Žebříčky, třeste se, Tiger jde do arény

20.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Čekání je prolomeno a nová sezona definitivně nabírá obrátky. V tomto týdnu jde do hry Tiger Woods, jehož účst ozdobí Farmers Insurance Open na hřišti v kalifornském Torrey Pines. Představí se v roli obhájce titulu a bude usilovat už o osmé vítězství. Poprvé tu zvítězil v roce 1999.

Woods nehrál od exhibiční Northwestern Mutual World Challenge, přesto nadále vede světový žebříček. Mezitím se mu však prostřednictvím úspěchů na domácí australské půdě přiblížil Adam Scott. Rozdíl mezi jedničkou a dvojkou je momentálně dvoubodový.

Naopak nyní však bude tři neděle odpočívat Scott a bodově si polepšit mohou další členové světového top 10. V Abú Dhabi potvrdili děleným druhým místem formu Američan Phil Mickelson a Severoir Rory McIlroy, skvěle je na tom také Zach Johnson, jenž už postoupil na šestou příčku, před zmíněnou World Challenge, kterou vyhrál, byl až třináctý. Na začátku roku ovšem triumfoval znovu na šampionském turnaji na Havaji a následně si připsal další dvě umístění v top 10.

Oproti minulému týdnu vypadl z první desítky světového pořadí Španěl Sergio García a nahradil ho Australan Jason Day. Kompletní pořadí najdete zde.

Woodsovým vstupem na scénu začíná také naplno boj o FedEx Cup, vždyť nejsledovanější hráč v něm dosud nemá ani bod. Bodovému pořadí amerického okruhu vévodí Jimmy Walker, zatím jediný dvojnásobný vítěz sezony (Frys.com Open, Sony Open in Hawaii). Jeho 1 233 bodů už je dokonce dost na to, aby mohl pomýšlet na pořadí v konečném top 10, o účast v play-off se už nemusí starat.

Očekává se zároveň Woodsův útok na pozice zajišťující účast v rydercupovém týmu USA. Nikdo by nepochyboval o tom, že kapitán Tom Watson by mu udělil divokou kartu, kdyby se čtrnáctinásobnému major vítězi nepovedlo získat dost bodů, ale pokud bude Tiger zdráv, ze současného dvacátého místa v bodovém pořadí by se měl vyšplhat mezi devítku jistých účastníků zápasu proti Evropě.

V té je naopak situace poměrně přehledná. Evropské bodové pořadí vede Dán Thomas Björn, zároveň lídr Race To Dubai, a světových bodů má momentálně nejvíc král loňské sezony Henrik Stenson ze Švédska. Do týmu Evropy pro říjnové klání ve skotském Gleneagles by se podle aktuálního stavu kvalifikovali i hráči takového kalibru jako McIlroy, García, nebo Angličané Justin Rose a Ian Poulter, zároveň se na starém kontinentu derou do popředí například Francouz Victor Dubuisson či Nizozemec Joost Luiten.