WGC – HSBC Championship

04.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

WGC – HSBC Championship, Mission Hills GC, Kuang-tung, Čína
(1. – 4.11.2012, +6 hod)

 

 

 

Ian Poulter

Neděle – finálové kolo
Diváci se opět dočkali dvouciferného denního skóre, ale k vítězství tentokrát stačil nedělní výkon 65 ran (-7). Zahrál ho Ian Poulter a zopakoval stejné skóre, jakého dosáhl už v sobotu. Víkendový atak mu vynesl titul za celkové skóre 21 ran pod par. „Už minulý týden jsem hrál dobře a přijel jsem sem v dobrém rozpoložení,“ pochvalov al si strůjce evropského vítězství v Ryder Cupu. „Od té doby to je opravdu skvělé období,“ potvrdil majitel šeku na 1,2 milionu dolarů. Poulter vyhrál svůj druhý turnaj série WGC po předloňské jamkovce. Také jeho zatím poslední turnajové vítězství bylo v jamkové hře, loni triumfoval na evropský World Match Play Championship.
O druhé místo se podělili čtyři konkurenti, všichni zaostali o dva údery za Angličanem. Mezi nimi i Phil Mickelson, jenž v závěru nejvíc dotíral, ale bogey na sedmnáctce znamenalo konec nadějí.
Spolu s Američanem jsou na stejné pozici ještě jeho krajané Jason Dufner a Scott Piercy, kvarteto doplňuje Jihoafričan Ernie Els. Také posledně jmenovaný měl ještě po první devítce dobrou výchozí pozici, ale nedařilo se mu skórovat na druhé, kde naopak hýřila většina konkurence, včetně obou zmíněných amerických hráčů.
Až na šestou příčku klesli Louis Oosthuizen a Lee Westwood, kteří se ještě dopoledne, než se vydali do hry, dělili o vedení. Jihoafričan i Angličan ale přinesli pouze even par 72. Zatímco Oosthuizen střídal birdie, pary a bogey a jeho hra byla jako na sinusoidě, Westwooda zbrzdilo double bogey na tříparové pětce, ale hlavně měl hluchou pasáž mezi devítkou a sedmnáctkou, kde se vinou třech bogey jeho skóre jen zhoršovalo. Autor nejlepšího výsledku 62 (-10) Nick Watney měl už velkou ztrátu a dokázal se vyškrábat pouze na dělené 16. místo.
„Věděl jsem, že mám v sobě dobré kolo, na tomhle hřišti se dalo zahrát,“ dodal dále Poulter, podle nějž rozhodlo, že si opět výjimečně porozuměl se svým putterem. „Když začnete hrát takhle, jste těžko k poražení. Jsem rád, že mám v rukou další trofej a že jsem zpět mezi vítězi.“ Poulter se díky zisku přepočítanému na eura dostal v evropském finančním žebříčku Race To Dubai na hodnotu 2 270 850, což znamená čtvrtou pozici. Před finále v Emirátech má série na programu ještě tři turnaje – v Singapuru, Hongkongu a Jižní Africe.
Další pořadí: 8. Scott (-17), 9. Kaymer (-16), 10. B. Haas (-15), 11. Snedeker (-14), 16. Watney, Pettersson (-13), 18. Donald (-12), 23. Bradley (-10), 24. Hanson, Rose (-9), 33. B. Watson (-6), 36. Paul Lawrie (-4), 39. F. Molinari, D. Johnson (-3), 42. McDowell (-2), 54. Colsaerts (+1).

Konečné top 10:

Sobota – 3. kolo
Tak na tomto hřišti se může stát cokoli. Předvedli to dva příslušníci světové špičky, oba se dostali na dvouciferné denní skóre. Američan Brandt Snedeker byl nejlepší a výkon 60 ran (-12) ho vynesl na sedmé místo. Lee Westwood se spokojil s výsledkem o ránu horším 61 (-11), ale u něj je hlavní, že se tím z něj stal jeden z lídrů. Angličan dostihl Louise Oosthuizena a společně s Jihoafričanem vévodí turnaji s 18 ranami pod parem. Na samostatné třetí místo se vrátil Američan Phil Mickelson, ztrácí tři údery.
Westwood měl na kontě šest birdie už po první devítce, přidal k nim ještě dalších pět, z toho čtyři v sérii mezi jamkami 14 až 17. Když mu novináři řekli, že hraje jednačtyřicátý podnik WGC a nikdo jich zatím nemá na kontě víc, opáčil devětatřicetiletý golfista: „Nevěděl jsem, že jsem už tak starý. Tolik jsem jich hrál a zatím žádný nevyhrál!“ Teď má příležitost, i když Oosthuizen se nehodlá vzdát, ačkoli po dvou nízkých číslech se tentokrát držel zpátky. Čtyři birdie se dvěma bogey daly dohromady 70 (-2). Na závěrečných třech jamkách se vždy pokusil zaútočit na samostatné vedení, ale byl z toho pokaždé jen par.
Ve Snedekerově skórkartě se oproti Westwoodově najde o birdie méně, ale jeho výkon na nejlepší výkon série World Golf Championship v historii povýšil eagle z pětiparové jamky číslo 15. Jeho autor hrál druhou ránu přes jezero na green, obklopený hrozivými bunkery. Trefil přesně přední hranu a míč se dokutálel až na dva metry k praporku, odkud Američan putt proměnil. Na poslední jamce měl šanci dostat se na legendárních 59. Z bunkeru dostal míč asi na pět metrů k jamce a jeho putt do birdie těsně lízl její okraj. „Říkal jsem si, že se nestane často, abych dostal příležitost hrát podobný putt. Trošku mě mrzí, že jsem ho nedal, ale i tak je to skvělé kolo,“ řekl hráč, jenž po závěrečném nezdaru vyhodil hůl do vzduchu, ale pak se začal úlevně smát.
A ještě jeden hráč se v sobotu dostal hodně nízko. Ind Gaganjeet Bhullar odevzdal čistou skórkartu, rovněž prošpikovanou birdie, se zápisem 63 (-9). Dělí se díky tomu o osmou pozici.
Další pořadí: 13. Donald, Dufner (-11), 19. Bradley, B. Watson (-9), 25. Rose (-7), 27. Hanson (-6), 34. Paul Lawrie (-4), 40. Watney (-3), 44. McDowell (-2), 50. F. Molinari, Colsaerts (+1), 60. D. Johnson (+3).

Top 10 třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Z obou lídrů udržel nasazené tempo Louis Oosthuizen. Vlastně ho ještě zvýšil, protože se zlepšil o dva údery na výsledek 63 ran (-9). Nebyl sám, komu se takový povedl. Jeho jihoafrického krajana Ernieho Else vynesl na dělené druhé místo. Spolu s ním ho zaujímá ještě Australan Adam Scott, jenž spoluvedl po čtvrtku a ve druhém dnu zahrál 68 (-4). O čtvrtou pozici se dělí Ir Shane Lowry s Američanem Jasonem Dufnerem.
Vedoucí muž průběžného pořadí je na průběžném skóre -16, což je rekordní výsledek po šestatřiceti jamkách v historii World Golf Championship. Přitom začal kolo par – bogey. Pak už ale nezaváhal a na třetí jamce zapsal první ze svých osmi birdie. To by samozřejmě na výrazně nízké skóre nestačilo. Perlou jeho výkonu byl eagle na sedmé jamce. Jihoafričan ho dosáhl dlouhým a agresivním puttem, při němž by míč o dost přejel jamku, nebýt toho, že spadl do ní. A aby se to nepletlo, hned na další jamce zahrál lídr podobný, tentokrát dokonce z foregreenu.
Znamená to, že Oosthuizenovi se podruhé za sebou podařilo pokořit všech pět pětiparových jamek mistrovského hřiště v Mission Hills, tentokrát dokonce s výsledkem ještě o jeden úder lepším. „Byl jsem přesvědčený, že toho mohu dosáhnout. To pak máte úkol mnohem snazší,“ dodal.
Elsova skórkarta je čistá, z devíti birdie zahrál zkušený Big Easy sedm na první devítce, kterou obešel za 29 ran. Přitom jej stále ještě pobolívá kotník. „Ale hrát a chodit můžu,“ mávl rukou. „A víte, co se říká – dejte si pozor na zraněného golfistu.“ 
Další pořadí:
6. Mickelson, D. Johnson (-9), 8. Donald (-8), 12. Kaymer, Poulter, Westwood, Hanson (-7), 17. B. Watson (-6), 22. Bradley (-5), 34. Rose (-2), 38. Snedeker, F. Molinari (-1), 43. Watney (E), 56. Colsaerts, McDowell (+2).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Sedm birdie Louise Oosthuizena dlouho platilo jako nejlepší zahajovací výsledek. Jihoafričan vévodil průběžnému pořadí do samého závěru sám, pak se k němu ale mohutným skokem přidal Adam Scott. Australan začínal na desátém odpališti a ještě při přechodu z předposlední jamky na poslední měl na lídra ztrátu dvou úderů. Na pětiparu číslo 9 ale zahrál eagle a vyrovnal nejlepší výkon dne 65 ran (-7). Ve skórkartě má ještě šest birdie a jedno bogey.
O třetí místo se se ztrátou jednoho úderu dělí Američané Phil Mickelson a Bubba Watson se švédským vítězem z minulého týdne ze Šanghaje Peterem Hansonem a Irem Shanem Lowrym. Před Hansonem se otevírá zajímavá šance – při neúčasti Roryho McIlroye by se mohl vítězstvím z Mission Hills posunout před Severoira do čela průběžného finančního žebříčku evropského okruhu.
„Zahrál jsem pět birdie na pětiparech,“ připomněl sám Oosthuizen. Sice jsem zahrál pár špatných želez, ale pokaždé se mi podařilo zachránit par a za kolo bez bogey jsem rád.“ Jeden z lídrů přiznal, že na tak nízké skóre nemyslel a když dohrál, ani nevěřil, že by to stačilo na vedení. Ani Scott nečekal, kam až se dostane. „Do té doby to byl solidní den a náhle se změnil na hodně dobrý,“ usmál se. Při druhé ráně, kterou se dostal na green, měl trochu štěstí. Míč dopadl těsně před greenem na malý svah, směřující k bunkeru. Pak se stočil na pravý okraj jamkoviště a odtud zamířil druhým směrem, směrem k praporku. Scott pak proměnil třímetrový putt.
Na rozdíl od Oosthuizena, jenž letos získal dva tituly na European Tour (v lednu a dubnu), takový úspěch Scott v této sezoně na kontě nemá, nicméně se drží na šestím místě světového žebříčku.
Další pořadí: 7. D. Johnson (-5), 9. Donald, Kaymer, Dufner (-4), 16. Poulter, Westwood (-2), 26. McDowell, Bradley (-1), 34. Watney, Rose, Snedeker (E), 46. Colsaerts (+1), 56. F. Molinari (+2).

Top 10 prvního kola:

Turnaje se zúčastní ti nejlepší z nejlepších, tedy alespoň za uplynulou sezónu PGA Tour a European Tour. Hrát budou vítězové letošních Masters turnajů, World Golf Championships, 23 vítězů z PGA a European Tour. Přesná pravidla pro kvalifikaci do turnaje si můžete pročíst zde. Hrát bude celá řada vynikajících hráčů včetně loňského vítěze Martina Kaymera, Phil Mickelson, Luke Donald, Lee Westwood, Dustin Johnson, Ernie Els, Graeme McDowell, Francesco Molinari, Louis Oosthuizen, Bubba Watson či Adam Scott. Kompletní startovní pole si můžete prohlédnout zde.

Hraje se na hřišti Mission Hills GC s parem 72 a délkou 6 693 metrů.

Dotace turnaje 7 milionu dolarů (127,5 milionů českých korun). Na vítěze čeká šek v hodnotě 1,2 mil. dolarů (21,8 milionu českých korun).

Odkazy: … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Finanční žebříček Race to Dubai