Woods a Singh: jde o hráče, nebo o statistiku?

08.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Přetrvávající zranění je důvodem, proč se Tiger Woods nezúčastní US Open. Stejný turnaj nebude asi hrát ani Vijay Singh. Hráči, kteří kdysi soupeřili o post světové jedničky, mezitím vyklidili pole, i když z různých důvodů a v různých obdobích. Jejich absence na druhém majoru sezony mají důsledky pro statistiku.

Tou je přece celá sportovní Amerika posedlá, až se zdá, že v těch číslech se ztrácejí lidské příběhy…

Woodsův hon na rekord Jacka Nicklause v počtu major titulů byl hlavním tématem golfu předtím, než ho v roli ústředního motivu vystřídala nevěra stejného hráče. Ta už ovšem také vyšuměla a debaty o tom, zda osmnáct velkých prvenství velké legendy zůstane nedostižným výkonem, slábnou.

Objevily se znovu v souvislosti s tím, že Tiger vynechá US Open. „Jsem mimořádně zklamaný, ale hrát nebudu. Musím poslouchat lékaře a dívat se do budoucna,“ uvedl Woods ve svém prohlášení.

Nic mimořádného by na tom nebylo, kdyby nešlo o nejsledovanější golfovou celebritu a kdyby Woodsova zraněná levá noha (natažené kolenní vazy a poškozená achilovka) nebudila takové rozpaky.

Vždyť lékaři mu po třítýdenní rekonvalescenci doporučili start na The Players, kde Američan tam odehrál jen jedno kolo, než v bolestech odstoupil. Jsou to titíž lékaři, kteří teď, po dalším měsíci, Woodsovi starty nedoporučují?

Podstata toho, že Woods nebude hrát v Congressional Country Clubu v Bethesdě je, kam se ubírá jeho kariéra, nikoli to, že letos v červnu počet svých čtrnácti prvenství na majorech nerozšíří.

Woods na svůj web také napsal, že musí myslet na své dlouhodobé zdraví. V pětatřiceti je po několika operacích, přepracovává základní švih a zdá se, že jeho tělo mu chce něco naznačit.

Arnold Palmer při nedávném turnaji, jehož byl hostitelem, o Woodsovi prohlásil, že je plný hněvu a s novou situací (dva roky bez výhry, vypadnutí ze světového top 10, dojíždění za dětmi) se nevyrovnal. Teď jsou tu zdravotní problémy a sám hráč dodává: „Tento rok přinesl rozčarování a zklamání.“

Na druhé straně se nelze divit, že souběžně s příběhem velké krize žije i příběh rekordní statistiky. Sám golfista přece neodolal a prohlásil, že se chce vrátit na hřiště dva týdny po US Open, tedy na turnaji AT&T National, a mimo jiné doplnil: „Doufám, že budu připraven na dva zbývající majory.“

Ono to spolu totiž může souviset, protože jakou motivaci už by hráč Woodsova formátu měl za daných okolností mít, než překonat legendu? Jenže to bude hodně těžké. Nadcházející US Open bude dvanáctým majorem, jehož titul nebude patřit Woodsovi.

Jiná šňůra kolem jiného velkého profesionála se naopak patrně přetrhne. Singh by musel získat velice zvláštní výjimku pořadatelů, aby se US Open zúčastnil. Nenastoupil totiž do kvalifikace. „Nebudu se o to pokoušet,“ prohlásil poté, co na turnaji The Memorial zahrál sedm ran pod par.

Fidžan se odhlásil ze St. Jude Classic a vzdal se i možnosti, že by se v případě výhry či druhého místa na US Open dostal bez kvalifikace. V únoru mu bylo osmačtyřicet a zdá se, že Singh ví, kam se svou výkonností patří.

Nikomu nic dokazovat nemusí, ani sám sobě. Tři major tituly získal. Jeho série je obdivuhodná i ze zdravotního hlediska. Hrál nepřetržitě 67 majorů, sedmnáct let na ně jezdil a létal s železnou pravidelností. To mnohem mladší Woods musel vynechávat už dřív.

Aby bylo statistice učiněno zadost, jiná řada zůstane neporušena. Španěl Sergio García má jistý start na 47. majoru za sebou. Ovšem i jeho potkal tak výrazný pokles výkonnosti, že musel do kvalifikace na US Open. Uspěl.