Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Woods neřekl tak ani tak. Všichni hledají favority Masters, až nakonec zbyde on

07.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Martin Kaymer je světová jednička, ale ne největší favorit Masters

„Nevadí, že nejsem favorit. Favorité nevyhrávají,“ děl Tiger Woods a pustil se znovu do tréninku. Jeden z nejotevřenějších ročníků prvního majoru sezony je tady a kdysi suverénní Američan byl vděčný za to, že poprvé po dlouhých letech nebyla pozornost soustředěna tak výhradně na jeho osobu.

Z okruhu favoritů se vyřadil Luke Donald, protože vyhrál par-3 contest. Tradiční středeční exhibiční soutěž na devítijamkovém hřišťátku absolvoval v doprovodu svých dětí, oblečených za nosiče holí. Ještě nikdy v historii turnaje se nestalo, aby ten, kdo byl v Augustě nejlepší při této kratochvíli, později slavil titul.

„Některé krátké rány se podobají těm, jaké se hrají na velkém hřišti, takže je to podle mě dobrá příprava,“ pokrčil rameny Angličan. A sklidil kompliment od Martina Kaymera, jenž Donaldovi řekl, aby si nic nedělel z oné pověry, protože pro něj jen favoritem on.

„Když to říká světová jednička…“ roztáhl Donald oličej do širokého úsměvu.

A co sám Kaymer? Německý golfista není podle sázkových kurzů největším favoritem, ale neslušelo by se hráče v jeho postavení posunovat mezi outsidery. Jenže při všech třech předchozích startech tady neprošel cutem. „Chce to změnu strategie,“ řekl před čtvrtým pokusem. „Horší už to být nemůže,“ odmítl, že změny pokaždé znamenají risk.

Za největšího favorita se samozřejmě nabízí Phil Mickelson. Vyhrál loni, vyhrál turnaj v Texasu před týdnem, věří si. „Připomíná  mi to rok 2006, to jsem se taky týden před Masters dostal do formy,“ připomněl Američan své druhé vítězství v Agustě, před nímž se radoval z titulu na turnaji v nedaleké Atlantě.

„Je to dost otevřené,“ potvrdil Australan Stuart Appleby. V jeho bohaté kariéře titul z majoru dosud chybí. A právě takový hráč má podle některých komentářů letos šanci.

Anebo takový, v jehož sbírce už slavné výhry jsou, ale odjinud než z Masters. Pádraig Harrington vyhrál dvakrát British Open a jednou US PGA Championship: „Nejsem si jistý, jestli nová generace dokáže tu starší vytlačit, jak se teď říká. Je tu dvacet možných vítězů a dvacet dalších, schopných vyhrát. To je polovina startovního pole.“

Rodák z Dublinu vystihl letošní situaci jasně: nic nebude překpavením, snad ani to, když vyhraje jeden ze čtyř amatérů, nebo někdo z minulých vítězů ve věku nad padesát let.

„Veteráni tady hrají tradičně dobře,“ uznal dvaadvacetiletý debutant Rickie Fowler. Takže se vracíme na začátek, tedy k Woodsovi. Generačně je někde mezi. Když byl dotázán, zda je schopen letos získat svůj patnáctý major titul a přiblížit se rekordmanovi jacku Nicklausovi s osmnácti primáty, odpověděl: „Mm-hmm“.