Wyndham Championship

18.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Camilo Villegas

PGA Tour – Wyndham Championship, Sedgefield CC, Greensboro, Severní Karolína, USA
(14. – 17. 8. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Po více než čtyřech letech se čtvrtého titulu dočkal Kolumbijec Camilo Villegas a vrátil se tam, kde před časem pobýval, tak také v turnaji. Vedl totiž po prvním kole a teprve když zopakoval čtvrteční výkon 63 ran (-7), znovu obsadil nejvyšší příčku, a to s konečným skóre -17 . „Už se mi tady dařilo v minulých letech, hřiště se rok od roku zlepšuje a skvěle mi sedlo o letos,“ řekl vítěz, jenž se po dvouleté přestávce vrátí i na Masters. O ránu zpět se o druhé místo dělí Američan Bill Haas a Švéd Freddie Jacobson.

„Myslel jsem, že z toho bude play-off, zdálo se mi, že bych potřeboval o ránu víc,“ řekl Villegas po chvílích napětí, jak dohrají konkurenti za ním. Základ k úspěchu položil na první devítce, kde zapsal čtyři birdie a eagle na pětiparové páté jamce. Na druhé polovině hřiště přidal už jen jedno, ale rozhodující birdie. Nestačilo na něj ani Haasovo bezchybné kolo se šesti birdie, ani Jacobsonův finiš, pokažený bogey na osmnáctce. Sobotní americký lídr Nick Watney vedle ještě po třinácti jamkách, ale pak hrál bogey a turnaj zakončil double bogey po odpalu do autu. „Jsem nesmírně zklamaný, byla to mizerná rána,“ řekl k úderu zataženému doprava tak, že míč dopadl na tvrdou cestu pro vozíky a odrazil se ještě dál.

Hořký konec měl turnaj pro dalšího domácího hráče Heatha Slocuma. Na patnácté jamce hrál eagle, na šestnácté birdie a útočil na výhru, jenže dvojicí závěrečných bogey s o ni připravil, a co víc: pádem na čtvrté místo zároveň vypadl ze seznamu účastníků fedexcupového play-off. Polepšil si sice o jedenatřicet místa na 129., to však nestačí. Posledním stopětadvacátým postupujícím je šťastný Australan Robert Allenby, jenž neprošel cutem. Z těch hráčů, jimž se to v Greensboro podařilo, se mezi hráče s právem startu v prvním dílu finálové části zámořského okruhu, The Barclays, na poslední chvíli vklínil pouze Jihokorejec Bae Sang-moon.

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Další střídání v čele je radostí pro Nicka Watneyho, jenž v Greensboro zachraňuje sezonu. Američan zahrál 65 ran (-5) a dostal se na průběžných -14. Jen o ránu horší je autor téhož sobotního výsledku Brad Fritsch z Kanady. Před finálovým kolem to pěkně vře. Zatímco Watney se snaží pojistit postup do play-off pokud možno z lepší pozice něž je současná 110. příčka FedEx Cupu a Fritsch by zažil nečekaný průnik do postupové stopětadvacítky, vypadává z ní jeden z pátečních lídrů Heath Slocum. Je sice stále na děleném třetím místě spolu se Švédem Fredrikem Jacobsonem, ale za současné konstelace jiných výkonů by skončil na prvním nepostupovém 126. místě. Německý profesionál českého původu Alex Čejka do třetího kola nenastoupil.

Bezchybné kolo s posledním pátým birdie na závěr potvrdilo Watneyho formu, jež se projevila už o o den dřív výkonem 64 ran. Hráč, jenž před dvěma lety vyhrál první díl play-off The Barclays, ale pak zažil výkonnostní propad, by si výhrou zajistil účast nejen v prvním, ale pravděpodobně i druhém ze čtyř závěrečných turnajů zámořské sezony.“Doufám, že se mi podaří zahrát bezchybně ještě jednou,“ řekl zdrženlivě, vědom si toho, že před nedělí je vše otevřené, vždyť v top 10 jsou i další velká jména jako Brandt Snedeker. Ani tento Američan nad svou pozicí nejásal. „Nikdo nemá rád, když je dvě rány za lídrem z deseti dalšími. Vyhraje silná psychika,“ předpověděl dění v nabitém finálovém dnu.

Další pořadí: 18. Casey, Stuard (-8), 26. Clark (-7), 36. F. Molinari (-6), 42. Reed (-5),  67. Els (E).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Vzácná shoda dvou hráčů a dvou kol znamená společné vedení pro Američany Heatha Slocuma a Scotta Langleyho. Oba hráli v první polovině turnaje dvakrát 65 ran (-5) a průběžné skóre -10 znamená vedení o jeden úder před kvartetem Brian Stuard, Nick Watney, Andrew Svoboda (všichni USA), Martin Laird (Skotsko). Čtvrteční kolumbijský lídr Camilo Villegas se propadl na dělenou sedmou pozici se ztrátou pouhých dvou ran na lídry. Německý hráč českého původu Alex Čejka ztratil po výkonu na úrovni even par 70 pozici a s průběžnou bilancí -2 těsně prošel cutem.

Slocumovo jméno bývalo v souvislosti s prestižním zámořským okruhem zmiňovanější, avšak postupně mizelo. Jeho nositel měl navíc před startem turnaje problém dostat se do fedexcupového play-off, výhra v Sedgefiledu by mu to zaručila. „Abych byl upřímný, přijel jsem sem něco dokázat, ale neustále to propočítávat nebudu,“ řekl k bodovému pořadí, jež se mění každým úderem. Langley v tomto smyslu nemusí mít obavy, ovšem každá  tak výlučná pozice by jej posunula mezi uchazeče o absolvování celého čtyřdílného seriálu konce sezony US PGA Tour. „Udělal jsem nějaké změny a hlavně jsem se nestresoval. Dobře se to promítlo do patování, které pro mě bylo klíčové,“ řekl vedoucí muž. Jinak se pořadí po čtvrtečním ataku ze zadních pozic vrátilo k relativnímu  normálu. Angličan Paul Casey klesl mimo první desítku a poslední 125. postupovou příčku na The Barclays bude muset tvrdě hájit.

Další pořadí: 16. Simpson (-7), 21. Casey, Haas, Clark (-6), 47. Els (-3), 61. Reed, Čejka (-2).
Cutem neprošli mj.:
Harman, Macujama, MacKenzie, Daly, Manassero, Couples, Hanson, Gallacher.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled 2. kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Po značně dlouhé době dal o sobě vědět Kolumbijec Camilo Villegas, jehož 63 ran (-7) je vedoucím skóre. O druhé místo se s odstupem jednoho úderu dělí Američané William McGirt a Webb Simpson, vítěz turnaje z roku 2011, jenž je kandidátem na jednu z divokých karet pro start v Ryder Cupu. Hájit pozici zajišťující účast ve fedexcupovém play-off začal skvěle Angličan Paul Casey, z míst mimo postupové pozice pronikli do nejlepší desítky průběžného pořadí Skot Martin Laird a Američan J.J. Henry. Oběma by takové umístění v neděli vyneslo účast v The Barclays, jímž závěrečná část zámořské sezony za týden začne. Německý golfista českého původu Alex Čejka začal solidně, výkonem 68 ran (-2) mu přináleží dělená 36. příčka.

Villegas začal z desátého odpaliště a na první devítce hrál tři birdie. Vedení mu vynesla pasáž mezi čtvrtou a sedmou jamkou, absolvoval ji se zápisem birdie – eagle – par – birdie. Na pětiparové pětce si ze 160 metrů přihrál na necelý metr od praporku a putt z této vzdálenosti proměnil. Prospěl mu pobyt ve vlasti, kam odletěl poté, co na červencovém Canadian Open vzdal po prvním kole a strávil dva týdny v Kolumbii. „Prostě mi přišlo, že bych měl zaskočit za mámou a tátou a dobít baterky,“ vysvětlil hráč, jenž patřil mezi užší špičku, ale turnaj vyhrál naposledy v roce 2010 a v uplynulých třech letech má na kontě pouze dva umístění v top 10.

Další pořadí: 19. Clark (-3), 36. Čejka, Haas, Els, Snedeker (-2), 49. Daly, Macujama (-1), 98. Reed, Harman, Manassero, Gallacher (+1), 118. Harrington (+2).

Poslední týden před vypuknutím fedexcupového play-off je pro mnohé hráče z předních míst bodového žebříčku americké tour příležitostí k odpočinku, přesto se devátý muž tohoto pořadí Patrick Reed dostavil k obhajobě titulu. Mezi účastníky je pochopitelně několik uchazečů o proniknutí do stopětadvacítky hráčů pro první turnaj play-off The Barclays. Korejec Bae Sang-moon,  Američané Charlie Bejlan, Greg Chalmers a další budou útočit na pozici Angličana Paula Caseyho, jenž bude hájit poslední postupovou příčku. Do startovního pole pronikl i Alex Čejka.

Společně s ostatními se utká o podíly z dotace 5,3 milionu dolarů (něco přes 110,5 milionu korun) na hřišti s parem 70 měřícím 6 520 metrů. Před loňským ročníkem bylo lehce prodlouženo, zejména čtyřpary jsou těžké, fairwaye bývají stříhány celkem široce, avšak o to víc vyniká význam bunkerů v dopadových zónách. Hraje se tu do kopce a z kopce, třípary jsou velice rozmanité, vůbec se sobě nepodobají délkou ani charakterem.

Odkazy: … Sedgefield CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedExCup

.