Woodsova letošní poslední šance

08.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tiger Woods

A je to tu letos naposledy: získá Tiger Woods svůj patnáctý major titul a přiblíží se rekordnímu číslu 18 Jacka Nickaluse? Nadcházející PGA Championship v Kiawah Island Resortu je pro šestatřicetiletého hráče stále žhavé téma. „Přesvědčil jsem se, že je to úkol na celou kariéru,“ řekl po úterním tréninkovém kole.

„Jack pokračoval v získávání majorů do šestačtyřiceti, takže kdybych měl jít podle takového časového rozvrhu, mám deset let,“ dodal Woods. Zároveň si ale myslí, že čtyři tituly jsou poměrně velká porce. „S tréninkovým režimem, jaký máme teď, a když vidím, jak ti kluci dobře hrají, musí přijít to správné hřiště a sejít se další okolnosti,“ zauvažoval Woods.

Zda to bude právě jihokarolinské hřiště, nelze odhadnout. Z čistě statistického hlediska už nastal čas. Woods vyhrál svůj čtrnáctý major na US Open 2008 a i když mezitím na některých nestartoval, takovou pauzu nikdy neměl. Letos vyhrál tři menší turnaje, jeho zásadní problémy – herní i soukromé – jsou pryč.

Ovšem vzhledem k tomu, že zvolnil jak v tréninku, tak ve hře, a že se po rozvodu často věnuje dětem, sází na své zdraví a nechce se omezovat nějakým časovým horizontem.

„Viděli jste, co se stalo, když bylo Tomovi 59,“ řekl v připomínce toho, že Tom Watson se dostal do play-off na British Open v roce 2009. „A Greg to málem dokázal v Birkdale  v třiapadesáti,“ našel Woods další příklad toho, že usilovat o výhry lze i v pozdějším věku, v připomínce Grega Normana.

Ovšem získávat tituly na majorech je podle někdejšího amerického vládce světového golfu stále těžší a těžší: „Asi ano. Je tu víc hráčů s takovou šancí a startovní pole je plné takových, kteří by to mohli dokázat. Jde jen o to, ujít tu cestu.“

Woods vyhrál čtyři majory za sebou s vrcholem na Masters 2001. Navíc v letech 2002, 2005 a 2006 vyhrál dva. Naproti tomu teď je situace zcela obrácená – už šestnáct majorů v řadě za sebou mělo šestnáct různých vítězů.

„Když teď tak akorát projdete cutem, máte na vedoucího hráče nějakých devět ran. To vám stále dává pro víkend šanci,“ všiml si Woods dalšího rozdílu oproti minulým dobám, kdy se okruh kandidátů na výhru po polovině turnajového programu mnohem více redukoval. „Je to úžasné, že je tady sedmdesát borců vměstnáno do rozpětí deseti ran, a to na každém turnaji. Dřív tobylo 14 až 15.“

A jak je tedy sám připraven na svou poslední letošní šanci? Prý líp než v předchozích dvou letech. Předloni se dělil o konečné 23. místo a před rokem neprošel cutem, což se mu na majoru v profesionální kariéře stalo jen třikrát. „Moje hra nebyla na dnešní úrovni,“ uvedle přesvědčeně. „Letos je to naprosto jiné. Fyzicky jsem rozhodně jinde než loni,“ doplnil.

Má za sebou období, kdy tělo vypovídalo službu, teď konečně zažívá zase časy, kdy po každém kole může jít ještě trénovat. „To jsem loni nemohl, a proto je moje hra tam kde teď je,“ přitakal, že morálně volní vlastnosti neztratil.

Takže je tu šance na patnáctý major titul, letos poslední. „Na US Open jsem byl po dva dny blízko a šanci jsem živil taky na British Open. Věci pokročily kupředu, ale to, že mi major stále uniká, mi nepřináší dobré pocity,“ přiznal Woods touhu vydat se opět na stíhací jízdu za Nicklausem.