Women´s Australian Open

16.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Karrie Webb

LPGA Tour – ISPS Handa Women’s Australian Open, The Victoria Golf Club, Victoria, Austrálie
(13. – 16. února 2014, časový posun: +10 hodin)

Neděle – finálové kolo
Domácí publikum se dostalo do euforie, protože jejich favoritka Karrie Webb zaútočila ze zadní pozice a pak už jen sledovala, jak konkurentky marně ohrožují její pozici. Na osmnácté jamce měla šanci sobotní lídryně Chella Choi s pomocí birdie si vynutit play-off, ale nedokázala to a završila pokažené kolo. Vítězná Australanka zopakovala své zdejší triumfy z let 200, 2002, 2007 a 2008. Zahrála 68 (-4) a dostala se na konečných -12 ran, zatímco Jihokorejka má na kontě výsledek 74 (+2) a z druhého místa na ni ztrácí jeden úder. Choi zahrála birdie na první jamce, ale double bogey na druhé a bogey na třetí, ve zbytku finálového kola trochu kuriózně zapisovala už jen pary. Čechoameričanka Jessica Korda na závěr předvedla další zhoršení, také ona zapsala 74 a v konečném pořadí klesla na dělené 19. místo, kam se naopak zespodu posunula další česky mluvící hráčka Sandra Gal reprezentující Německo.
Za stany Webb, která začínala den na úrovni mínus osmi ran, to byl tvrdý cílevědomý boj. „Když se ráno zvedl vítr, vycítila jsem šanci,“ svěřila se. Po dvou birdie na úvodních jamkách přišlo bogey na tříparové čtyřce. Pozdější vítězka se nenechala vyvést z míry a na třinácté jamce už se dostala na dvanáct ran pod par. Přišlo ale nepříjemné druhé bogey na dalším tříparu č. 16. „Byla jsem nažhavená a musela jsem se zklidňovat,“ popsala emoce, s nimiž se vzdor svým zkušenostem potýkala. Až finálová jamka a poslední birdie vynesly devětatřicetileté majitelce sedmi major titulů po osmi měsících další turnajové prvenství, už čtyřicáté v kariéře.
Další pořadí:
3. Creamer, Icher, Ko (-10), 6. S. Lewis, J. Shin, A. Lewis, Pressel (-9), 15. Hedwall (-6), 19. Korda, Gal (-5), 23. Woods (-4), 28. Pettersen (-2), 45. Nordqvist (E), 53. Tseng (+1).

Sobota – 3. kolo
Mohutný skok z osmatřicátého místa na dělené první, jaký se podařil Chelle Choi, to už chtělo skutečně mimořádný výsledek. Má podobu 62 ran (-10) a vynesl Jihokorejku na průběžné skóre -13. Dorovnala ji domácí amatérka Minjee Lee. Obě hráčky budou ve finálovém kole čelit ataku novozélandské komety Lydie Ko, jež se posunula na samostatné třetí místo se ztrátou dvou úderů. Evropanky naopak ustoupily, nejlepší z nich Suzann Pettersen z Norska je sólo čtvrtá, kdežto Švédka Caroline Hedwall spadla po mezidenním zhoršení o devět ran z první pozice na dělenou pátou. Další pokles se týká Jessiky Korda. Čechoameričanka zahrála na úrovni even par (tři birdie, tři bogey) a figuruje až na 16. příčce.
„Nehrála jsem dobře krátká železa, tak jsem je včera potrénovala a výsledkem bylo zlepšení ve hře s nimi. Také jsem dobře patovala,“ našla Choi příčinu zlepšení. Potřebovala pouze 25 puttů a její výkon vyniká i ve srovnání s konkurentkami, z nichž se jí ve třetím dějství nejvíc přiblížila Francouzka Perrine Delacourtová se skóre -7, pak dvě za -6, jedna za -5 a další už horší. Autorka absolutně nejlepšího výsledku si výrazně pomohla na pětiparech 8 a 18, na obou totiž zapsala eagle. „To se mi povedlo poprvé v životě,“ sdělila třiadvacetiletá hráčka, toužící po prvním titulu na LPGA Tour. Přidala sedm birdie a jedno bogey zavinilo, že se nedostala ještě níž. Lee naopak využívá znalosti prostředí a v děleném vedení je díky vyrovnané sérii 67 – 68 – 67.
Další pořadí: 5. A. Lewis, Clyburn, Hedwall, Pressel (-9), 13. Webb (-8), 16. Korda (-7), 23. S. Lewis, Woods, Creamer (-6), 31. Nordqvist (-5), 48. Tseng, Gal (-2).

Pátek – 2. kolo
Byl to do značné míry skandinávský den a nadvláda hráček této části Evropy pokračuje. Vedení převzala Švédka Caroline Hedwall, která se výkonem 65 ran (-7) dostala na průběžné skóre -11, jímž o jeden úder předstihla dosavadní lídryni Suzann Pettersen z Norska. Nejlepší denní výsledek 64 (-8) má na kontě další Švédka Anna Nordqvist a posunula se na čtvrtou pozici, dělenou s Novozélanďankou Lydií Ko a Angličankou Holly Clyburn. Samostatně třetí s odstupem dvou ran na Hedwall je australská amatérka Minjee Lee, kdežto Jessica Korda klesla na sedmou příčku. Čechoameričanka hrála čtyři birdie a dvě bogey.
Ani stejný počet bogey nemusí mrzet Hedwall, pětinásobnou vítězku na LET, jež se zatím na zámořském okruhu neprosadila, protože ozdobila skórkartu hned dvakrát. Na šestnácté jamce, kterou hrála jako svou sedmou, trefila jamku rovnou z odpaliště a eso ji povzbudilo do dalších skvělých úderů. Podruhé uplatnila svou přesnost na pětiparové osmičce a dosáhla eaglu. V euforii přidala závěrečné birdie znamenající samostatné vedení. „Máte tady skvělé hřiště, lidí jsou velmi uvolnění a přátelští, krásné počasí. Je to rozhodně jedna z mých oblíbených zastávek,“ rozplývala se vedoucí hráčka.
Další pořadí: 20. Woods (-5), 29. S. Lewis, Webb (-4), 49. Gal (-2), 67. Tseng (E).
Cutem neprošly mj.: Nocera, Boeljon, Thompson,  Matthew, Davies, Gustafson.

Čtvrtek – 1. kolo

Norka Suzann Pettersen  nasadila ostré tempo při útoku na post světové jedničky. Obsadí ho,  pokud vyhraje, nebo skončí samostatně druhá. „Na první kolo sezony jste pokaždé hladoví. Cítila jsem se v pohodě a  věřila jsem tomu, co jsem natrénovala,“ sdělila v prvním letošním veřejném vystoupení. Na úvod zahrála 66 ran (-6) a vede o jeden úder před čtveřicí hráček, mezi nimiž je i Jessica Korda. Čechoameričanka se o druhou pozicí dělí s Jihokorejkou Park Hee-young, Američankou Jaclyn Sweeney a Francouzskou Marion Ricordeau. Ostře sledovaná Novozélanďanka Lydia Ko je na dělené šesté pozici a za lídryní zaostává o dvě rány. Sandře Gal se start nevydařil, hrála jednu ránu nad par a přenocuje na 81. pozici.
Až takovou suverenitou a jistotou Pettersen neoplývala, začala bogey na jedničce a postupně přidala ještě dvě. Sama si vynadala za několik trojputtů, práce na greenech byla pro ni tou nejobtížnější. Jenže vědomý risk a agresivita jí vynesly i dostatečný počet birdie. Závěrečnou dvojici zapsala na pětiparech 17 a 18, jimiž hřiště netradičně končí. Finálová jamka je přitom výrazně jednodušší, na předposlední není vůbec snadné skórovat. Korda to nedokázala ani na jedné z obou, zato odevzdala čistou skórkartu, podobně jako Sweeney.
Další pořadí:
16. Pressel (-3), 25. Ch. Choi, Thompson (-2), 42. S. Lewis, Webb, Tseng (-1), 81. Gal, Davies (+1), 100. Matthew, Woods (+2).

Jessica Korda se tu předloni dočkala premiérového titulu na LPGA Tour. Slavila tam, kde kdysi zažíval velké okamžiky tenisové kariéry její otec Petr. Pro Američanku českého původu to byl začátek sezony, ovšem letos už ho má za sebou a neméně úspěšný. Korda vyhrála zahajovací díl ženské série na Bahamách a na jižní polokouli se pečlivě připravuje. Má na kontě dělené osmé místo z RACV Ladies Masters z minulého týdne. Ten se započítává do Ladies European Tour, stejně jako nadcházející turnaj. I proto je startovní pole nabité, ačkoli v něm stále chybí světová jednička Inbee Park. Dějištěm je hřiště s parem 72 měřící 5 924 metrů. Loňský titul obhajuje Jihokorejka Shin Ji-yai a půjde o prize money ve výši 1,2 milionu dolarů (přes 24 milionů korun).

Odkazy: … The Victoria Golf ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnaje