Znovuzrozený Singh byl v Bostonu dvakrát úspěšný

31.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Vijay Singh

Další důkaz toho, že odepisovat někoho v golfu je chybou, podává Vijay Singh. Na jeho vítězství v premiérovém FedEx Cupu se málem zapomnělo, ale vysoký muž z Fidži teď naznačuje návrat formy a snad dokonce i útok na další takový úspěch.

Před třemi lety právě po svém velkém triumfu se jakoby zasekl. Další ke svým 34 titulům v kariéře nepřidal. „Víte, myslel jsem si, že jsem biologický stroj. Ale ten tréninkový objem si od vás dřív nebo později vybere svou daň. A já ji teď platím,“ svěřil se.

Tím „teď“ mínil období, které jako by náhle skončilo. Na Wyndham Championship si čtvrtým místem pojistil postup do play-off a v jeho prvním díle, Tha Barclays, si ještě o jedno místo polepšil.

Jenže to už tady letos jednou bylo. V únoru byl na Phoenix Open třetí a na Northern Trust Open druhý. Jenže pak zase přišel pokles. „Dva roky jsem bojoval s tím, že nevyhrávám. Teď se poprvé cítím v pohodě i bez toho a prostě švihám holí místo abych se o něco snažil,“ vysvětlil.

Je mu osmačtyřicet a zdaleka nemyslí na to, aby ohrožoval pozici světové jedničky jako v prvním desetiletí nového milénia, kdy si – považte – troufl z trůnu sesadit Tigera Woodse. Nikdo jiný v dekádě to nedokázal…

Ale stejně jako byli mnozí zvyklí na Fidžanovu přítomnost mezi elitou, promptně upadl v zapomnění. Jeho příběh byl stokrát popsán, mnoho nových a hlavně zvláštních kapitol do něj hlavní protagonista nepřidával. Ve světovém pořadí klesl na konec první stovky.

Jenže golf se nezapomíná, což je věc, na kterou bude muset plejáda podstatně mladších konkurentů, deroucích se na výsluní, teprve přijít. Avšak oni sami by si nedovolili podcenit někoho, kdo v roce 2008 dokázal vyhrát jak The Barclays, tak následný Deutsche Bank Championship, přicházející práve teď.

Možná to bude poslední vzedmutí velkého golfového umu. V jeho plném rozvinutí brání Singhovi zdraví. Kolik operací kolen absolvoval, snad ani sám neví. Pak se ozvala záda. V červenci dostal od německého specialisty několik koňských dávek látky proti bolesti.

Pak absolvoval ozdravnou proceduru, po níž se cítí jako znovuzrozený. „Fred Couples tam byl pár dní přede mnou,“ usmál se golfista při zmínce o starším kolegovi, jenž odjel z kliniky rovněž vyzdraven a rovnou vyhrát svůj první major na Champions Tour.

Tam Singh věkem nebude spadat ještě 18 měsíců, a tak se musí snažit konkurovat dvěma generacím pod sebou. „Je to jako skutečný zázrak,“ kroutil hlavou sám nad tím, že jeho jméno je najednou na osmé příčce FedEx Cupu.

Ano, golf nemohl zapomenout a nikdo by neměl zapomenout na to, co dokázal. Protože jestli k neoddiskutovatelnému umu přidá zdraví a čistou hlavu, kdo ví, kam až se může dostat. „Hraju dobře, protože se dobře cítím. Mohu být agresivnější a nemusím se bát, v jakém stavu se ráno vzbudím.“ Ten nonšalantní tón by měl soupeře varovat.

Pracant Singh zase tvrdě trénuje a pochvaluje si, že tím, jak se trefuje blíž k praporkům, je pro něj najednou snazší i patování.

Loni to ve FedEx Cupu dotáhl do třetího dílu, předloni skončil po druhém. V Bostonu, kam míří finále zámořského okruhu nyní, vyhrál už dvakrát, před zmiňovaným rokem 2008 také v roce 2004, kdy se ještě nehrálo systémem play-off.