ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Začínající golfistky si nevěří

19.04.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Přemýšleli jste někdy o tom, proč tak vysoké procento žen opouští golf ještě před tím, než měly šanci se zdokonalit? Asi si řeknete, že důvodem můžou být buď peníze, čas, nebo rodinné povinnosti a máte nejspíše pravdu. Výzkum, který provedli studenti na univerzitě, Arizona State University, ale ukázala, že ženy mají tendenci věřit tomu, že v golfu neuspějí. Studie se celkově zabývala i motivací v golfu a přinesla opravdu zajímavé výsledky.

Studie se zúčastnilo přes tři sta mužských a ženských golfistů všech výkonnostních skupin. Dotyční byli dotazováni, zda by mohli vysvětlit výsledky své úsilí v golfu. Tato metoda se soustřeďuje na tón a způsob s jakým lidé o sportu mluví. Pozitivní je, když golfisté přiznají, že mají kontrolu nad svou hru, což znamená, že daný člověk věří, že až půjde na hřiště znovu, bude jeho hra lepší. Většina odpovědí ale ukazovala na přesný opak. Ženy začátečnice velmi často pochybovaly a myslely si, že kontrolu nad hrou nemají žádnou. Lidé s takovým přístupem jsou přesvědčeni, že nestojí za to trénovat kvůli téměř ničemu, jelikož nevěří, že mohou ovlivnit svůj výkon.

Výsledky výzkumu byly překvapivě konsistentní. Muži byli ve velké převaze viditelně sebejistější, že mají hru pod kontrolou. Ženy, které hrály již delší dobu, byly také pozitivnější. Negativně ale o své hře mluvily právě začátečnice a u těch je velmi nejisté, jestli v golfu budou pokračovat. Pokud ale svou fázi obav překonají, je velmi pravděpodobné, že se stanou vášnivými golfistkami. Přesně naopak je to u mužů. Ukázalo se, že většina mužů začátečníků nemá vůbec tendence se podceňovat a považovat se za neúspěšné. Takže lidé, kteří věří, že v něčem mohou uspět, mají velkou šanci uspět. Pro ženy je tedy velmi důležité, aby měly zpočátku šanci cítit, že budou v golfu úspěšné.

Je těžké říct, jestli jsou za tímto rozdílem v myšlení biologické nebo sociální důvody. Podle některých by mohlo být vše ovlivněno stereotypem, ať už v golfu nebo v jiné disciplíně. Dobrou zprávou ale je, že negativní myšlení a chování může být změněno. Na chování a výkon má velký vliv způsob s jakým člověk mluví, pokud je negativní, má i menší pravděpodobnost, že se zlepší. Bylo ale zjištěno, že ženy si celkově berou více tréninkových hodin s profesionály, než muži a tak golfoví instruktoři mohou udělat mnohé pro jejich motivaci.

 

Aneta Zárubová

ilustrační foto Ivan Paggio

Počet přečtení: 2 250
Komentáře
 • Peto napsal:

  Myslim, ze tu uplne chyba v clanku prava pricina. Zvalovat to na negativne myslenie je velke zjednodusenie.

  S golfom mnoho ludi zacina az v dospelom veku, o tom je aj ten clanok. Velka vacsina chlapov robila pred tym aspon na akej takej amaterskej urovni nejaky loptovy sport. A predpokladaju, ze ked im nejako isiel tenis alebo hokejbal, tak im pojde aj golf. Avsak iba male percento zien sa venuje loptovym sportom ako hobby, alebo vykonnostne (skor dokonca prevlada iba to druhe). Takze zena, co na zaklade tych par malo skusenosti vie, ze netrafila basketbalku do kosa a driblovanie jej tiez neslo, tak predpoklada , ze jej nepojde ani golf. A v podstate aj ma pravdu, lebo aj s pozitivnym myslenim by sa prejavilo, ze jednoducho ma hlboko podpriemernu koordinaciu, kedze si ju nikdy netrenovala. Keby rovnaky prieskum dali iba zenam, co sa pravidelne venovali nejakym loptovym hram a boli v nich celkom dobre, tak vysledky vyjdu podobne muzom. A aj napredovanie v hre by bolo rovnake.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017