Wyndham Championship

18.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Wyndham Championship, Sedgefield CC, Greensboro, Severní Karolína
(15. – 18. srpna 2013, časový posun: -6 hodin)

 

Patrick Reed

Neděle – finálové kolo
Jednomu šest birdie stačilo, druhému ne. Patrick Reed to poslední totiž zahrál v pravou chvíli a získal titul před Jordanem Spiethem. Oba Američané dokončili turnaj se skóre -14 a rozdali si to v play-off. Z něj na druhé jamce vyšel vítězně muž, jenž vzbuzuje pozornost jak blonďatou manželkou v roli caddie, tak psychickou odolností. Loni uspěl v šesti pondělních kvalifikacích na turnaje PGA Tour, stejně jako po sezoně v Q-School. A teď udržel pevně ruce i nervy v rozhodující chvíli v Sedgefieldu. „Znamená to pro mě všechno,“ hlesl. Vítězství v nováčkovské sezoně dává třiadvacetiletému hráči jednak dvouletou jistotu účasti na okruhu, jednak skvělou výchozí pozici pro play-off. Reed se posunul ze 78. na 22. místo průběžného pořadí FedEx Cupu. V něm si výrazně pomohl i o tři roky mladší Spieth, jenž už má na kontě letošní titul z červencového John Deere Classic, kde se stal nejmladším vítězem PGA Tour v historii. Nyní mu v bodovacím pořadí patří osmá pozice, což znamená pravděpodobnou jistotu tří ze čtyř turnajů play-off.
Poté, co spolulídr John Huh neudržel tempo a nakonec skončil spolu s Brianem Harmanem na děleném třetím místě, dostal bezchybně hrající Reed nového konkurenta. Spieth po bogey na jedničce už nechyboval a nasázel do skórkarty oněch šest birdie. Bylo z toho kola za 65 ran (-5). Když už to vypadalo, že bude druhý po základní části, Reed přece jen zaváhal a po pěti birdie hrál bogey na čtyřparové šestnáctce. Na zbylých dvou jamkách se na samostatnou první pozici nedostal, a tak se konala rozehrávka.
V ní nejprve oba zapsali par na osmnácté jamce. Spieth to dokázal, přestože měl po drivu mezi stromy po druhé ráně ještě přes sto metrů k praporku. Reed potřeboval dva putty na to, aby uklidil míč do jamky z necelých tří metrů. Pak oba přešli na desítku, další par 4, kde pro změnu drajvoval do stromů Reed a hrál provizi, ovšem první balon našel několik desítek centimetrů od autu. Ležel do kopce, v jehličí a k tomu, co vzápětí předvedl, o hodinu později Reed podotkl: „Byla to má nejlepší rána v životě, to je jisté.“ Sedmičkou železem švihl jako při baseballu a poslal míč na green. Za tu záchrannou ránu mu ukázal zdvižený palec i Spieth. „Jedna z nejlepších ran, jaké jsem kdy viděl,“ uznal. Jemu dva putty do paru nestačily, protože jeho sok proměnil dvoumetrový putt do svého šestého a nejdůležitějšího birdie dne. Mohl pak v oslavném gestu vyhodit manželku Justine do vzduchu.
Stopětadvacítka postupujících do The Barclays, jímž začne v následujícím týdnu play-off, nedoznala na Wyndham Championship žádných změn. Posledním, kdo se do ní dostal, je Ben Crane, ačkoli neprošel cutem. O pouhých 10 tisícin bodu za ním zaostal Robert Streb, na turnaji 37. Ve finálovém kole zahrál 69 ran (-1). Ránu pod parem byl už po dvanácté jamce, na žádné další však už neskóroval, takže minul šest možností postoupit o pozici dopředu a dostat se v celkovém pořadí před Cranea.
Další pořadí: 11. Simpson (-9), 20. Els, Haas, Kaymer (-6), 26. Išikawa (-5), 29. Villegas, García (-4), 37. Weekley (-3), 52. R. Fisher (-1).

Top 10 posledního kola:

Video – přehled posledního kola:

Sobota – 3. kolo
Ani Patrick Reed, ani Jon Huh nepředvedli v dešti žádné superkolo, přesto se udrželi v popředí výsledkové listiny. O vedení se dělí s průběžným skóre -10, což znamená, že prvně jmenovaný na tuto hodnotu klesl a jeho americký krajan na ní zůstal. Přitom skórovat se dalo i tentokrát při špatných povětrnostních podmínkách, jak dokázal třeba Zach Johnson, autor výsledku 64 ran (-4), jímž se posunul už na třetí místo a dělí se o něj s dalšími domácími hráči Bobem Estesem a Jordanem Spiethem. Na lídra ztrácejí jeden úder.
Hráči usilující o postup do play-off z předních pozic odpadli. Prvním v průběžném pořadí, kdo se drží v naději na průnik do postupové stopětadvacítky, je třiadvacátý Shawn Stefani, ale potřeboval by ještě o tři příčky vylézt. Muži z momentálního top 5 hrají o vylepšení své pozice v úvodním turnaji finále FedEx Cupu. Podobně jako Reed by i Huh vítězstvím v Sedgefieldu postoupil do třetí desítky průběžného pořadí. Nejvýrazněji by si před The Barclays pomohl Estes, jenž vstoupil do současného turnaje jako 104. hráč bodového pořadí.
Reed už vypadal špatně, o pozici na špici leaderboardu přišel po dvojici bogey na páté a šesté jamce. Postupně se dostal až na tři rány nad par, ale vyhrabal se z nejhoršího díky sérii birdie na jamkách 14 až 16. Nejprve se blýskl osmimetrovým puttem a pak dvěma skvělými přihrávkami k praporkovým tyčím. „Už jsem byl ve vedení nebo blízko čelu víckrát, ale sobota mě vždycky dostala ze hry. Tentokrát jsem vydržel a zítra se uvidí. Jen snad neudělám 19 puttů na první devítce,“ poukázal na svou sobotní neradostnou bilanci. Mohl být v čele sám, finálová jamka však v jeho podání znamenala další bogey, skóre 71 (+1) a pokles na Huhovu úroveň.  Reedův společník ve finálovém nedělním flightu (budou opět tříčlenné jako v sobotu, protože se čeká další dešťový příval) začal velkou ztrátou – na čtyřparové dvojce zapsal triple bogey. Zápolil s tím dlouho, zapisoval samé pary a alespoň even par třetího dne 70 si zajistil trojicí birdie na jamkách 13, 15 a 16.
Další pořadí: 15. Haas (-4), 23. R. Fisher (-3), 31. Simpson, Išikawa (-2), 41. Villegas, Weekley, Els (-1), 60. Kaymer (+1).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola

Pátek – 2. kolo
Vyrovnaná dvě kola ve velmi slušné „hloubce“ pod parem znamenají vedení pro Patricka Reeda, jenž by se výhrou v turnaji posunul před play-off do top 25. Američan, jenž se nepříliš často objevuje v popředí výsledkových listin, má nicméně dost fedexcupových bodů, aby hrál alespoň první finálový turnaj The Barclays. V Sedgefieldu má průběžné skóre -11 a náskok jedné rány před Johnem Huhem na druhém místě a dvou ran před dalším krajanem Jordanem Spiethem na místě třetím. Zbylá konkurence už ztrácí o něco víc, na dělenou čtvrtou pozici (-7) klesl Ross Fisher a menší rozdíl oproti čtvrtečnímu vedení znamená zásadní pokles bodovým pořadím tour. Momentálně je Angličan mimo play-off.
Výsledek 64 ran (-6) se v Reedově skórkartě začal rýsovat až s přechodem na první devítku hřiště. Po birdie na jamkách 8 a 9, kde svůj program končil, se dostal do čela a odolal náporu hráčů, kteří ještě zůstali v akci. Za několik výtečných puttů, jimiž třiadvacetiletý nováček PGA Tour roztleskal publikum, včetně toho na osmnácté jamce, poděkoval manželce Justine, která mu od loňska nosí hole. „Čte greeny velice dobře. Je to, jako kdybych měl s sebou na hřišti trenéra,“ řekl. Blonďatá kráska u bagu vzbuzuje hodně pozornosti. „Nevadí mi to, aspoň ji na sebe část strhne ona a já se mohu soustředit na hru,“ pochvaloval si Reed volbu caddie.
Nejlépe se sobota povedla Huhovi. Obešel se rovněž bez bogey a předčil lídra o dva údery na 62 (-8). V leaderboardu se posunul o dvaatřicet příček.
Zklamáním skončil turnaj pro některé známé hráče, jež publikum mezi stopětadvacítkou účastníků finálových dílů FedEx Cupu neuvidí. Jsou mezi nimi i Irčan Pádraig Harrington a vítěz soutěže z roku 2008 Vijay Singh z Fidži. Naopak šanci zabojovat dostal Japonec Rjo Išikawa, jenž prošel těsně cutem, a horko těžko se „na svých“ drží Martin Kaymer z Německa.
Další pořadí: 15. Haas, Z. Johnson, García (-5), 22. Weekley (-4), 35. Villegas, Kirk (-3), 47. Kaymer, Simpson (-2), 62. Išikawa, Els (-1).
Cutem neprošli: Cink, Snedeker, Watney, Hanson, Casey, V. Singh, Harrington.

Top 10 druhého kola:

Video – souhrn druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
První místo by pro Američana Christe Strouda znamenalo životní úspěch a výrazné vylepšení pozice ve FedEx Cupu (posun na 14. místo), pro Angličana Rosse Fishera návrat na někdejší pozice a záchranu této i příští sezony. Oba hráči vedou po výkonu 64 ran (-6), avšak v našlapaném pořadí to nebudou mít jednoduché. O ránu za nimi se o třetí místo dělí osm konkurentů, a ne ledajakých. Španělský obhájce titulu Sergio García je zpátky ve světové špičce, Američan Jordan Spieth je jedním z objevů této sezony a jeho krajan Andrew Svoboda ukázal formu před týdnem výhrou na turnaji Web.com Tour. Hráče, kteří to tu znají, překvapily „greeny rovné jako kulečníkové stoly“, jak se vyjádřil právě Stroud.
Ten by býval mohl být v samostatném vedení, nebýt bogey po odpalu do vody na osmé jamce, kterou hrál jako předposlední. Bylo jeho druhé v kole. „Miluju tohle hřiště. Nevím proč, ale je to tak,“ zářil jednatřicetiletý golfista, jenž na turnaj jezdí každým rokem už šest let od té doby, co se akce na Sedgefield přestěhovala, přitom cutem prošel poprvé loni.
Čtyřnásobný vítěz turnajů na European Tour Fisher se po přesídlení na americký okruh vytratil z povědomí. „Můj manažer mi řekl, že nemám co ztratit, a já jsem přišel uvolněný. Vím, co mám dělat, že mě to musí bavit, pak uvidíme, co se stane. Nechci po tomto turnaji skončit,“ připomněl svou situaci. Když neudělá takto výrazný výsledek, do play-off se nedostane. Dvaatřicetiletý hráč devzdal čistou skórkartu dokonce s eaglem z pětiparové páté jamky.
Další pořadí: 11. Kirk, Howell III (-4), 16. Sabbatini, Z. Johnson (-3), 52, Weekley, Villegas, Walker, Haas, Snedeker (-1), 78. V. Singh, Kaymer, Casey Išikawa (E), 96. Els, Simpson (+1), 129. Harrington (+3).

Top 10 prvního kola:

content/uploads/2013/08/VyslWyndham13_1k.jpg“ alt=““ width=“375″ height=“171″ />

Video – souhrn prvního kola:

Poslední příležitost, jak se dostat do play-off, případně vylepšit postavení v bodovacím pořadí FedEx Cupu, přilákaly na start hráče těchto kategorií. V napětí, jak bude pokračovat jejich sezona, jsou stále například Pádraig Harrington, Vijay Singh i Rjo Išikawa. Konkurenci jim vytvoří veličiny jako Ernie Els či Brandt Snedeker. Také Sergio García přijel obhajovat titul a usilovat o to, aby jej vystřídali, budou taktéž hráči, na něž se nedostalo v minulém týdnu při PGA Championship a mohli v klidu potrénovat. Dle známých hrátek s bodováním budou třeba Jordan Spieth nebo Webb Simpson v případě zisku titulu mít už takřka jistou účast v play-off až do závěrečného turnaje pro třicítku nejlepších.

Všichni bez rozdílu postavení ve FedEx Cupu se utkají o podíly z dotace 5,3 milionu dolarů (něco přes 103 milionů korun). Utkají se o ně na hřišti s parem 70, o délce 6 520 metrů. Bylo lehce prodlouženo, zejména čtyřpary. Fairwaye bývají stříhány celkem široce, avšak o to víc vyniká význam bunkerů v dopadových zónách. Hraje se často do kopce a z kopce, třípary jsou velice rozmanité, vůbec se sobě nepodobají délkou ani charakterem.

Odkazy: … Sedgefield CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

.