Zdvořilý Garrigus: Sorry, Arnie

31.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Robert Garrigus

Ukázkovou lekci toho, že golf není jen hra samotná a profesionální turnaj se nedá redukovat na rozdělování finanční dotace, ukázal Robert Garrigus v minulém týdnu na Canadian Open.

Ne zrovna úžasně obsazený turnaj samozřejmě trpí termínově, avšak stále je to třetí nejstarší zachovalý golfový turnaj na světě. Mimo jiné tady v roce 1955 získal svůj první z dvaašedesáti titulů Arnold Palmer.

Ve třetím kole letošního ročníku se Garrigus dostal na -16 ran, což byla o jeden úder lepší bilance, než jaké dosáhl Palmer před sedmapadesáti lety v torontském Weston Golf & Country Clubu. „Oops. Sorry, Arnie,“ usmál se Američan.

Taková lehká zdvořilost by samozřejmě ještě nezavdala příčinu k tomu, aby si reportéři všimli Garriguse i pro něco jiného, než že se dostal do vedení. Ono to přišlo už na hřišti Hamilton Golf & Country Clubu.

Poté, co bezpečně proměnil putt do paru na šesté jamce, přistoupil čtyřiatřicetiletý hráč k jednomu z dobrovolníků a promluvil k němu: „Díky, že jste tady.“ Potěšený mladík poděkoval a asi si říkal, že stálo za to, aby se k této činnosti přihlásil.

Kdo by si snad myslel, že všechno způsobila dobrá nálada vedoucího muže průběžného pořadí, potěšeného vlastní hrou, poznal by svůj omyl hned vzápětí na sedmičce, kde Garrigus poslal wedgí míč du bunkeru. Byla to jedna z jeho mála špatných ran sobotního kola. Ještě než stačil chybu napravit, oslovil dalšího pomocníka: „Jsme vám velice vděční za to , co pro nás děláte.“

A takový byl právě Palmer. Extrémně zdvořilý a uznalý, nikdy nezapomněl na etiku hry. Snad na ní v některých okolnostech lpěl až úzkostlivě, ale jeho chování ke všem přítomným na hřišti bylo příkladné. A Garrigus tohoto příkladu následoval.

„Prostě jsem se cítil dobře, když jsem jim to řekl,“ vysvětlil golfista zcela jednoduše své chování. „Fanoušky potřebujeme. Potřebujeme dobrovolníky, potřebujeme sponzory. myslím, že spousta kluků takhle nepřemýšlí, ale mně už zastavilo na stovky dobrovolníků, aby mi poděkovali mi za moje díky,“ doplnil třetí muž z loňského US Open.

Titul v Kanadě nezískal, a tak mu na PGA Tour zůstává zatím jediný z předloňského Children´s Miracle Network Classic. Přestože se do USA vracel bez Palmerova rekordu, vracel se jako morální vítěz.