WM Phoenix Open

03.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kevin Stadler

PGA Tour – Waste Management Phoenix Open, TPC Scottsdale, Scottsdale, Arizona
(30. ledna – 2. února 2014, časový posun: -8 hodin)


Neděle – finálové kolo
Další golfový rod má pokračovatele. Kevin Stadler dal své desetileté kariéře mezi elitou další vrchol. Ve Scottsdale, kde žije, získal první titul na PGA Tour a dál kráčí ve stopách svého otce Craiga Stadlera, jenž má takových výher třináct, včetně Masters z roku 1982. To byly jeho synovi dva roky, dnes třiatřicet a konečně si také on zahraje slavný dubnový major v Augustě. „Dal jsem tolik špatných ran, že je to fantastický výsledek,“ ulevil si po finálovém kole, v němž Američan zapsal 68 ran (-3) a v nervózním závěru předčil o jeden úder krajana Bubbu Watsona i Kanaďana Grahama DeLaeta, kteří se podělili o druhé místo. Posledně jmenovaný je spolu s dalším domácím golfistou Charlesem Howellem III autorem nejlepšího denního výsledku 65 (-6), v obou případech dosaženého i s jedním bogey.
Aby mohlo k tomu všemu dojít, musel dát k dispozici své vedení Watson a on to k vlastní nespokojenosti také udělal. Měl na kontě dvě birdie, když na deváté jamce zahrál bogey. Lehce znejistěl a jak se několik konkurentů dotáhlo na rozdíl jedné rány za něj, ještě více chyboval. Po bogey na šestnáctce klesl na stejnou úroveň ke Stadlerovi, jenž měl přitom na kontě i double bogey z jamky číslo 11. Na předposlední oba zahráli birdie, nechali za sebou DeLaeta, jenž už byl v tu chvíli v klubovně, a rozdali si to v pomyslném play-off na 72. jamce základní části turnaje. Eatson drajvoval do roughu a druhou ránu poslal mezi diváky. Stadler neproměnil dvaapůlmetrový putt do birdie a jeho úspěšnější sok měl šanci vynutit si play-off skutečné, ale zhruba metr do paru mu byl příliš dlouhý, proti očekávání skončil Watsonův putt za jamkou.
„Dal bych přednost výhře jiným způsobem, ale neodmítnu ji,“ konstatoval vítěz krátce po dohrání. Na konto si k titulu z Johnnie Walker Classic 2006 z australského Perthu připíše ještě cennější výhru a s ní mu na konto přibude 1,116 milionu dolarů. Ve FedEx Cupu se Stadler posunul na sedmé místo, v čele průběžného pořadí zůstává Jimmy Walker.
Další pořadí:
11. Perez (-10), 12. Jones (-9), 19. Reed, Stroud (-7), 34. Bohn (-5), 37. Woodland (-4), 42. Mickelson (-3), 48. Palmer (-2), 53. Stuard, Kaymer (-1), 58. Colsaerts (E), 61. Hoffman, Snedeker (+1), 69. Yang (+3), 76. Kirk (+5), 77. Singh (+8).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

Sobota – 3. kolo
Bubba Watson se ve třetím kole konkurenci vzdálil. Zahrál sice svůj dosud nejhorší výsledek 68 ran (-3), přesto mu průběžné skóre -15 stačí na samostatné vedení.  Na druhého Kevina Stadlera má náskok dvou úderů. Na třetí pozici se vytáhl Ryan Moore a dělí se o ni s Harrisem Englishem a Japoncem Hidekim Macujamou, jenž jako jediný narušuje americkou nadvládu na horních v příčkách. V top 10 jsou už jen dva Australané Matt Jones a Greg Chalmers, oba si však pohoršili. Podobně oblíbenec domácího publika o obhájce titulu Phil Mickelson se dostal o ránu nad par a klesl o třináct míst na 40. pozici.
Watson se při nezdarech ostatních uchazečů o vedení stal lídrem díky třem birdie na první devítce. Na desáté jamce zahrál bogey a udržoval své jméno na nejvyšším místě leaderboardu. Definitivně ho potvrdil na předposlední jamce, kde naposledy skóroval. „Neustále jsem si držel koncentraci,“ komentoval několik peripetií, kdy se úspěšně zachraňoval. „I na osmnáctce jsem byl v těžké pozici, ale nějak jsem to tam dotlačil na dva putty. Naštěstí mě nikdo nevybláznil,“ doplnil lídr. Stadler zprvu neměl být tím, kdo ho bude nejvíc ohrožovat, avšak zapsal pět birdie na závěrečných šesti jamkách a propracoval se i před Moorea, jenž odevzdal čistou skórkartu se sedmi birdie.
Autorem nejlepšího výkonu kola i dosavadního průběhu turnaje je ovšem Brendan Steele, další z účastníků, jenž se ve třetím dějství vyvaroval ztráty rány. Jeho devět birdie dalo dohromady konečných 62 ran (-9) a skok o 42 příček nahoru na dělenou šestou. 
Další pořadí: 12. DeLaet (-9), 13. Reed (-8), 19. Howell III, Snedeker (-7), 25. Simpson (-6), 40. Mickelson, Palmer, Bohn, Stuard, Hoffman (-3), 54. Woodland (-2), 70. Kirk (E), 75. V. Singh (+3).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo (nedohráno)
Bubba Watson vydržel ve vedení, i když na něj znovu není sám, jen Y.E. Yanga vystřídal Matt Jones. Australan, jenž loni zaznamenal v kariéře znatelný pokrok, dosud nikdy na turnaji PGA Tour neskončil v top 10. Zahrál však podruhé za sebou 65 ran (-6) a s průběžným skóre -12 se vyrovnal Watsonovi, jenž byl ve druhém dějství o jeden úder horší. O třetí místo se dělí jeho americký krajan Harris English s dalším Australanem Gregem Chalmersem, oba ztrácejí na vedoucí duo dvě rány. Jihokorejec Yang se zhoršil o devět ran na 73 (+2) a vypadl z top 10.
Pořadatelům se málem povedlo splnit plán, a sice dohnat časovou ztrátu ze čtvrtka, nakonec závěrečné flighty odešly z posledních a předposledních jamek. Před krátkou ranní sobotní dohrávkou jsou ve vážném ohrožení, že neprojdou cutem, například Pádraig Harrington a Lee Westwood, mimo hru už jsou Rickie Fowler, Ian Poulter i Rjo Išikawa.
Naopak se dařilo domácímu Brandtu Snedekerovi, jenž nejlepší kolo dne 64 (-7) sestavil ze samých birdie. Jones i Watson jich zahráli rovněž sedm, ale prvně jmenovaný i jedno bogey a druhý dvě. „Bylo dobré, že jsem chytil začátek, povedly se mi dobré rány wedgí,“ poznamenal Watson k trojici birdie na jamkách 2, 3 a 4. „Pak se zhoršilo počasí, zafoukal vítr. Druhá devítka byla těžší.“ Jones přiznal, že chladno jeho konkurentům uškodilo. „To pak míče tolik nelétají. Měli jsme štěstí, že jsme šli tak brzy,“ přitakal.

Top 10 nedohraného druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo (nedohráno)
Několik hodin čekal jihokorejský golfista Y.E. Yang, jestli bude vedoucím mužem. Nakonec na prvním místě vydržel, ale v závěru dne se k němu přidal domácí hráč Bubba Watson. Oba odevzdali výsledek 64 ran (-7) a získali náskok jednoho úderu před plnou sedmičkou konkurentů. Je mezi nimi i Američan Harris English, jenž byl krátce před koncem lídrem, avšak dvě bogey na závěr (jamky 16 a 18) ho srazily níž. Phil Mickelson, jenž potvrdil účast teprve den před turnajem, byl na svá bolavá záda opatrný a výkonem na úrovni even par zaujal pozici na hranici předpokládaného cutu. Potvrdil, že ne na každou ránu byl dostatečně soustředěný, i když už se může normálně hýbat.
Yang, jemuž se dlouho nedaří přiblížit se k nejlepším výsledkům, nijak nejásal. „Hrál jsem solidní golf,“ tak zněla jeho největší pochvala na adresu vlastních ran. „Vzhledem k tomu, že už hraju tak dlouho, neměl jsem důvod nevěřit svému švihu, teď se to vyplácí. Už bych nějaký výsledek bral,“ doplnil spolulídr.
Mezi nejlepšími mohl být i Belgičan Nicolas Colsaerts, avšak předvedl horší závěr než English. Ze skóre -6 po čtrnácti jamkách ubral tři rány najednou na pětiparové patnáctce a k triple bogey přidal ještě jednoduché body na předposlední jamce. Kompletní pořadí nebylo stanoveno, protože hra byla pro tmu přerušena ve chvíli, kdy posledním flightům zbývalo zkompletovat ještě tři jamky.

Top 10 nedohraného prvního kola:

Video – přehled nedohraného prvního kola:

 

Začíná druhá desítka turnajů, v nichž se rozdělují body do FedEx Cupu, a Phil Mickelson se představí v roli obhájce titulu. Dobrá pozvánka na akci, kde už se formuje konkurence na blížící se zimní díly WGC. K Ianu Poulterovi a Leemu Westwoodovi, jimž se dosud v zámoří letos nedařilo, se mimo jiné připojí Martin Kaymer, ale hlavně sílí americká konkurence a rozšiřuje se skupina hráčů, kteří už v tomto roce byli blízko vítězství, ale nedosáhli na něj. Gary Woodland, Ryan Palmer, Kanaďan Graham DeLaet a další. Stále chybí vedoucí muž FedEx Cuppu Jimmy Walker, takže jeho pozice je k dispozici.

Na dalším hřišti z kategorie Tournament Players Club (v této sezoně zatím jen Summerlin v Las Vegas) se loni Mickelsonovi podařilo stlačit celkové skóre na -28 ran, což bylo po několika letech opět číslo, kam pořadatelé nesměřují. Stadium Course, jehož jedna ze tří vodních překážek stěžuje hru jak na sedmnácté, tak osmnácté jamce, bude letos nachystáno pečlivě, aby se výkony vrátily někam na hodnotu, jaká stačila Mickelsonovi k jeho předchozím dvěma výhrám (-15 v roce 1996 a -17 v roce 2005). Par je 71 a délka z mistrovských odpališť 6 598 metrů. Na dohled hor a na dosah horké pouště se schází tradičně uznalé publikum. Turnajová dotace činí 6,2 milionu dolarů (necelých 125 milionů korun).

Odkazy: … TPC ScottsdaleHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup

 

.