Woodsův bývalý trenér Haney porušil profesní kodex

31.03.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Rick Smith, dlouholetý trenér golfového švihu na PGA Tour, a také bývalý trenér Phila Mickelsona, Rocca Mediate a dalších, při příležitosti turnaje Arnold Palmer Invitational promluvil o vycházející knize Hanka Haneyho, „The Big Miss,“ v překladu Velký omyl. Kniha se věnuje jeho šestiletému působení jako trenéra Tigera Woodse.
Smith na účet knihy řekl, že by „raději neměl žádné peníze, než, aby odhalil důvěrné informace o svých žácích, a tím Haney porušil etický kodex mezi žákem a učitelem. Za celých sedmadvacet let jsem to nikdy neudělal a jsem velmi rozesmutněn tím, co Haney udělal,“ dodal. Haneyho jednání odsoudil a odůvodnil ho šířením špatné pověsti o golfových trenérech.

Je pravda, že proti pravidlům nepsaného kodexu je zveřejňovat záznamy z konverzací s daným žákem, ať už je to kdokoliv. Smith, který s Mickelsononem přestal spolupracovat v roce 2006 s ním je stále v úzkém kontaktu.  Již dlouho Smith odmítá, že by s kýmkoliv řešil věci, na kterých společně pracovali. Na zodpovězení otázek od médií si Smith vždy vyžádal povolení od daného hráče.

Vztah hráče a trenéra většinou nebývá krátkodobý a mnohdy se prohloubí v celoživotní záležitost. Podle Smithe Haney využil svého spojení s Woodsem ke své propagaci, a následně napsal i zmíněnou knihu. Také dodal, že je možné, že trenérský rozchod s Woodsem Haneyho ranil a knihu využil, aby odboural své emoce. „Měl by si vážit té jedinečné šance, kterou měl, spolupracovat s jedním z nejlepších golfistů všech dob.“

„The Big Miss“ vychází ve Spojených státech tento týden. Hank Haney se proti tvrzení Smithe ohradil v televizním pořadu na CBS. Knihou prý neporušil žádný profesní kodex. Vztah trenéra a žáka podle něj není to samé jako vztah lékaře a pacienta. „Bral jsem to jako Tigerovy, ale i mé vzpomínky, své vzpomínky mám právo zaznamenat. Lidé se mě na něj a na mé zaměstnání stále ptají,“ dodal.


Aneta Zárubová