Woods v. McIlroy: padají komplimenty

04.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Je mezi nimi čtrnáct let rozdílu a mnozí chápou nadcházející Masters jako příležitost, aby se oba nějak rehabilitovali. Tiger Woods za neúspěšné období a Rory McIlroy za loňský kolaps právě na prvním majoru sezony.

Rivalita mezi šestatřicetiletým Američanem a dvaadvacetiletým Severoirem je ale ryze sportovní a snaha přenést ji do roviny souboje generací nevychází. Nicméně Woods dva dny před zahájením velkého turnaje o svém mladém vyzyvateli prohlásil: „Může vládnout dlouhou dobu.“

Vládnout světovému golfu, to je věc, kterou měl v minulosti dobře zvládnoutou právě autor citátu. Jenže pak se po známých událostech ze špičky vytratil a ačkoli si účast na Masters nenechal ujít ani v nejhorší krizi a nikdy vyloženě nezklamal, teprve teď, po dvou letech pochyb, není sporu o tom, že právě on je největším favoritem.

„Myslím, že pro turnaj a pro hru jako takovou je skvělé, že Tiger zase hraje dobře,“ vrátil McIlroy kompliment s obvyklým dodatkem, že z návratu velikána do špičky a do formy profituje každý účastník Masters.

Dědičné právo na vstupenky a věhlas turnaje na hřišti Augusta National zaručují skvělou diváckou kulisu každému ročníku. Nicméně Woodsova účast a očekávání, zda dokáže zopakovat vítězství, jehož před dvěma týdny konečně po dlouhé přestávce dosáhl, elektrizují atmosféru ještě krapet víc. A McIlroy si je toho vědom: „Spousta lidí ho chce vidět, jak mění dějiny, a vypadá to, že by se mu to mohlo podařit.“

Je nad slunce jasné, o čem vítěz loňského US Open mluví. Osmnáct major titulů Jacka Nicklause je stále metou, k níž se Woods ne a ne přiblížit. Jeho čtrnáct vítězství na turnajích velké čtyřky je sice impozantních, ale stále to znamená druhé místo v historických tabulkách. Tedy místo, na jaké „nejlepší hráč své generace“ není zvyklý.

Také McIlroy tedy očekává Woodsův útok. Sám si skromně přeje, aby se udržel v kontaktu s ním a se špičkou. „Těším se na to, že budu čelit nejlepšímu hráči. Možná nejlepšímu hráči všech dob a jistě nejlepšímu hráči posledního dvacetiletí.“ prohlásil ulsterský golfista.

Zda Woods ještě na nějakou dobu své panování prodlouží, či spíše si ho vezme zpět, to může Masters naznačit. Nicméně on sám už předpovídá, že právě McIlroy by někdy mohl zaujmout jeho místo. „Způsob, jak hraje, jak se pohybuje na golfovém hřišti, jak je soutěživý a kurážný, to všechno jsou věci, které musíte mít, abyste uspěli,“ chválila největší celebrita turnaje.

Samozřejmě že bývalý světový hráč číslo 1 připomněl chybějící zkušenosti, skrze něž se McIlroy musí ještě zlepšovat. Ale jinak má Američan jasno: „Má všechny předpoklady, aby byl šampionem na dlouhé období. Samozřejmě jsme viděli, jak si počínal loni na Masters a jak to zvládl na Open. Nebyl snad v sedmi z osmi kol na majorech ve vedení? To je působivé.“

Všichni mají samozřejmě v paměti, jak McIlroy před rokem vedl ještě po první devítce, ale pak zadrajvoval kamsi na dvůr domu sousedícího se hřištěm, zahrál triple bogey a na dvanáctce potřeboval čtyři putty, než dostal na double bogey míč do jamky. Bylo po nadějích, Severoir klesl na dělené patnácté místo, zatímco Woods se podělil o čtvrté.

Oba uchazeči o prvenství mají tedy co napravovat. Starší neradostné období bez úspěchů, mladší kruté selhání z roku 2011. Woods bude mít výhodu osmnácté účasti na Masters, kdežto McIlroy ho absolvuje teprve potřetí. Jestli publikum letos uvidí první z předpokládané série jejich velkých generačních duelů, se brzy ukáže.