Woods prahne po bitvách s McIlroyem

23.12.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tiger Woods a Jack Nicklaus

Tiger Woods poděkoval za pokračující podporu. Na tom jistě není nic mimořádného, dělá to tak ve svém blogu na konci roku pravidelně. Letos to ale přece jen bylo jiné, protože po třech letech má někdejší vládce světového golfu za sebou běžnou kompletní sezonu. Jméno Rory McIlroy se objevuje v osmém odstavci.

„Má za sebou skvělý rok. Smekám před ním klobouk. Zasloužil si titul Hráč roku. Jestli se z toho vyvine trvalé soupeření, to se teprve ukáže. Prostě se zase vrátíme na hřiště a uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Má-li to být opravdu rivalita, nebo nemá, ukážou výsledky příštích pěti až deseti let,“ napsal na svůj web Američan, jenž v sobotu oslaví sedmatřicáté narozeniny.

Je to vlastně trochu zvláštní, když si takový velikán vymezí ještě deset let, v nichž hodlá být nejen konkurenceschopným hráčem, a nejen ledajakým, chce konkurovat rovnou tomu nejlepšímu, kdo je momentálně k mání. Zvláštní proto, že dřív by s Woodsem počítal automaticky každý, Zvláštní i proto, že nám sám dal nahlédnout do toku času. Ano, jednou přijde doba, kdy i on zmizí ze scény.

Nabízí se zamyšlení, zda bude po tom, co v uplynulých letech prožil, stejnou autoritou jako třeba Jack Nicklaus, jehož rekord osmnácti major vítězství se jeví být stále těžko dosažitelnou metou i pro Woodse.

Jak o sobě smýšlí sám Tiger, je nasnadě: „Bylo to pěkné, vyhrát tři turnaje. Byla to tři různá vítězství z rozličných důvodů. První na Arnold Palmer Invitational bylo prostě vítězství, neboť předtím jsem nějakou dobu žádného nedosáhl. Druhé na Memorial Tournament znamenalo, že jsem dostihl Jacka Nicklause v počtu turnajových výher (73) a na mém turnaji AT&T National jsem ho předstihl.“

Připomeňme si, co sportovci v takových případech obvykle říkávají – je to skvělé, ale je to jen statistika, nebo něco na ten způsob. Woods byl na začátku července, kdy se stal hráčem s největším počtem turnajových titulů na US PGA Tour, v nové roli. Dokazují to jeho slova, jimiž svůj rekord komentoval: „Byly časy, kdy lidé říkali, že už nikdy nic nevyhraju. Jak je to dlouho, půl roku? Tak prosím!“

Woods musel něco dokazovat a nebyl na to zvyklý. Vždy politicky korektní, ba až úporně strohý ve svých vyjádřeních, přesto neodolal a vrátil to všem, kteří mu nepřáli, nebo ho zavrhovali. Proto se závěrečné poděkování v letošním posledním vydání jeho vlastního blogu čte jinak než jindy.

Málokdo si asi v rychlém turnajovém sledu a v moři informací o tom, jak se zotavuje po operaci, co provádí se svým švihem, jak se stará o děti a jak se zabydluje v novém domově, a taky o kolik přišel peněz, přesně uvědomil, jak převratné změny to musely být na jednoho člověka, který měl přitom kdysi všechno nalinkováno a všeho dosahoval s takovou nonšalancí, skoro až přezíravostí.

Woods je ale při svém velikášství, které je z jeho řádků stále cítit, zvláštně pokorný. Ne v pasážích, kde děkuju dárcům svých nadací, nebo kde vyjadřuje hlubokou účast s pozůstalými po řádnění vraha z Newtonu. Zvláštní pokoru obsahují jeho řádky tam, kde dle svého zvyku vybírá nejlepší ránu roku. Pochopitelně, že to byl onen chip na šestnácté jamce finálového kola v Muirfield Village. „Když Jack řekl, že za daných okolností to byla nejlepší rána, jakou kdy viděl, znělo to lahodně,“ napsal Woods.

O tom, jaké si dává cíle do další sezony, asi nelze pochybovat. Metou je jednoznačně velká turnajová čtyřka. Na tu se chce soustředit i McIlroy a Woods dokázal, že nejenže to ví, ale skoro se nemůže dočkat: „Potřebujeme víc přímých bitev na velkých podnicích, k nim dosud nedošlo.“