Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Zach Johnson zlomil v Texasu turnajový rekord, raduje se ze sedmého titulu

31.05.2010 | Redakce | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

JohnsonZAch_IsifaTěžko říct, kolik sak má ve svém šatníku Zach Johnson, ale jsou tam dvě, která by určitě za nic nevyměnil. Zelenému saku šampiona Masters z roku 2007 přibyl v neděli v Texasu bratříček v podobě kostkovaného „plédového“ saka vítěze turnaje Crowne Plaza Invitational at Colonial.

Johnson vstupoval do finálového kola z třetího místa se ztrátou jedné rány na dvojici Brian Davis – Bryce Molder, ale v neděli jim nedal žádnou šanci a parádních 64 (minus 6) ran mu přineslo pohodlné vítězství o tři rány. Jeho celkové skóre minus 21 (celkem 259 ran) je rekordem turnaje, který mu nezhatila ani nepřízeň počasí – poslední dvě birdie v závěru provázely nucené přestávky kvůli hrozbě bouřky.

Když skvěle patující Johnson proměnil pětimetrové birdie na 17.jamce a zvýšil svůj náskok na 2 rány, mohl už zapumpovat pěstí a na tváři se mu objevil široký úsměv. S oslavami ale musel ještě počkat. „Byl to rozhodně velký pat,“ svěřil se pětatřicetiletý Johnson. „Neměl jsem v hlavě číslo, ale počítal jsem, že když zahrajete minus 21, tak budete mít velkou šanci.“

Na druhém místě skončil Angličan Brian Davis, který nedávno kvůli penalizaci v play-off přišel o svůj premiérový titul, a bude muset čekat i nadále. „Já jsem ten turnaj neprohrál. Zach ho vyhrál,“ prohlásil Davis poté, co v neděli zahrál solidních 68 ran (minus 2). „Ale byl to divný pocit, když jsem šel v poslední dvojici po osmnácté fairwayi a věděl, že už nemůžu vyhrát…“

Když poprvé zazněl klakson oznamující nucenou přestávku, Johnson byl právě na cestě ke svému míčku po odpalu na 15.jamce. Míč mu ležel v nepříjemném roughu, ale po obnovení hry ho dokázal trefit na green a proměnit birdie pat, který ho posunul na minus 20. „Klíčový moment, který mě hodně uklidnil,“ popisoval později situaci Johnson.

O půl hodiny později byla hra znovu přerušena (přestávka trvala znovu zhruba 45 minut), když se Johnson chystal na drajv na 18.jamce. Zahrál na ni bezproblémový par a mohl se začít radovat z prvního vítězství od loňského května, kdy vyhrál také v Texasu – v San Antoniu. Letos byl dosud nejlepší dělený dvanáctý, z Colonialu si veze šek na milion a 116 tisíc dolarů.

„Tohle hřiště mi prostě sedí, vyhovuje tomu, jak hraju své rány,“ pochvaloval si po turnaji Johnson, který je spolu s Philem Mickelsonem jediným hráčem PGA Tour, který na ni vyhrál turnaj ve všech čtyřech posledních sezónách. Právě Mickelson ale na letošní turnaj Crowne Plaza Invitational rozhodně nebude vzpomínat v dobrém. V případě, že by vyhrál, posunul by se před Tigera Woodse na pozici světové jedničky. Populární „Lefty“ ale vůbec neprošel cutem (zahrál obě kola nad par a skončila vlastně až na předposledním místě) a kromě promarněné šance přišel také o současnou nejdelší šňůru projitých cutů na PGA Tour. Ta se zastavila na čísle 21.

Současným „lídrem“ se tak stává trochu překvapivě Lee Westwood z Anglie. Loňská evropská jednička totiž ani není řádným členem americké túry a hraje v jejím rámci jen majory, sérii WGC a několik vybraných prestižních turnajů na pozvání. O to je obdivuhodnější, že už patnáctkrát za sebou dokázal v rámci PGA Tour cutem projít.

Na rozdíl od něho nebude šampion z Colonialu Zach Johnson chybět ani na dalším z turnajů americké PGA Tour, který začíná ve čtvrtek a nese název The Memorial. Hřiště Muirfield Village bude tentokrát v centru mimořádné pozornosti, protože kromě něho přivítá i oba nejlepší hráče světa Tigera Woodse a Phila Mickelsona.

Konečné pořadí turnaje Crowne Plaza Invitational:
1.        Zach Johnson, -21 (65,66,64,64)
2.        Brian Davis (Anglie), -18
T3.     Jeff Overton a Ben Crane, oba -17
T5.     Scott Verplank a Bryce Molder, oba -16
T7.     Ricky Barnes a Corey Pavin, oba -15
9.        Boo Weekley, -14
T10.   Martin Laird (Skotsko), Pat Perez a Bo Van Pelt, všichni -13

 

JanouchPetr75Petr Janouch