Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Změny na Pebble Beach kvůli U. S. Open

16.02.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PebbleBachPřímořská golfová hřiště jsou nevypočitatelná, mění se nejen sezónně, ale i minutu od minuty. To platí i o Pebble Beach Golf Links, současném dějišti AT&T Pebble Beach National Pro-Am (dohrálo se v neděli 15. 2.) a U.S. Open v červnu tohoto roku. Ale neznamená, že když Pebble bude jiné v létě než v zimě, neodkryje pár tajemství těm, kteří si přijdou v předstihu vše vyzkoušet.

Bílý, po kolena vysoký kus skály nebyl sice nejslavnější památkou v golfu, ale přeci jen byl po léta součástí osmé fairwye na Pebble Beach. Na fairway byla skála umístěna jako orientační bod pro golfisty odpalující naslepo do kopce. Pro U. S. Open, které přijde za čtyři měsíce, musel bílý kámen zmizet. Proč?

Australský golfista Adam Scott se nechal slyšet, že kámen již nestojí v dobrém sněru.  Scott na Pebble Beach nehrál od roku 1999, kdy vypadl hned z prvního kola U. S. Amateur Championship. Už tehdy si prý ale všiml, že kámen nebyl umístěn správně.

Fairway osmé jamky dřív také byla velmi široká, rozkládala  se od cesty až po vodní překážku,  kterou je Tichý oceán. Dnes je tomu jinak a rough se přiblížil z levé strany zhruba o 20 metrů ke středu fairwaye. Hra na této jamce  teď není vůbec jednoduchá. Mnohdy si hráči myslí, že zahráli dobrý drive, ale jakmile vyjdou na kopec, čeká je překvapení v podobě jejich míčku v roughu. To ale není zdaleka vše, co se změn týče.

Někteří hřáči jako Scott, Luke Donald a Sergio Garcia, který na hřišti hrál naposledy v roce 2001, se dokonce tento rok zapsali, aby byli s hřištěm lépe obeznámeni. Daleko markantnější změna je totiž ve střídání  hřišť. Poppy Hills s častými problémy s odvodem vody bylo vystřídáno hřištěm Shore Course. To bylo renovováno Mikem Strantzem a bylo posledním jeho dílem před tím, než zemřel na rakovinu. Srdce hřiště se táhne podél Kalifornského pobřeží a nabízí krásné pohledy na oceán.

Dustin Johnson minulou neděli obhájil své loňské vítězství na AT&T Pebble Beach National Pro-Amu. Tehdy  před rokem vedl před posledním kolem o čtyři rány. Poslední kolo se ale kvůli silným dešťům nikdy neodehrálo.

Nejvíce změn se na hřišti Pebble Beach, na němž se U.S. Open nekonalo od roku 2000, kdy Tiger Woods vyhrál o patnáct ran, událo už minulý rok. Na pravou stranu třetí fairwaye byly přidány bunkery, na devítku a desítku přibyla mistrovská odpaliště, která hřiště prodloužila zhruba o 45 metrů. Pozornost se ale spíše upíná na posunuté linie roughů, které pohlcují i velmi dobré údery.

Počet hráčů AT&T Pebble Beach National Pro-Amu byl zredukován ze 180 na pouhých 156 spolu s jejich amatérskými spoluhráči. Hrála ale taková esa jako Phil Mickelson, Retief Goosen, Vijay Singh, nebo Padraig Harrington, z nichž mnozí Pebble beach hráli už několikrát.

Na Pebble Beach se bude pořádat událost PGA Tour spolu s Major Championship ve stejném roce už po šesté.  Po konci U. S. Open se ale nejspíše i bílý kámen vrátí na své místo.

Pebble Beach        Hřiště na satelitní mapě

foto: pebblebeach.com