Williams kontra Woods: opravdu jen nafouklá blublina?

10.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Williams a Woods - to už je minulost

Vystoupení Steva Williamse po turnaji Bridgestone Invitational ukázalo, že ač jde o osobu váženou a vyhledávaného odborníka ve svém oboru, přece jen je Novozélanďan „pouhým“ caddiem. Tedy až tím druhým z dvojice.

Williams si podle mnohých komentátorů neměl dovolit udělat ze sebe číslo jedna. Ať byl jeho podíl jakýkoli, hole jen nosil. Používal je vítěz velkého turnaje Adam Scott.

Tiger Woods, jenž Williamse zaměstnával léta, ale letos se s ním za nevyjasněných okolností rozešel, skončil v Akronu na děleném 37. místě.

„Diváci byli fantastičtí. Tohle je můj nejlepší týden v životě,“ nechal se slyšet Williams, což byla jasná výčitka vůči Woodsovi, jemuž pomohl k mnoha vítězstvím, jen v Akronu k sedmi.

Hráči se k věci postavili dvojace. Lee Westwood to se sobě vlastním anglickým humorem označil za „slušný šťouchanec do žeber“. Televizní rozhovory s kedíky jsou ostatně něčím zcela neobvyklým. „Kdyby nemluvil o Tigerovi, nemělo by význam ani tohle,“ dodal Westwood.

„Myslím, že Stevie dostal příležitost mluvit a měl právo říct, co říct chtěl,“ zachoval neutrálnost světový hráč číslo jedna Luke Donald v Atlanta Golf Clubu, dějišti letošního US PGA Championship. „Jedině mě mrzí, že nemluvil o tom, jak ho těší Adamovo vítězství. Jako by ho trochu snižoval.“

Mladý severoirský hráč Rory McIlroy se domnívá, že o dvě generace starší Williams svá slova vyřkl pod vlivem emocí. „Myslím, že to odvedlo pozornost od Adamovy výhry. Přitom hrál skvěle celý týden.“

Jenže nešlo jen o to, že Williamse obklopili reportéři bezprostředně po posledním Scottově puttu. On dal interview také oblíbenému novozélandskému rádiu. Tomu, v němž během Woodsovy aféry s nevěrami opakoval, že o ničem nevěděl. „Jsem čestný a přímý muž,“ říkal tehdy Williams.

Jako by se už tehdy od Woodse trochu distancoval. Když ale zraněného a tápajícího Američana, z jehož výher bral podíly, formálně požádal o možnost odskočit si k jinému, někdejšího vládce světového golfu to rozčílilo.

„Velice mě to zklamalo. Ztratil jsem dva roky života,“ řekl Williams svým krajanům z řad reportérů. Měl na mysli poslední období, kdy Woods takřka nehrál a on tím pádem skoro nic nevydělal. Loyalita se střetla s životními potřebami.

Historika o klidném rozchodu vzala každopádně za své při první příležitosti. „Evidentně se trochu poštěkali. Tak co?“ pokrčil rameny Westwood.

Sám Scott považuje humbuk kolem Williamsových slov za nafouknutou bublinu. „Není to nic překvapivého. Dostal otázky, dal na ně své poctivě míněné odpovědi,“ uvedl Australan. To, že lidé kolem fairwají volali Williamsovo jméno, dobře naložený hráč označil za nevídanou věc.

Zastav se svého caddieho poznámkou k jeho práci: „Ještě nikdy jsem nevyhrál turnaj s takovou odbornou pomocí a péčí,“ dodal s úsměvem Scott.

.