WGC – slaví Hunter Mahan, Tiger Woods prožil nejhorší turnaj kariéry

09.08.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice V zahraničí

Prestižní turnaj série WGC na hřišti Firestone Country Club v Akronu ve státě Ohio měl být velkým soubojem trojice Tiger Woods, Phil Mickelson a Lee Westwood o pozici světové golfové jedničky, ale realita byla zcela jiná. Trojice nejlepších hráčů světa odjíždí z turnaje Bridgestone Invitational v hluboké depresi a z titulu se raduje osmadvacetiletý Američan Hunter Mahan.

Trojnásobný vítěz na americké PGA Tour nezačal turnaj nijak zvlášť oslnivě a ještě v polovině třetího kola byl pouze na skóre -2. Závěr měl ale drtivý. Na druhé sobotní devítce srazil své skóre o další tři rány dolů a v neděli zahrál bezchybných 64 ran (-6) a zvítězil o 2 rány před krajanem Ryanem Palmerem (celkem -10).

Na děleném 3.místě jsou o další ránu zpět zkušený Jihoafričan Retief Goosen a další z Američanů Bo Van Pelt. Evropané tentokrát příliš neuspěli, až na 8.místě se objevil Švéd Peter Hanson, o ránu za ním byli ve velké skupince hráčů na děleném 9.místo Irové Padraig Harrington a Rory McIlroy.

Mahan ztrácel po sobotě 4 rány na první místo, ale ve finálovém kole zahrál na první devítce 5 birdie a dostal se do vedení, v závěru pak zachránil důležité pary. Vyhrál v této sezóně už podruhé, poprvé letos triumfoval na turnaji Phoenix Open. Mahan hrál v posledních třech rydecupových amerických týmech, ale vždy to bylo na divokou kartu kapitána. Tentokrát si nemusí s účastí dělat vůbec žádné starosti, protože vítězství (za které si odváží 1 milion a 400 tisíc dolarů) ho posunulo jediný turnaj před koncem kvalifikace na 2.místo.

„Tohle byl můj cíl už od začátku sezóny, dostat se přímo do rydercupového týmu,“ pochvaloval si po dokončení finálového kola spokojený Mahan. „Zahrát finálové kolo bez jediného bogey je opravdu příjemný pocit.“

Tiger Woods dokonce odehrál vůbec nejhorší turnaj ve své kariéře, který zakončil nedělními katastrofickými 77 ranami (+7). V celkovém součtu zahrál za čtyři kola +18 a obsadil dělené 78.místo z celkem 80 hráčů, kteří turnaj dokončili. Byl nejhorší ze všech v přesnosti drajvů a až 77. ve statistice greeny v regulaci. V průměru patů na kolo skončil na 69.místě.

Právě na tomto turnaji přitom historicky naprosto dominoval – z předchozích deseti účastí sedmkrát vyhrál! Nikdy neskončil ve Firestone Country Clubu hůře než na děleném 11.místě.

„Zahrát +18 rozhodně není žádná velká zábava. Bylo to hodně těžké,“ přiznal po turnaji Woods, ale zároveň dodal: „Můj výkon mě ale vlastně ani nepřekvapil. Celý rok je pro mě hodně těžký.“

Woods zahrál poprvé od roku 2003 všechna čtyři kola nad par a konečné 78.místo je jeho vůbec nejhorší v kariéře, pokud se nepočítá 6 turnajů, ve kterých neprošel za celou kariéru cutem. „Jediná pozitivní věc je ta, že jsem byl trpělivý, ale to samozřejmě nestačí. Musím lépe drajvovat, lépe čipovat, lépe patovat, lépe skórovat…“

Woodsův výkon podpořil spekulace o tom, zda vůbec bude hrát letošní Ryder Cup ve Walesu, protože zatím není mezi přímo se kvalifikující osmičkou hráčů. Sám prohlásil, že v současné formě by týmu nepomohl a nepřímo tak naznačil, že by mohl odmítnout divokou kartu kapitána Coreyho Pavina. Zároveň ale dodal, že je stále dost času na to, aby svou formu vylepšil. Od čtvrtka bude hrát na posledním major turnaji sezóny PGA Championship.

Dlouho se zdálo, že Woodsovy trable přinesou po mnoha letech změnu na pozici světové jedničky, protože dobrý výsledek mohl do čela oficiálního světového žebříčku posunout Phila Mickelsona i Angličana Leeho Westwooda.

Westwood si ale obnovil zranění lýtka, po dvou kolech musel odstoupit a zřejmě nebude hrát ani poslední major sezóny. Mickelson naopak začal skvěle a v prvních kolech útočil na titul. Ještě před závěrečným kolem ztrácel na první místo jen 4 rány, ale v neděli místo útoku na potřebné 4.místo zcela selhal a 78 ran (+8) ho srazilo z desáté až na dělenou 46.příčku.