Žádní náhradníci! Finále FedEx Cupu je tady

24.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Matt Kuchar, vítěz The Barclays 2010

Ve startovní listině The Barclays bude 123 místo 125 jmen. Dva muži budou chybět ze zcela jiných důvodů. Jihoafričan Charl Schwartzel se rozhodl vynechat první díl zámořského play-off o své vůli, zatímco Američan J.B.Holmes je okolnostmi přinucen podstoupit operaci mozku.

Letošní vítěz US Masters Schwartzel je v průběžném pořadí FedEx Cupu jedenadvacátý a nemusí se bát, že by po zúžení startovního pole na 100 hráčů nepostoupil do dalšího turnaje, jímž bude v příštím týdnu Deutsche Bank Championship.

Ostatně, Tiger Woods v roce 2007 rovněž první díl vyřazovací části zámořské soutěže vynechal a tři turnaje mu stačily, aby získal desetimilionovou prémii pro vítěze. Po bodovém resetu to ostatně není nemožné ani ve Schwartzelově případě, pokud by se mu mimořádně ndařilo.

Loni došlo ke zcela bezprecedentní situaci, protože z The Barclays byl vyloučen Jim Furyk. Američan se totiž dostavil pozdě na pro-am. Bez ohledu na to, že toto pravidlo bylo mezitím zrušeno, Furyka situace natolik motivovala, že se po Woodsovi (2007, 2009) a Vijayi Singhovi (2008) stal čtvrtým vítězem FedEx Cupu v historii.

Zatímco zámoří diskutuje o tom, zda Schwartzel má či nemá na své rozhodnutí právo, Holmesova situace je zcela jiná. „Sice jsem se na play-off těšil, ale vzhledem k tomu, že mě čeká tříměsíční rekonvalescence, rozhodl jsem se nečekat,“ vysvětlil hráč.

Možná, že by se podobné diskuse jako kolem Jihoafričana rozhořely také, kdyby nebylo piety vůči zdravotním rizikům. Nicméně sám hráč relativizuje velikost svých problémů. „Jak se řekne ´operace mozku´, lidé si představí leccos. Ve skutečnosti jde o běžný zákrok, netrvá víc než hodinu a půl. Úspěšnost je velmi vysoká.“ vysvětlil.

Jeho problémy jsou nicméně pro golfistu velice významné. Souvisí s poruchou malého mozku, neboli mozečku (latinsky cerebellum), kde se nachází centrum rovnováhy. Jakmile hlava klesne do nižší polohy, dochází u nemocného ke svalové ochablosti, necitlivosti, zhorší se zrak a při opakování začne bolet hlava. Tělo ztrácí stabilitu.

Holmes je ve FedEx Cupu na 66. místě a možná by si zahrál nejen druhý turnaj play-off, ale i třetí, protože na BMW Championship postoupí 70 golfistů. Jenže on v červenci dvakrát neprošel cutem a srpnové PGA Championship vzdal po výsledku 80 (+10) v prvním kole. „Čím jsem v poslední době prošel, mě přesvědčilo, že to mám udělat,“ dodal.

Ve FedEx Cupu platí, že na uvolněná místa se neberou žádní náhradníci. A tak pokud nikdo další neodstoupí, druhý turnaj se bude hrát s 99 účastníky, protože Schwartzel se pravděpodobně vrátí do hry.

Nadcházející úvodní část finále FedEx Cupu, The Barclays v Plainfield Country Clubu v New Jersey, nicméně poskytne spoustu nových témat kolem hráčů, kteří se jistojistě zúčastní. Nadcházející čtyři zámořské týdny mimo jiné dají odpověď na otázku, zda by Luke Donald mohl získat unikátní double – vyhrát FedEx Cup i Race To Dubai.