Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Woods na kolenou, Amerika v defenzívě, Evropa chce urvat co nejvíc

01.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Šéf evropského profigolfu George O´Grady dal vítězství Luka Donalda ve World Matchplay Championship přívlastek „ohromující“. To, že ve finále proti sobě stáli dva hráči svými národnostmi příslušní ke starému kontinentu, označil za „fantastické“. Ano, bušte do Američanů, co to jde.

Navzdory loňskému veleúspěšnému evropskému roku se víc zajímavých akcí odehrává nadále ve Spojených státech. Ovšem i tam si už všimli, že hlavní tituly jim „vykrádají“ Evropané, byť by šlo – jako v Donaldově případě – o hráče usídlené v USA.

O´Gradyho slova jsou jasně motivována obchodními zájmy celé European PGA Tour. A není od věci, že prostor dostává výkonný ředitel zejména v britských médiích.

„Byl to skvostný výsledek a výkon dvou našich hráčů,“ kul železo evropský funkcionář a důraz položil na slovo „našich“. Poukázal na to, že Angličana Donalda vynesla výhra ve světovém žebříčku z devátého na třetí místo. Rozuměj: přeskočil tři Američany…

Evropa teď okupuje světové pořadí od první do čtvrté pozice. Dřív měl Tiger Woods, dnes pátý a nejlepší z Američanů, jistou pozici lídra a několik krajanů se za něj tak nějak vždy seřadilo, občas do top 10 pronikl Jihoameričan, Australan, nebo hráč jiné národnosti.

Teď je v desítce nastěhováno šest Evropanů. „Evropský golf je skvělý. A pro nás, kteří chceme, aby byla tato hra ve světě ještě populárnější, je ta evropská čtyřka fantastická věc,“ řekl Němec Kaymer, nový lídr světového žebříčku. Odsunul za sebe Leeho Westwooda, čtvrtý je Graeme McDowell.

„Martin, Lee, Luke a Graeme jsou výjimečnými golfisty,“ pěl chválu O´Grady. „Je to úžasný výsledek naší tour a ta čísla se nedají vykládat dvojím způsobem,“ reagoval O´Grady na zámořské reakce ve stylu „je to jen žebříček“.

Amerika samozřejmě hájí své pozice, kde může. „Když loni vyhrál Madrid Masters, nestačilo to, aby dokázal své kvality,“ napsal o vítězi světové jamkovky komentátor PGA Tour Mike McAllister. „Teprve v téhle konkurenci se mu to mohlo podařit.“

Turnaj Wold Matchplay Championship se po předloňské omlce, zaviněné ztrátou sponzora, usadil v Arizoně.

Donald hrál v roce 2006 finálové kolo PGA Championship s Woodsem. Pokazil ho (74 ran), zatímco Američan (68) jasně zvítězil. Od té doby se cesty obou vrstevníků ubíraly různými cestami a kde jsou teď, to by ještě před rokem málokdo předpověděl.

Americe je jasné, že Woods se nevrátil. Johnny Miller přirovnal jeho pád ke krachu boxerské kariéry Mika Tysona. „Nikdo nemohl klesnout hlouběji než Tiger,“ vypálil nemilosrdně publicista. Americká média spočítala osobní Woodsovu roční finanční ztrátu po sexuální aféře na 50 milionů dolarů.

Kdo dál? Mickelson sice přijede za měsíc a půl do Augusty jako obhájce titulu na Masters, ale jasným favoritem nebude, bude-li ještě vůbec někdy. Místa dvou gigantů žádný hráč z USA nezaplnil.

„Myslím, že sponzoři vidí, jaké talenty odhalujeme,“ vedl svou evropský funkcionář. „Jsou ty McIlroy, Manasserové, španělští mladíci, několik mladých hráčů v Británii. Národní federace jsou silné a v rozvíjejících se zemích vidí, čeho tito hráči dosáhli. A říkají si – my to chceme také,“ dodal O´Grady.