Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

WGC – HSBC Champions

03.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Dustin Johnson

World Golf Championships – HSBC Champions, Sheshan International GC, Šanghaj, Čína
(31. 10. – 3. 11. 2013, časový posun: +7 hodin)

Neděle – finálové kolo
Na závěrečných dvou jamkách skoro nebylo o co hrát. Dustin Johnson zahrál na šestnáctce eagle a vzal si zpátky náskok, o který na první devítce přišel, a už si vítězství nedal vzít. „Vytvořili na mě tlak a já jsem hrdý na to, jak jsem se  s ním vypořádal,“ konstatoval s úsměvem. Zakončil své šanghajské vystoupení výkonem 66 ran (-6) a celý turnaj s bilancí -24. Obhájce titulu Ian Poulter na druhém místě zaostal o tři rány, třetí Graeme McDowell je o další jednu zpět. Účast v evropském finále DP World Tour Championship si děleným šestým místem zajistil loňský král sezony Rory McIlroy a finanční zisk za 31. místo by měl k témuž stačit i Luku Donaldovi. První opravdu vynikající kolo v nové sezoně (65 ran) se povedlo Philu Mickelsonovi a další ze skvělých představení na závěrečném podniku série WGC předvedl Sergio García, jehož 63 ran (-9) je výkonem dne.
Johnson, jenž o den dříve chyboval na konci obou devítek, tentokrát špatně do hry vstoupil. Bogey na jedničce předznamenalo dění v nadcházejících dvou hodinách, kdy lídr hrál až do sedmičky jen pary, zatímco konkurence skórovala. „Ti kluci to udělali opravdu zajímavým, ale já jsem na konci první devítky začal hrát dobře a dařilo se mi až do konce,“ potvrdil Johnson. Pro přehlednost diváků se okruh kandidátů na zisk titulu brzy vyhranil na trojici ve finálovém flightu. Nejprve Poulter a pak na chvíli i McDowell vyrovnali Johnsonův průběžný výsledek, přestože i Američan začal snižovat.
Když už to vypadalo na drama do posledních okamžiků, využil vítěz toho, jak dokáže být dlouhý z týčka. Na šestnáctce drajvoval do blízkosti greenu a vynikajícím chipem ubral ze skóre hned dvě rány najednou. Když pak na sedmnáctce pro jistotu potvrdil dominanci birdie, mohl se o úspěch připravit jedině sám nějakou sérií chyb. Ta ale tentokrát nepřišla, na jistotu zahraný závěrečný pětipar přinesl děvětadvacetiletému golfistovi osmý titul na PGA Tour a premiérový na podnicích World Golf Championship. A to hned při jeho premiérovém startu v Še-šanu. „Chce to dávku zkušeností a trpělivosti. Kéž bych je míval dřív,“ připomněl Johnson, že už měl podobných šancí víc, ale zdaleka ne všech využil. V paměti je ještě jeho ztracený náskok tří ran na US Open 2010, které nakonec vyhrál právě McDowell.
V podmračeném, ale teplém podnebí byly k vidění miriády přesných puttů, což byla podmínka úspěchu. A to jich v podání absolutní špičky spousta skončila blízko jamek k doklepnutí míče, nebo jejich hrany těsně objela. Platí to dokonce i pro Garcíu. Španěl, v jehož zápisu je devět birdie, ještě tři solidní šance neproměnil, dvakrát se naopak umně zachránil z horší pozice.
McIlroy byl z hráčů top 10 nakonec mezi horšími a potřetí za sebou mírně klesl, avšak tři birdie a žádná chyba mu v konečném pořadí zajistily cestu do Dubaje. Za týden v Turecku, kde se bude rozhodovat o konečném složení šedesátky finalistů, Severoir hrát nebude.
Další pořadí: 11. Els (-13), 14. Mickelson (-12), 15. Liang (-11), 21. F. Molinari (-7), 31. Donald, Stenson (-6), 34. Dufner (-5), 46. Walker (-3), 50. Moore (-2), 55. Fowler, Westwood (-1), 66. Išikawa (+2).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

Sobota – 3. kolo
Takový nápor pronásledovatelů jen tak nějaký vedoucí golfista nezažije, ale tohle je turnaj skutečných mistrů. Ku cti Dustina Johnsona je, že nápor odrazil, i když i na něj to muselo být moc, o čemž svědčí dvě double bogey ve skórkartě. „Není pro to omluvy a zřetelně mi to ublížilo, ale jinak to byl další dobrý den, dařilo se mi,“ zhodnotil Američan, jenž udržel pozici a jeho náskok na druhé místo se zmenšil na tři rány. Zahrál 66 ran (-6) a je na průběžném skóre -18.
V den, kdy zásluhou Martina Kaymera padl rekord hřiště 62 (-10), se na druhou pozici posunul Ian Poulter. „S tím počasím a bez větru se hrálo hodně nízko. Když to šlo mě, věděl jsem, že birdie budou hrát i ostatní. Greeny jsou perfektní a chtělo to hrát tak na patnáct stop k praporkům,“ řekl. Samostatně třetí je Graeme McDowell o další ránu zpět, jiní hráči už jsou výrazněji vzadu. A to včetně Roryho McIlroye. Čtvrteční lídr po poklesu ve druhém kole znovu lehce ztratil a momentálně zaujímá dělené čtvrté místo, kde už je to od Johnsona šest ran.
Společnou výchozí pozici do nedělního programu má spolu s McIlroyem a Justinem Rosem také Kaymer, jenž přitom po polovině turnaje figuroval až na osmatřicátém místě. Znamenalo to, že dokonce startoval z desátého odpaliště v horší polovině startovního pole. Ihned ale začal sbírat birdie, po třech na úvodních třech jamkách přišel jeden par a pak Němec sérii tří jamek s uspořenou ranou zopakoval. Na první devítce šanghajského hřiště, kde naposledy startoval předloni a tento turnaj vyhrál, přidal další birdie do konečného počtu deseti.
To, že Johnson vůbec nehrál zle, je poznat z jeho počtu birdie. Má jich totiž v zápisu úplně stejný počet jako Kaymer. Jenže jsou tu také ona zmíněná double bogey. První přišlo na desáté čtyřparové jamce a druhé, což je dvojnásob nepříjemné, na finálovém pětiparu. Tam nejprve vedoucí hráč trefil z týčka vodu a čtvrtou ranou bunker.
V závěrečném dějství se čeká další hon na lídra. Golfistů schopných vzít mu titul je v top 10 dost. Včetně Poultera, jenž zahrál druhý nejlepší denní výsledek 63 (-9) a jasně dokázal, že na obhajobu titulu má navzdory tomu, že se závěrečný podnik letošní série World Golf Championship hraje na jiném hřišti než loni. K vidění byly i další vynikající výkony – Severoir McDowell si ke skóre 64 (-8) pomohl eaglem na šestnáctce. Angličan Rose ho zahrál na osmičce a vinou dvou bogey si odnesl „jen“ 65, stejně jako Kanaďan Graham DeLaet, autor sedmi birdie. 
Další pořadí:
15. Els (-7), 22. F. Molinari, Donald, Dufner, Mickelson, Liang (-5), 28. Westwood (-4), 33. Moore (-3), 42. Fowler (-2), 44. Walker (-1), 58. Stenson (+1), 69. Išikawa (+4).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola

Pátek – 2. kolo
Soustředěným atakem se do čela turnaje dostal Dustin Johnson. Zahrál vynikajících 63 ran (-9), což je vyrovnaný rekord hřiště, a s průběžným skóre -12 má značný náskok pěti úderů před trojicí na děleném druhém místě. Jejím členem je i Rory McIlroy, jenž pokazil druhou polovinu kola a po výkonu even par zůstal na čtvrtečních sedmi ranách v mínusu. Na tuto úroveň se k němu dotáhli Bubba Watson a Boo Weekley.
Všechno se začalo lámat v polovině druhého McIlroyova kola. Severoir se po trojici birdie na jamkách 6,7 a 8 dostal na -10, ale pak jako by se něco zlomilo, přestal skórovat. Naopak se poměrně dost vyvztekal v bunkerech a před příchodem na poslední jamku už měl na kontě dvě bogey. „Začal jsem hrát ledabylé rány a na posledních šest greenů jsem se nedostal  v regulaci.“ posteskl si. „Rozhodilo mě to, začal jsem o sobě pochybovat,“ přiznal ještě. Z posledního odpaliště zahrál míč za hranice vodní překážky, ale zůstal v trávě. Jeho dvousetmetrový pokus dostat se přesto na green skončil definitivně ve vodě. Byla z toho sice ještě záchrana bogey, ale otazníky nad náhlým obratem zůstaly.
V tu chvíli Johsnon, jenž po bogey na desítce trochu stagnoval, zahrál na třináctce své sedmé birdie a odpoutal se od svého soka na dvě rány. Do konce kola skóroval ještě třikrát. „Hrál jsem dobře celé dva dny a jsem šťastný, kam jsem se dostal,“ konstatoval Američan. „Důležité bylo dobře drajvovat, se železy jsem si pak už poradil. Dostat se blízko k praporku je tady těžké“.
Jeho tempu nestačil žádný z mužů, kteří ještě byli na hřišti. Watson dobře finišoval, hrál čtyři birdie mezi 13. a 17. jamkou, ale na osmnácté to už nedokázal.
Další pořadí:
11. Liang, Mickelson, Rose, Bradely (-5), 18. Oosthuizen, Dufner (-4), 23. Donald, F. Molinari (-3), 38. Fowler, Kaymer, 38. Moore, Westwood (E), 55. Walker (+2), 70. Stenson (+6).

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Možná povzbuzen pondělním exhibičním vítězstvím nad Tigerem Woodsem, vykročil Rory McIlroy ostře do turnaje, který má být jeho poslední přípravou na DP World Tour Championship, kam se však ještě potřebuje kvalifikovat. Severoir, jenž má za sebou rok prodchnutý herním strádáním, zahrál 65 ran (-7) a vytvořil si náskok dvou úderů před Španělem Gonzalem Fernandezem-Castaněm a Velšanem Jamiem Donaldsonem, kteří se dělí o druhé místo. Následuje silná skupina hráčů na čtvrté a osmé pozici, mezi nimiž jsou vítězové majorů a mnohonásobní držitelé turnajových titulů.
McIlroyův začátek birdie – bogey – birdie byl pokračováním toho, co někdejší světový hráč číslo 1 předváděl letos mockrát. Pak ale jako když utne. Do pozice lídra se dostal další sedmičkou birdie a mimo jiné skóroval na všech pětiparových jamkách rozmanitého šanghajského hřiště. „Přijel jsem sem včera a hovořil jsem o tom, jak se mi líbí hřiště a že vyhovuje mé hře. Je skvělé mít hru takto pod kontrolou,“ pochvaloval si. Dostal se tak do pozice, v níž už dlouho nebyl. Jeho loňský listopadový triumf v Dubaji byl posledním takovým počinem, s přechodem na vybavení Nike šla jeho forma dolů a on momentálně zaujímá až šesté místo na světě.
A je také až na 62. místě evropského finančního žebříčku Race To Dubai. Od posledního postupového místa do finále World Tour ho dělí zhruba 4000 eur (bodů). „Je samozřejmě skličující, když máte za sebou pár tak dobrých sezon a nejste schopni to v další zopakovat,“ přiznal McIlroy, jenž se nepřihlásil do Turkish Airlines Championship v příštím týdnu, kde se budou udělovat nejen finanční prémie, ale také bonusy. Na nejbližší konkurenty tedy potřebuje na čínské půdě nahrát víc, pokud s Turecku skutečně nebude startovat. Výhrou 1 012 145 eur za prvenství z HSBC Champions by si polepšil do top 10.
O totéž hraje i jedenašedesátý muž průběžného pořadí evropské série, Angličan Luke Donald, jenž po prvním kole figuruje na děleném 15. místě (čtyři birdie, dvě bogey). Ještě o ránu hůř začal Phil Mickelson, jenž se dlouho držel ve hře o vedení, avšak na osmé jamce, kterou hrál jako předposlední, nabral čtyři rány navíc, zapsal 9 a na devítce navrch ztratil další úder vinou bogey.
Další pořadí: 15. Kaymer, Moore, Oosthuizen, Donald, García (-2), 28. Westwood, Poulter, Mickelson (-1), 39. F. Molinari, Liang (E), 52. Walker, Dufner (+1), 57. Fowler, Stenson (+2).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

Před turnajem:
Vrchol obou východoasijských štací svede americkou i evropskou větev do jednoho místa. Čtyřdílný lukrativní seriál WGC, nutno dodat volný seriál, protože výsledky jednotlivých částí se nesčítají do nějakého konečného pořadí, skončí v Šanghaji. Je to jediná mimoamerická zastávka série a neškodí si připomenout, kdo v ní letos slavil: Matt Kuchar na Accenture Match Play Championship a Tiger Woods jak na Cadillac Championship, tak na Bridgestone Invitational. S osmnácti tituly je posledně jmenovaný Američan absolutním rekordmanem, avšak jako hlavní hvězda tentokrát chybí. Loni získal na závěrečném podniku své druhé prvenství na WGC Angličan Ian Poulter.

Formát turnaje je klasicky čtyřkolový, výjimečný je však způsob, jak se do něj jednotliví hráči kvalifikují. Systém je vlastně vylepšený princip Masters, protože právo zúčastnit se mají hlavně vítězové, a to jak známých velkých akcí PGA Tour a European Tour, tak vítězové vybraných podniků Japan Tour, Asian Tour, PGA od Australasia a jihoafrická Sunshine Tour. Dále to jsou golfisté z předních příček žebříčků FedEx Cup a Race To Dubai, minoritní část startovního pole vytvoří domácí Číňané, doplňovat případně lze i podle světového žebříčku.

Hraje se tradičně o posíly z dotace 8,5 milionu dolarů, což je další důvod k tomu, že absence způsobí jen zranění nebo vážný důvod osobního a rodinného rázu. Na hřišti s parem 72, dlouhém 6 644 metrů, bude k vidění světové elita v takové síle, jak se představila naposledy na posledním majoru PGA Championship v první polovině srpna. Do Še-šanu se nejlepší golfisté vracejí po loňském odskočení na rovněž čínské Mission Hills. Předchozích všech sedm ročníků se konalo zde, kde se architekti firmy Nelson & Haworth Golf Design pokusili kombinovat prvky vícero světových kultur golfové hry. Jsou tu jakási údolí a stráně, vlnící se rough, spousta stromů, ale také větších vodních ploch. Jamky 16 a 17, lemující kamenolom, už se staly poznávacím znamením pro televizní diváky.

Odkazy: … Sheshan International GCSatelitní mapa hřištěStránky turnaje Loňské zpravodajství na golf.cz