Woods a McIlroy: tři marná společná kola

16.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Vydrželi spolu o den déle než bylo naplánováno, ale místo aby se Tiger Woods a Rory McIlroy v závěrečném kole US Open střetli tváří v tvář o titul, teprve v neděli se rozdělili. Zavinil to Američanův trojputt na osmnácté jamce sobotního dějství, jehož vinou zahráli oba protagonisté značky Nike poprvé rozdílná čísla. Od čela turnaje jsou tak daleko, že budou hrát jen o co nejlepší umístění, bez ambic získat major titul.

Výzva obtížně nachystaného hřiště Merion GC byla na hvězdnou dvojici v její momentální formě příliš velká. Ve třetím dějství společně zahráli čtrnáct bogey a konečné výsledky každého jednotlivě se zastavily na hodnotách 76 a 75, tedy šest a pět ran nad par.

„Oba jsme se trápili,“ přiznal na tiskové konferenci Woods. „Ani jeden z nás se nedokázal vrátit do turnaje.“ pohled na jeho přítelkyni Lindsey Vonn, jak ji zachytily kamery v televizním přenosu, byl výmluvný. Skvělá sjezdová lyžařka ví, jak se cítí sportovec, když prohrává.

Přesto Woods, jenž opět ledově, byť trpělivě odpovídal na otázky, našel důvod k úsměvu. To když zalomili palce v závěrečném pozdravu s McIlroyem. Oba věděli, že jejich cesty se rozejdou. Podle tradice US Open šli v prvních dvou kolech v jednom flightu, vždyť jsou první a druhý ve světovém žebříčku. A jelikož zahráli vždy shodně 73 a 70, strávili spolu na hřišti i sobotu, jen místo Australana Adama Scotta s ními program třetího kola absolvoval Gonzalo Fernandez-Castaňo ze Španělska.

Je známo, že Woods našel v McIlroyovi parťáka, jakého léta ve startovním poli neměl. Snad jen Steve Stricker snesl jeho blízkost natolik, že je rydercupoví kapitáni bez rozdílu i rozmyslu stavěli do čtyřher společně.

S jinými už to bylo horší, buď vůči němu chovali příliš velký respekt, ba dokoncě i bázeň, nebo jim nevěnoval pozornost sám fenomén přelomu tisíciletí. Ale když jde o severoirského mladíka, je Woods ochoten přemýšlet o nich jako o dvojici. „Na první jamce jsme oba udělali to, co jsme měli,“ pokračoval sedmatřicetiletý čtrnáctinásobný major vítěz v komentáři ke třetímu kolu. „On pak udělal chybu na druhé jamce a já jich udělal na první devítce několik.“ McIlroy se po jedničce dočkal už jen jediného birdie na jamce číslo 7, z Woodsovy strany nepřišlo ani to.

Američan strádal v sobotu na greenech, obtížnost hřiště podle něj spočívala zejména v navrtání. „V prvních dvou kolech jsem měl tři trojputty a byl jsem čtyři rány za prvním místem,“ připomněl a porovnal: „Kdybych vyčistil tohle kolo od trojputtů, byl bych jednu ránu od pozice, ze které jsem začínal den.“ Jenže tak tomu nebylo a on se s bilancí +9 vzdálil od vedoucího Phila Mickelsona na deset ran.

McIlroy je sice vedoucímu Američanovi o ránu blíž, ale velké naděje na to, že by jej ohrozil, si nedává. „Muselo by se stát něco neuvěřitelného a výsledky nejsou tak nízké, aby k tomu došlo,“ připustil čtyřiadvacetiletý předloňský vítěz US Open z hřiště Congressional, které mu povolilo naprosto ojedinělý konečný výsledek v historii tohoto majoru -16.

Kam by se McIlroy a Woods mohli dostat v neděli? „Když budu hrát dobře, pokusím se proniknout do top 10,“ prohlásil ulsterský golfista, po třetím kole dlící na dělené 25. pozici. „Jsem osm nad parem turnaje. Odhaduju, že bych se mohl dostat na čtyři přes a zakončit ho v pozitivním duchu.“