Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Zopakuje někdo Furykovo a Haasovo double?

19.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jim Furyk se dvěma trofejemi

Je daleko od možnosti získat desetimilionový bonus za výhru ve FedEx Cupu, ale rok 2010 by si Jim Furyk rád zopakoval aspoň částečně. Tehdy se totiž k oné báječné finanční prémii dostal přes výhru v Tour Championship. A přiznal, že na stejnou věc myslí i letos, i když je dalek toho, aby promýšlel možné scénáře.

„Před dvěma lety jsem byl před posledním turnajem jedenáctý a musel jsem hodně zabrat,“ připustil. „Letos má tak deset až dvanáct hráčů solidní šanci,“ vyloučil se Furyk z okruhu uchazečů o konečné prvenství. Tentokrát se totiž dělí až o osmnáctou pozici a musela by se stát spousta věcí, aby zopakoval předloňské double.

Špatně by musela hrát řada lepších hráčů než on, což je všeobecně přijímaný okruh kandidátů na konečné prvenství. „Ano, takovou pomoc bych potřeboval, ale tihle hoši ze špičky teď hrají opravdu dobře,“ dodal Furyk. Lídr McIlroy by například musel skončil nejvýš dvanáctý, Tiger Woods pátý.

Když slyšel tyto propočty, zakroutil hlavou, že o takové možnosti nevěděl. „O to se opravdu vůbec nestarám, to je moc věcí najednou, mávl rukou dvaačtyřicetiletý vítěz šestnácti turnajů PGA Tour, včetně majoru US Open v roce 2003. Po oné výhře v East Lake trochu odmlčel a na další titul od té doby čeká. „Vyhrát zvlášť takový turnaj je těžké. A zbytek neovlivním,“ doplnil.

Jen Woods dokázal vyhrát FedEx Cup v jeho zatím krátké historii dvakrát, a sice v ročnících 2007 a 2009. Zbylí vítězové letos už ve hře nejsou. Vijay Singh (2008) a Bill Haas (2011) vypadli před dvěma týdny po BMW Championship, oba celkem těsně. Fidžan skončil v letošním FedEx Cupu 33. a Američan o jednu příčku nad ním.

Také Haas loni přeskočil konkurenci vítězstvím v závěrečném turnaji a získal double. A to přitom útočil z pětadvacáté pozice. Toho, o čem Furyk hovořil jako o potřebné pomoci, se mu dostalo. První trojice z tehdejšího průběžného pořadí zklamala. Webb Simpson, Dustin Johnson a Justin Rose se v Atlantě neprotlačili ani do top 10, a tak Haase ohrožoval jen tehdejší první muž světového žebříčku Luke Donald, jenž skončil o ránu zpět na děleném třetím místě. Vítězný Američan v play-off zdolal svého krajana Huntera Mahana a sám sedivil, jaký to úspěch mu spadl do klína.

Odborníci na bodové propočty se sice shodnou, že reálná šance na výhru leží letos hlavně mezi první pětkou aktuálního pořadí, ale reset bodů je nastaven tak, aby teoretickou možnost dostalo všech třicet účastníků. Američan Scott Piercy, jenž postoupil na posledním 30. místě, by samozřejmě musel vyhrát Tour Championship, ale krom jiných okolností by například McIlroy musel vyhořet a být v Atlantě až poslední nebo předposlední.

„Jsem spokojený se svou formou, se svými ranami a se svou hrou na greenech,“ ohlásil třiadvacetiletý Severoir po příjezdu do dějiště velkého fedexcupového finále.

A Furyk přitakal, že žádný náhlý kolaps vedoucího muže průběžného pořadí nečeká: „Podle toho, jak v poslední době hrál, si lze jen těžko představit, že by Rory nehrál o titul.“