Záhada hloupých (australských) foursomů

22.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kapitán poraženého týmu v Prezidentském poháru Greg Norman

Zatímco pozornost golfového světa se soustřeďuje do Číny, kde se v tomto týdnu uskuteční další svátek této hry v netradičním formátu, v Austrálii ještě rezonují dozvuky prohry Mezinárodního týmu v Prezidentském poháru. Objevila se i zvláštní nabídka, jak ji zdůvodnit: hloupé foursomy.

„Je to anachronismus,“ prohlásil o jednom ze způsobů, jak hrát v golfu čtyřhru, Peter Thompson, pětinásobný vítěz British Open pro agenturu Reuters. Podle něj by formát, v němž se mimo jiné hraje polovina zápasů Světového poháru, měl z Presidents Cupu zmizet.

Thompson je zatím jediným vítězným kapitánem Výběru světa v soutěži proti týmu Spojených států amerických, která se letos konala už po deváté. „Je to dokonávající hra, jestli někdy vůbec byla k světu. Je to hloupé a pro lidi je to k nekoukání,“ tepal Australan foursomy.

Veřejnost i odborníci mají teď možnost podívat se na počínání nejlepších národních dvojic v Mission Hills z jiného úhlu. V týmových soutěžích se hrají ještě fourbally a singly, ve World Cupu se hraje na 72 jamek na rány, ale střídavě formou foursomů a fourballů.

Američané vyhrávají Prezidentský pohár, přestože u nich doma není formát foursomů vůbec obvyklý. O to větším paradoxem je, že v minulém týdnu v Melbourne získali rozhodující náskok v sobotu ráno, kdy čtyři z pěti foursomů skončily výhrou zámořského celku.

„Neumím záhadu těch proher vysvětlit,“ uznal dvaaosmdesátiletý Thompson. Sotva lze brát jako výhodu to, že v sudých letech mají hráči USA šanci vyzkoušet si „střídavou hru“ v utkáních o Ryder Cup proti silným evropským týmům.

Podle statistiky to totiž vypadá, že foursomy nesedí hlavně Australanům, kteří tvořili páteř poraženého výběru. Robert Allenby si pohoršil osobní poměr výher a porážek v tomto formátu na 3:7 při dvou remízách. Víc proher v něm utrpěl už jen jeho krajan Retief Goosen (osm).

Tato statistika už odvádí pozornost od Thompsonovy kritiky foursomů k počínání dalšího z australských velikánů Grega Normana, jenž dělal letos týmu kapitána. Allenbyho do něj vzal na divokou kartu, i když mu jen pomohl upevnit si pozici absolutně nejhoršího hráče týmové soutěže se šestnácti prohrami.

Však také Thompson netvrdil, že Spojené státy vyhrály díky tomu, jaké zápasy se v Prezidentském poháru hrají, ale proto, že měli lepší tým. Nicméně nijak nešetřil ani další okolnosti mače: „Poraženy byly oba týmy, protože greeny byly příliš tvrdé.

Opatrně mu přitakal Normanův asistent Frank Nobilo, jenž označil férovost hřiště jako hraniční. Třeba v pátek vítr hýbal míči i při patování. „Myslím, že byl shovívavý,“ nebral si servitky Thompson, podle nějž to byla velká škoda, protože jinak je Royal Melbourne jedno z jeho nejoblíbenějších.

Co australští pořadatelé neukočírovali, slibují Číňané mít v naprostém pořádku. „Bude to další příležitost propagovat naši zemi ve světě,“ ujistil všechny účastníky Světového poháru Liang Weng-čchong, jenž bude polovinou páru pořadatelské země.

Austrálii bude v soutěži dvojic reprezentovat druhá garnitura, avšak pár Brendan Jones, Richard Green podceňovat rozhodně nelze. V roce se podělil o třetí místo v konečném pořadí. O ještě lepší výsledek přišli zástupci nejmladšího kontinentu v závěrečném dnu, kdy zahráli 76 ran. V jakém formátu, to je nasnadě.