Jihokorejec Noh Seung-yul, tentokrát ale s dalším domácím golfistou Robertem Strebem. Švéd Peter Hanson tuto pozici opustil, ale pohoršil si jen na dělenou pátou příčku. Nejlepšího denního výsledku dosáhl i díky dvěma eaglům z pětiparů Američan Bo Van Pelt, jehož 63 (-9) znamenalo zlepšení o jedenáct ran oproti úvodnímu dějství a posun na dosah první desítce.

Martinovo skóre prošlo výraznou proměnou a jeho psychická odolnost těžkou zkouškou. Na tříparové sedmnácté jamce, kterou hrál jako osmou v pořadí, zapsal po odpalu příliš vpravo své první turnajové bogey. Stejným nežádoucím směrem mířil jeho drive na pětiparové osmnáctce, tentokrát ovšem k hráčově smůle do vody. Na green se sice dostal čtvrtou ranou, ale trojputt znamenal double bogey. V tu chvíli byl na denním skóre -1. Přechodem na první devítku se lídr vzpamatoval, hned na jedničce hrál birdie a přidal ještě tři. Vystoupení korunoval, když jeho míč na tříparové devítce skončil z týčka na metr a půl od praporku, umístěném až v zadní části podlouhlého greenu. Jeho forma není překvapivá, před týdnem na RBC Heritage skončil na děleném třetím místě. Samostatně třetí byl v Portoriku, mezitím to ale tak slavné nebylo, čtyřikrát skončil po polovině turnaje. „Týden co týden jsem myslel na vítězství, místo toho jsem končil v cutu. Až teď jsem si mohl říct, že jsem upevnil pozici ve FedEx Cupu a setřásl jsem ten tlak,“ řekl Martin, jenž do turnaje vstoupil jako 65. hráč bodového pořadí PGA Tour.

Další pořadí: 12. Van Pelt, DeLaet (-7), 22.Rose (-6), 35. Senden (-4), 47. Singh, Howell (-3).
Cutem neprošli mj.:
Els, Palmer, MacKenzie, Knox, Fowler, Stadler, Reed, Every.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Američan Ben Martin ustanovil nový rekord hřiště 62 ran (-10), sestavený z deseti birdie. O dvě rány zpět je samostatně druhý jeho krajan Andrew Svoboda, jenž rovněž odevzdal čistou skórkartu s příslušným počtem birdie. O třetí příčku se s odstupem dalšího úderu dělí Korejec Seung-Youl Noh, do třetice ani on nechyboval, a Švéd Peter Hanson, v jehož zápisu se už jedno bogey najde, ale také eagle ze čtyřparové šesté jamky. Vítěz Czech Open z roku 2010 trefil jamku přes vodu ze vzdálenosti 166 metrů.

Když Martin vytvořil rekord o hodnotě 62 ran v domovském Greenwood Country Clubu, bylo to za příjemných podmínek přátelské hry. V turnaji, navíc za silného větru, se to šestadvacetiletému hráči povedlo znovu a o to větší hodnotu jeho výkon má. „V obou těch kolech jsem hrál nejlepší golf své kariéry,“ porovnal. „Rány směřovaly, kam jsem chtěl, a putty běhaly, jak jsem je přečetl.“ Na PGA Tour hrál už v roce 2011, ale neudržel kartu a vrátil se díky druhému místu v konečném pořadí loňské Web.com Tour po výhrách ve dvou turnajích. Na velkém okruhu by se takového úspěchu dočkal poprvé.

Další pořadí: 11. Charles Howell III, Hoffman (-4), 20. DeLaet, Bradley (-3), 36. Senden, Singh (-2), 54. MacKenzie, Rose, Palmer (-1), 83. Els (E), 102. Knox (+1), 114. Stadler, Reed (+2),  133. Fowler (+3), 143. Every (+4).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

Hráči první světové desítky jsou buď zranění, odpočívají, nebo startují jinde, ale hned jedenáctý muž pořadí Justin Rose by mohl být hlavním favoritem. Angličan je vítězem loňského US Open a k tomuto majoru tato část sezony pomalu začíná směřovat. Za americkou stranu vytvoří velmi těžkou konkurenci například další muž s major titulem na kontě Keegan Bradley, vždy oblíbený Rickie Fowler, či čtvrtý muž fedexcupového pořadí Patrick Reed. Obhájce titulu Billy Horschell je zatím jedenašedesátý.

Hraje se o podíly z dotace 6,8 milionu dolarů (asi 135 milionů korun) na hřišti, jež patří k nejpropracovanějším z hlediska náročnosti na hru špičkového profesionála. Má par 72, po prodloužení o více než padesát metrů nyní měří 6 766 metrů. Je na něm přes sto bunkerů a mimo jiné proslulo zrádnými krátkými čtyřparovými jamkami, kde nezaútočit na green znamená vzdát se šance, ale také jít do velkého rizika. Jelikož lokalita se nachází v deltě řeky Mississippi, je nutné počítat s vysokou vlhkostí půdy.

Odkazy: … TPC LouisianaHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.

.