Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Watson mistrovským závěrem vyhrál v Torrey Pines, Woodsovi letošní debut nevyšel

31.01.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bubba Watson

Ve chvíli, kdy se  Tiger Woods mohl přehrabovat v nůši námětů k zamyšlení, proč se mu hra tolik nedaří, odvíjela se mezi uchazeči o titul z Farmers Insurance Open přetahovaná. Vítězně z ní vyšel Bubba Watson, jenž celkovým skóre 16 ran pod par předčil veškerou konkurenci.

A že to byla konkurence nebývale ostrá a tuhá. Američan zaútočil ze závětří, nebyl členem posledního flightu, a to se v Torrey Pines šlo po třech. Postupně se však propracoval do vedení a v závěru dne ho už naopak hájil.

Jeho birdie na poslední jamce, kde druhou ranou skončil v bunkeru, bylo ukázkou mistrovského golfu, v němž se snoubila kvalita provedení ran s vynikajícím odhadem, strategií a bezchybným čtením greenu.

To vše navíc v tak vypjaté situaci, kdy poslední putt může rozhodnout o prvenství. „Byl jsem strachy bez sebe,“  přiznal se Watson. „Je jedno, kolik kol jste odehráli, kolikrát jste byli ve vedení, kolik jste toho vyhráli. Nervy jsou prostě na pochodu.“ Navenek ovšem působil jistě.

Nejvážnější protivník, který mu do závěru turnaje zůstal, si s Watsonovým uměním nic nezadal. Phil Mickelson na závěrečné jamce věděl, že musí zahrát eagle, a třetí ranou zamířil z velké dálky na green, který se nebezpečně svažoval do vodní překážky. Přesněji zamířil ostře na praporek. Míč dopadl dvacet centimetrů od něj…

Takové okamžiky rozhodují o velkých penězích a Mickelson byl nakonec o tu jednu ránu horší. „Hrál jsem to, o čem jsem si myslel, že to bude stačit. Nestačilo, protože Bubba hrál prostě skvěle,“ uznal zkušený golfista a přiznal, jak moc chtěl začít sezonu vítězstvím. Na hřišti poblíž kalifornské La Jolly se rozdělovaly podíly z dotace 5,8 milionu dolarů.

A také bylo k dispozici tradičních 500 bodů do FedEx Cupu. Nebyl to Bubba Watson, jenž dosáhl svého druhého vítězství na PGA Tour, kdo se díky tomu dostal do průběžného vedení.

V čele je venezuelský golfista Jhonattan Vegas. Vítěz z minulého týdne na Bob Hope Classic prokázal i v silnější konkurenci, že je momentálně ve výtečné formě. Podělil se s Dustinem Johnsonem o třetí místo.

Sluncem zalité skalnaté pobřeží Pacifiku vidělo v neděli také nejlepší jednotlivý výsledek turnaje. Dosáhl ho Nick Watney a díky skóre 63 ran (-9) se vyšvihl na dělené šesté místo. Všem ale modré nebe nepřineslo radost.

Optimismus, s jakým šel do svého prvního startu v sezoně Woods, nahlodalo už třetí kolo a neděle potvrdila, že tak úplně na místě ten optimismus nebyl. Možná, že změny švihu v tréninku fungovaly, jenže v turnaji vydržely pouze dva dny. Přísně vzato jeden a půl.

Od té doby, co Woods zahrál na jedenácté jamce South Course ve druhém kole první bogey, jako by znejistěl. Ve finále byl ještě právě na jedenáctce na denní bilanci even par, pak ale připsal ještě tři bogey. Se svým nejhorším výsledkem na kolo 75 ran spadl na konečné skóre -1 a podělil se s ním o 44. místo.

„Zahrál jsem na začátku několik dobrých ran, ale pak se to začalo zhoršovat. Dnes jsem zahrál několik dobrých puttů, ale nespadly tam,“ zhodnotil svůj výsledek věcně Woods.

Navlas stejně dopadl třeba Camillo Villegas, s nímž se při tréninkových kolech Woods v Torrey Pines tak dobře bavil. Ještě níž klesl Stuart Appleby, jenž měl na začátku roku na Havaji tak dobré výsledky. Ale při vší úctě nikdo z podobných hráčů není pro Woodse měřítko. Přesněji – nebýval…

Teď ho čeká týdenní přestávka. „Budu se s tím dál prát,“ řekl na téma nedokončeného přeučování švihu. Jeho příštím turnajem bude Dubai Desert Classic, turnaj European Tour. „Těším se tam, v minulosti jsem tam dosáhl několika dobrých úspěchů,“ doplnil Woods.

Z předchozích kol

SOBOTA: Bill Haas,  jehož otec Jay vyhrál stejný turnaj v roce 1978, neudržel samostatné vedení. Připravil se o něj vinou bogey na závěrečné jamce, takže se mu vyrovnal Phil Mickelson. O dvě rány zpět za oběma lídry byla dvojice dalších hráčů ze Spojených států, Bubba Watson a Hunter Mahan.

Tiger Woods se propadl až na dělenou 24. pozici, protože někdejší milovník zdejšího prostředí a sedminásobný triumfátor ve třetím kole podal výkon 74 ran (+2). Woods v Torrey Pines odehrál už 46 kol a teprve podruhé se dostal do čísel nad parem. Na podniku s dotací 5,8 milionu dolarů ale nebyl sám, koho potkal výkyv. John Daly, jenž tolik překvapoval v první polovině turnaje, zapsal do skókarty dokonce 76 (+4) i s přispěním double bogey na čtvrté jamce.

PÁTEK: Do čela se dostal Bill Haas, jenž v minulém týdnu přišel o výhru v play-off. Slunečné kalifornské počasí mu svědčilo. Na Jižním hřišti resortu Torrey Pines zahrál 66 ran a spolu se čtvrtečními 67 to dělalo vedení s bilancí -11. Svými výkony překvapil John Daly. „U mě nikdy nevíte, co očekávat,“ zasmál se hráč, jenž figuroval na dělené třetí pozici.

ČTVRTEK: Do čela turnaje se zcela nečekaně dostal korejský golfista Kang Sung-hoon. Nováček zámořského okruhu vystřihl na Severním hřišti šestici birdie a jeden eagle. Všechny pochopitelně nejvíc zajímal start Tigera Woodse do nové sezony. Ačkoli skupina diváků, která se s ním stěhovala od jamky k jamce, byla tentokrát pouze zhruba dvousetčlenná. Woods dosáhl výkonu 69 ran (tři pod par), odpustil si bogey a stačilo to na dělenou dvaadvacátou pozici.