World Challenge

03.12.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – World Challenge presented by Northwestern Mutual, Sherwood CC – Thousand Oaks, Kalifornie, USA (29.11. – 2.12.2011, +6 hod)

 

 

Graeme McDowell

Neděle – finálové kolo
Dvakrát to vypadalo, že by Keegan Bradley mohl ohrozit vedoucího muže, ale Graeme McDowell pokaždé svou pozici uhájil a konečné skóre -17 znamená, že zvítězil s pohodlným náskokem tří ran před druhým Bradleym. „Tohle vítězství opravdu chutná sladce. Korunuje sezonu, ve které to většinou drhlo,“ ulevil si McDowell, jenž při třech startech na hřišti Sherwood dvakrát zvítězil a jednou skončil druhý.
Letos třetí v pořadí Bo Van Pelt už za nejlepším mužem osmnáctičlenného startovního pole zaostal o plných sedm úderů a diváci se nedočkali ani naplnění otevřené hrozby v podobě útoku Tigera Woodse. Hostitel turnaje se nakonec podělil s krajany Jimem Furykem a Rickiem Fowlerem o čtvrté místo.
Na sedmé jamce se Bradley k McDowellovi přiblížil na rozdíl jedné rány, pak ale zahrál dvě bogey za sebou. Od lídra dostal Američan ještě jednu příležitost, když severoirský vítěz turnaje z roku 2010 zahrál své jediné bogey dne na třinácté jamce a jeho konkurent naopak birdie. Rázem to bylo jen o dvě jako na začátku finálového kola. V jeho zbytku však evropský golfista prokázal, v jaké je pohodě. Už na sedmnáctce málem rozhodl, ale jeho těžký chip z roughu kolem greenu se zastavil přesně na hraně jamky. „Chvíli jsem měl srdce až v krku,“ zasmál se McDowell. Svůj výkon korunoval na osmnáctce, kde předvedl závěrečné birdie dne a dosáhl výsledku 68 ran (-4), zatímco Bradley zůstal na 69. Lepší (68) v neděli zahrál jen Hunter Mahan a posunul se na devátou pozici. 
McDowell teď může svou plánovanou herní přestávku přožívat s mnohem lepším pocitem. Vždyť byl ve finálovém flightu na US Open i British Open, ale ani na jednom z majorů nezopakoval svůj triumf z Us Open 2010. Možná, že navzdory solidní hře nedosahoval letos tak pronikavých úspěchů i proto, že z dálky kontroloval budování nového domu v Orlandu na Floridě poblíž populárního Lake Nona a ještě k tomu vznikala jeho restaurace. Nový domov teď bude moci slavnostně otevřít.

Konečné výsledky:

Sobota – 3. kolo
Rozdíl mezi Graemem McDowellem a Tigerem Woodsem se zvětšil na pět ran, i tak se ale severoirský lídr musí mít před hostitelem turnaje na pozoru. A nejen před ním. Je tu ještě druhý v pořadí Keegan Bradley, jenž zaostává o pouhé dva údery, a s Woodsem se o třetí pozici dělí další z Američanů Bo Van Pelt. Neděle tedy může být navzdory McDowellově náskoku a pohodě, v jaké ho diváci v Sherwoodu mohou sledovat, ještě napínavá. „Nemám spočítáno, kolikrát jsem vyhrál z vedoucí pozice, ale tentokrát si za tím rozhodně půjdu,“ řekl odhodlaný populární G-Mac.
Zatím má průběžný výsledek -13 a dokazuje, že si chce vzít zpět  titul vítěze, který mu tady předloni patřil. V sobotním kole, poznamenaném mrholením, se soustředěným, a přitom lehkým výkonem bez jediné chyby dostal přes čtyři birdie k výkonu 68 ran (-4). Na dvojce a čtyřce zahrál tak dlouhé putty, že získal na greenech velkou jistotu. „Hrál jsem disciplinovaný golf, abych nikde neztratil,“ vysvětlil McDowell. Lepší než on o jeden úder byli jen Bradley (navzdory jednomu bogey) a Bubba Watson, ten však má na dělené osmé pozici už větší ztrátu.
Woods měl namále, že klesne někam na Watsonovu úroveň, protože po bogey na osmičce se vrátil na úroveň denního paru a setrval tam až do třinácté jamky. Pak jako by v něm bouchly saze, tři birdie na jamkách 14, 15 a 17 (dvě posledně uvedené jsou trojpary) ho udržela v naději na nedělní úspěch. „Pokusím se zahrát jedno opravdu nízké skóre a uvidíme, co se stane,“ poznamenal sveřepě Woods.

Pátek – 2. kolo
Nejlepší kolo znamená vedení. Graeme McDowell ho zahrál, má hodnotu 66 ran (-6), což s jeho předchozím výkonem dává dohromady devět ran pod par a náskok tří ran před  americkou trojicí na druhém místě, jejíž složení je Jim Furyk, Bo Van Pelt, Keegan Bradley. Hostitel a obhájce titulu Tiger Woods se drží na páté pozici, tentokrát ji zaujímá samostatně.
McDowell má sice na kontě jedno bogey ze čtyřparové sedmičky, ale birdie střádal jinak pilně. Tři za sebou zahrál hned zkraje na úvodních třech jamkách a svůj výkon korunoval dalšími dvěma na šestnáctce a sedmnáctce. Bylo cítit, že populárnímu pohodáři ze Severního Irska by všichni přáli úspěch, jehož se letos zatím nedočkal. „Přitom si myslím, že jsem hrál docela fajnový golf, ale k úspěchu to nevedlo. Moc by se mi líbilo nějakým novým zakončit sezonu,“ potvrdil vítěz exhibice z roku 2010, kdy v play-off zdolal Woodse.
Samozřejmě, že není dobojováno, jak McDowell zdůraznil, protože si myslí, že ve vzduchu visí kolo o hodnotě 63, nebo 64 ran. A právě takový Woods si věří, že je schopen ho předvést. „Daří se mi trefovat balony tak jako v nejlepších fázích sezony,“ pochvaloval si Američan, jenž z takové hry ale zatím málo skóruje. „Rád bych, aby mi to vydrželo po celých 36 víkendových jamek,“ dodal.

Výsledková listina po druhém kole:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Nick Watney se do konkurence pustil ostře a po kole s pěti birdie si vytvořil náskok dvou ran před americkými krajany Keeganem Bradleyem a Jimem Furykem, stejně jako před  Graemem McDowellem ze Severního Irska. Hostitel Tiger Woods je mezi trojicí, dělící se o pátou pozici, se ztrátou tří ran na Watneyho.
Vedoucí muž průběžného pořadí skóroval mezi devátou a osmnáctou jamkou, předtím ani mezitím nechyboval. To se mu podařilo jako jedinému z celého startovního pole. Před měsícem zvítězil v Malajsii za horkého a vlhkého počasí, ale ukázal, že to umí i za nízkých teplot a v mlze, která se ze hřiště zvedala jen pomalu a ztěžka.

Výsledková listina prvního kola:

Turnaj pro 18 hráčů, který se nese v charitativní a exhibiční duchu, budou hrát jedni z nejlepších hráčů na okruhu PGA Tour. Hostitelem tohoto turnaje je Tiger Woods, který zde loni zvítězil. Vítězství bylo o to sladší, neboť ukončil 749 dnů trvající turnajový vítězný půst. Celkem tento turnaj vyhrál již pětkrát. V turnaji ho doplní Keegan Bradley, Steve Stricker, Ian Poulter, Zach Johnson, Bo Van Pelt, Matt Kuchar, Nick Watney, Jason Day, Bubba Watson, Rickie Fowler, Hunter Mahan, Jim Furyk či Webb Simpson.

Hraje se na hřišti Sherwood CC – Thousand Oaks s parem 72 a délkou 6 426 metrů.

Dotace turnaje 4 milionu dolarů (78,4 milionů českých korun). Pro vítěze je přichystán šek v hodnotě 1,2 milionu dolarů (23,5 milionů českých korun).

Odkazy: … Sherwood CC … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje