Woods to ví: McIlroy potřebuje čas

28.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Protože Nick Faldo zpochybnil nejbližší výkonnost Roryho McIlroye, jenž přechází od značky Titleist za 250 milionů dolarů k Nike, a rozhořela se o tom velká diskuse, ke slovu se dostal i hlavní protagonista této firmy Tiger Woods, jenž před dvanácti lety udělal týž krok.

„Kdykoli měníte vybavení, je to pro vás velký úkol,“ nechal se slyšet Američan, připravující se na obhajobu v exhibičním turnaji World Challenge v kalifornském Thousand Oaks. „Musíte projít procesem testování, najít ty správné shafty, hlavy a samozřejmě míče. To je velká výzva,“ doplnil.

Debatu rozvířil Faldo ještě v době World Tour Championship v Dubaji, který pak McIlroy ještě s osvědčenými holemi vyhrál. Žádné dvě hole nejsou stejné. Technicky možná ano, tytéž hlavy, tytéž shafty, ty nejlepší, jaké můžete dostat. Ale každé dvě sady se liší, třeba jen tím, jak znějí,“ reagoval čtyřnásobný vítěz majorů, jehož sžíravé komentáře v roli televizního experta jsou důvěrně známé, na McIlroyova poněkud neuvážená slova, že výrobci dnes produkují velmi podobné zboží.

Třiadvacetiletý Severoir má oproti Woodsovi výhodu v tom, že lidé v Nike se za ty roky poučili a zdokonalili. Stejně jako třeba ve fotbale, kde společnost neměla zkušenosti, tak i v golfu řešila nejprve svůj vstup licencemi, nákupem know-how nebo rovnou celých provozů. Teď už má díky mohutným finančním injekcím solidní jméno.

A taky díky Woodsovi, jenž začal hrát nejprve s míči Nike, zatímco hole mu firma byla schopná připravit až po dvou letech. A putter v úpravě Scottyho Camerona používal dokonce ještě předloni. „U něčeho to trvá skoro rok, někdy pár týdnů, než si zvyknete,“ pokračoval dál Woods v líčení svých zkušeností.

Podle Falda hraje velkou roli i psychika.“Jestli věří, že to dokáže, tak prosím. Ale jestli mu to bude vrtat v hlavě, pak nad tím visí otazník,“ prohlásil Angličan. Woods víceméně souhlasí. Prozradil, jaké otázky si hráč klade: „Je to vybavení opravdu na výši? Pomůže mi vyhrávat turnaje? Když odpověď zní ano, je to v kapse. Když je to ne, pak tedy ne.“

McIlroye teď čeká odpočinek, ale právě proto, že má jen sedm neděl na to, aby se připravil na start nové sezony v Abú Zabí, až tak moc odpočívat nebude moci. V Dubaji prozradil, že už zhruba ví, co mu nový sponzor nabízí. „Seznámil jsem se s budoucím vybavením a stačilo mi to, abych byl pro příští sezonu v pohodě,“ prohlásil loayálně.

Jediná rada, kterou jsou mu všichni schopni dát, je být trpělivý, což nikoho nepřekvapí. Woods ještě přidal, aby se jeho nástupce na postu světové jedničky těšil. „Až se dostanete do bodu, kdy se vám povede dělat všechno správně, to je pak opravdu skvělý pocit,“ navnadil ho.

Jinou zkušenost samozřejmě nabízí případ Payna Stewarta, jenž kývl na lukrativní nabídku Spaldingu a po přestupu od Wilsonu mohl celou sezonu 1994 odepsat. „Chce to hodně času. Je to únavné, protože to trvá tak dlouho, ale nakonec se to vyplatí,“ zakončil svou promluvu na dané téma Woods.