Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Woods se před jamkovkou obává větru, obhájce Poulter zimy a Westwood dobrého dne soupeře

23.02.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ian Poulter

Odvozovat něco ze žebříčkového postavení, z momentálních výsledků, nebo snad z celkové bilance v jamkové hře je pro nadcházející World Matchplay Championship chybné. „Světové pořadí neznamená nic,“ řekl Lee Westwood a váhu jeho názoru dává, že právě on je na prvním místě. Přesto zajímavá čísla našel.

„Máte tady 64 nejlepších hráčů na světě. A každý z těch 64 je schopen zahrát 64 ran,“ pohrál si Angličan s matematikou. Na počet ran se samozřejmě hrát nebude, ale Westwood svůj názor doplnil: „Hrajete dobře, ale někdo proti vám má takový ten svůj den. Jste bez šance.“

Úvodní letošní podnik minisérie World Golf Championship začne na hřišti Dove Mountain v Ritz-Carlton Golf Clubu ve středu. „Já jsem zvědav, jak to tady bude vypadat v pátek,“ dodal dvacetinásobný turnajový vítěz s širokým úsměvem.

V prvním kole se utká se švédským golfistou Henrikem Stensonem, jehož forma je těžko odhadnutelná, protože se teprve nedávno léčil se zraněním krku.

Po dvouleté přestávce se do arizonské pouště vrací Tiger Woods. Tisková konference s ním se jamkovky dotkla jen okrajově, protože otázky na Američana se neustále týkají změn švihu. „Není pochyb o tom, že jsme udělali pokrok,“ dal předpokládanou odpověď ostře sledovaný hráč.

Jestli je to pravda, to na úvod prověří Thomas Björn. Dán se tak trochu vymyká Westwoodovým počtům, protože je až 65. hráčem světového žebříčku, ale dostal šanci jako náhtradník.

Čerstvou odhlášku dostali pořadatelé v úterý od Jihoafričana Tima Clarka (poraněný loket), jehož nahradí 66. muž světa J.B. Holmes.

„Když jste ve formě, je to pro vás ten pravý turnaj, protože je tady vždycky jen jeden, koho máte porazit,“ upozornil Woods, že Björn už letos jeden turnaj vyhrál, a to Quatar Masters v podobně větrných podmínkách, jaké se očekávají teď. A Woods bez úsměvu připustil, že když nedávno foukalo v Dubaji, moc se mu nedařilo.

Chladu se pro změnu obává Ian Poulter. Obhájce titulu sehrál rozladění z toho, že jeho zápas proti Stewartu Cinkovi byl nasazen na 7:25 místního času.

„Řekněte mi, kolik lidí se po sedmé ráno přijde podívat? Víte přece, jaká bude zima. A já jsem Floriďan,“ připomněl Angličan své americké sídlo, ale vzápětí se rozesmál, takže pořadatelé mohou jen hádat, nakolik vážně svá slova mínil.

Jelikož ale v tiskové místnosti dál za jeho přítomnosti vybuchovaly salvy smíchu, obávat z velké kritiky se od tradičně uvolněného Poultera nemusí. „Kdo ví, možná už budu zítra odpoledne v letadle,“ odvětil na otázku, jestli potřebuje k životu teplo víc než golf.

Bylo přece jen znát, že Poulter je v Americe doma, kdežto Westwood odmítl přejít z Evropy na celou sezonu zámořské PGA Tour, a tak jej reportéři víc dusili. Třeba přes peníze. Angličan přiznal, že když se stal světovou jedničkou, získal tím lepší sponzorské smlouvy, protože některé obsahovaly klauzule s automatickým zvýšením.

„Záleží na šikovnosti manažera,“ zvládal exponovaný profesionál s úsměvem, i když trochu hraným, celou debatu. A kolik si tedy od té doby vydělal mimo turnaje? „Hodně,“ roztáhl Westwood úsměv od ucha k uchu.

World Matchplay Championship je co do prize money prvním vrcholem roku. Jeho dotace je 8,5 milionu dolarů a vítěz získá prémii 1,4 milionu.