WGC – Cadillac Championship, Rose prvním evropským vítězem

11.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – WGC – Cadillac Championship, TPC Blue Monster, Doral, Florida, USA
(7. – 11.3.2012, -6 hod)

Neděle – finálové kolo
Ve třináctém roce trvání má turnaj prvního evropského vítěze. Stal se jím Angličan Justin Rose, jenž navzdory tomu, že zahrál své nejhorší skóre ze všech čtyř turnajových dnů, předstihl Bubbu Watsona. Američanovi se finále vůbec nepovedlo a klesl na druhé místo, samostatně třetí skončil Severoir Rory McIlroy. Šestinásobný vítěz Tiger Woods odstoupil uprostřed finálového kola pro údajné zranění levé nohy.
Rose v každé z obou devítek nastřádal dvě birdie a pak si dovolil jedno bogey. Denní výsledek 70 ran (-2) stačil na celkových -16, což je přesně počet, jímž loni zvítězil domácí golfista Nick Watney. „Snažil jsem se dobrat k tomu, čeho jsem byl schopen. „Když jsem zjistil, že vedu, bylo těžké to ignorovat,“ přiznal Rose.
Postupně se propracoval před chybujícího Watsona. Ono druhé Angličanovo bogey, jež přišlo na osmnácté jamce, ještě dalo jedinému zbylému sokovi šanci, avšak Watson nebyl ve své kůži. Zakončil své vystoupení na Blue Monster výkonem 74 ran (+2) a od 14. do 18. jamky hrál jen pary bez valných birdie šancí. Byla z toho pozice jeden úder za vítězem. Rose už byl v té době na drivingu a nesledoval Američanův finiš na obrazovce, takže se o svém vítězství  a o zisku prémie 1,4 milionu dolarů dozvěděl se zpožděním. Nevěděl ani, že Watson neproměnil na osmnáctce třímetrový putt do birdie, jímž by si býval vynutil play-off. „Myslím, že jsem nehrál dost dobře,“ odbyl lakonicky nepovedené kolo, v němž přišel o významný titul.
Solidní atak předních pozic předvedl McIlroy, třetí s bilancí -14. Podobně jako v sobotu se světový hráč číslo 1, jenž v Doralu svou pozici uhájil před Lukem Donaldem, pustil do hry s přesností a agresivitou sobě vlastní. Čtyři birdie a eagle na pětiparové dvanáctce jej posunuly na rozdíl jediné rány prvnímu místu. Stejně jako den předtím, a ostatně stejně jako v pátek, ho přibrzdil čtyřpar číslo 14, kde potřetí za sebou zapsal bogey. Birdie na šestnáctce zase konkurentům připomnělo, že třiadvacetiletý Severoir je tu stále a je připraven vždy se rvát o co nejlepší výsledek. McIlroy se sám ale zase přibrzdil vinou bogey na osmnáctce, kde ho pro změnu zahrál předtím v prvním i druhém kole. Angličan Donald, jenž mu týden předtím uvolnil cestu na nejvyšší post na světě, skončil na dělené sedmé příčce se ztrátou dvou ran na McIlroye.
Woods hrál ve čtvrtém kole špatně, neměl ani jedno birdie. Po třech bogey to vypadalo, že skončí někde ve třetí či čtvrté desítce konečného pořadí, možná hůř. Poté, co zachránil par na jedenácté jamce, ještě se pokusil o odpal na dvanáctce, ale pak usedl do vozíku a nechal se odvézt ze hřiště. Na dotaz tiskového šéfa turnaje jen utrousil, že se zranil na levé noze, a okamžitě zmizel v limuzíně z areálu. V pozdějším prohlášení říká: „Cítil jsem už ráno napětí ve své levé achillovce, postupně zesílilo … V minulosti jsem se pokoušel pokračovat ve hře, tentokrát jsem udělal, co se mi zdálo nezbytné.“ 
Jeho nedělní herní partner Webb Simpson ve zbytku kola dokonal už sólo to, co zahájil v páru. A sice velký sešup. Když byl ještě na hřišti s Woodsem, zahrál i double bogey na čtyřce a postupně se dostal na +3. Jakmile jej americký krajan opustil, demotivovaný Simpson zahrál ještě další dvě bogey a výsledkem je dělená 35. pozice.
Další pořadí: 4. Schwartzel, Hanson (-13), 6. Senden, Donald (-12), 8. Stricker, K. Bradley (-11), 13. Scott, Wagner (-9), 20. Karlsson, Day, Kaymer (-7), 29. Westwood (-5), 35. D. Johnson, Simpson (-4), 43. Clarke, Mickelson (-3), 45. Fowler, Wilson, Jiménez (-2), 51. Stanley (E), 60. Oosthuizen, García (+5), 66. V. Singh (+7).

Sobota – 3. kolo
Možná dva, snad i tři, ale sotva víc soupeřů bude mít ve finálovém kole Bubba Watson, pokud tento vedoucí muž průběžného pořadí nepřizve za soupeře sám sebe. Američan výkonem 67 ran (-5) snížil své momentální skóre na -17 a zvýšil náskok před dalšími v pořadí. Nejvážněji budou jeho pozici v neděli ohrožovat krajan Keegan Bradley a Angličan Justin Rose, oba zaostávající o tři údery. Pak je o další dvě rány zpět samostatně čtvrtý Švéd Peter Hanson. Zbytek, včetně současných i minulých světových jedniček, musí v případě ambicí na výhru podat mimořádný výkon a spoléhat na špatnou hru konkurentů. „Tři rány, to tady bude na Bubbu moc,“ odhadl Rose.
Eaglem na první jamce zahájil Watson své představení provázené výkyvy, ilustrované třemi bogey. Za jeho zády se však odehrával typický „moving day“, a tak solidní výsledek lídrovi stačil.
V době, kdy se Watson potýkal s první devítkou, byla už pozornost plně soustředěna na Roryho McIlroye. Čerstvý světový hráč číslo 1 spustil na Blue Monster palbu hodnou takového hráče. Na první devítce zahrál birdie na všech pěti čtyřparových jamkách a přidal ještě jedno na tříparové devítce. Vzápětí na pětiparu číslo 10 vyšvihl parádní eagle a po birdie na dvanáctce už se zdálo, že neochvějně míří za rekordem hřiště. Jenže to bylo ze Severoirovy strany co do mínusových počtů vše. „Přemýšlíte o čtyřech birdie na závěrečných šesti jamkách a takhle to dopadne,“ ulevil si McIlroy. Kolo zakončil dvojicí bogey na jamkách 14 a 16, takže z toho bylo 65 ran (-7), ovšem i tak nejlepší výkon dne.
Roli toho, o němž se mluví, převzal postupně Tiger Woods. Do šesté jamky byl na mínus čtyřech, pak ale přišla jeho práce na pětiparech. Hrál na nich bogey – birdie – bogey a poslední třetí bogey přidal na čtyřparové čtrnáctce. Z pozice toho, kdo míří do závěsu za Watsonem, se zařadil na konec první desítky a nic na tom nezměnila další dvojka birdie, jimiž si zachránil šanci zaútočit zezadu extrémně špičkovým výkonem, jaký předvedl v minulém týdnu na Honda Classic. „Vítězné skóre bude někde kolem mínus dvaceti,“ odhadl Woods a víceméně se odsoudil do role toho, kdo nevyhraje. Je tu totiž ztráta osmi ran na muže v čele, jenž se proti spekulacím, jak se Woodsovi povede finále, hodlá obrnit koncentrací na vlastní výkon.
Další pořadí: 5. Kuchar, Z. Johnson (-11), 7. Wagner (-10), 8. McIlroy, Woods, Donald, Simpson, Schwartzel, Kaymer (-9), 14. Stricker, Scott (-8), 18. McDowell (-7), 23. Westwood (-5), 34. Jiménez (-3), 42. Mickelson, Wilson, Stanley (-2), 52. Clarke, Fowler, D. Johnson (E), 68. Oosthuizen (+5).

Pátek – 2. kolo
Ale že se to děly věci v jednom jediném flightu! Bubba Watson udělal z Modré příšery Jezulátko. Pokořil Doral deseti ranami pod par a vylétl o dvanáct míst na vedoucí pozici. Díky kolu za 62 ran se dostal na průběžných -12. O pouhý jeden úder zpět na druhé pozici je Angličan Justin Rose, jenž se s lídrem do poslední chvíle a tváří v tvář přetahoval o vedení. Vše rozřešil až Watsonův eagle na osmé jamce, tedy na předposlední, kterou oba hráli. „Udělali úplně všechno správně,“ komentoval souboj, jemuž byl svědkem, poslední z trojice Mark Wilson. „Byl to jeden z nejlepších kolektivních výkonů, jaký jsem viděl,“ dodal Američan, jenž zahrál 70 (-2) a figuruje na konci třetí desítky průběžného pořadí.
Rána, kterou lídr vytáhl jakou druhou po drivu na osmičce, vzbudila pozornost a uznání publika i konkurentů. Watson zahrál draw kolem stromů, které mu stály v cestě na green, a hrál také přes stanoviště fotografů. „Pokusil jsem se dát co nejsilnější ránu, jakou jsem uměl. Muselo to být nízko,“ uvedl velký hitter a přiznal, že jeho míč snad i škrtl o větev, tak těsně kolem kmene i těsně pod větvemi letěl. Ale byl jak dlouhý, tak i přesný, pak mu stačilo proměnit putt z metru a půl. „Jasně, že to neovlivnilo mou herní strategii, ale samozřejmě jsem ho po očku sledoval,“ přiznal Rose. „Je to zábava, sledovat Bubbovu hru,“ přiznal druhý v pořadí a autor kola za 64 ran (-8), že se dokonce i bavil.
Watsonovo skóre a Roseho dotírání nebyly jedinými významnými okamžiky druhého hracího dne. Také Tiger Woods si polepšil, a hned o deset míst. Díky tomu, že se mu povedlo kolo za 67 ran (-5),  dlí momentálně na dělené 15. pozici. „Bylo to to nejnižší skóre, jakého jsem byl dnes schopen,“ hlesl nepříliš radostně ze svého postavení před víkendem Woods. Také první hráč světa Rory McIlroy ze Severního Irska postoupil dopředu o sedm míst a je na dělené 28. příčce, Angličan Luke Donald byl ve druhém kole ještě o ránu úspěšnější a dělí se o místo desáté.
Další pořadí: 3. Scott (-10), 4. P. Hanson (-9), 5. Björn, K. Bradley (-8), 7. Schwartzel, Kaymer (-7), 10. Donald, Stanley (-6), 15. Woods, Wagner, Stricker (-5), 21. Jiménez (-4), 28. Wilson, McIlroy, McDowell (-2), 34. Mahan, Westwood (-1), 45. Crane, Snedeker, Fowler (+1).

Čtvrtek – 1. kolo

V silném větru zahráli nejlepší výsledky Australan Adam Scott a Američan Jason Dufner a jejich 66 ran (-6) je dost na to, být v čele výsledkové listiny o dvě rány před Dánem Thomasem Björnem a Jihoafričanem Charlem Schwartzelem. Tiger Woods hrál v paru a dělí se o 25. místo, stejně jako Phil Mickelson. Světová jednička Rory McIlroy je na dělené 35. pozici (+1).
Scott, jenž začínal na desátém odpališti, ozdobil svůj výkon eaglem na první jamce, což byl při čtvrtečním navrtání na Blue Monster poměrně přijatelný pětipar. Vzápětí hrál birdie na dvojce a dostal se dokonce na sedm pod par, jediné bogey kola však zahrál na čtyřparové šestce. „V den, jaký byl ten dnešní, když zůstanete na fairwaji, máte šanci připravit si pozici na skórování. Když pošlete míč do roughu, je velice těžké dostat se na green včas,“ ozřejmil podstatu hry v Doralu Scott, jenž letos hrál teprve své šesté kolo.
Také Dufner hrál nejdřív druhou devítku a také on má ve skórkartě jedno bogey, a sice ze čtyřparové osmnáctky. Doplnil ho sedmičkou birdie. „Je mnohem snazší končit na devítce než na osmnáctce,“ ulevil si domácí golfista s vědomím, že ve druhém kole ho čeká těžší varianta. „
Absolvoval ji Woods napodobil Scotta a také on na první jamce zapsal eagle, jímž své vystoupení na turnaji zahájil. Pak ale střídal lepší okamžiky s horšími. „V podmínkách, kdy vítr mění směr míče na greenu, to dnes bylo těžké,“ potvrdil Američan.
Další pořadí: 5. Stanley, Bradley, Rose, Stricker (-3), 13. Donald, B. Watson (-2), 21. Mahan, Kuchar, Wilson, Kruger, Laird (E), 25. Woods (E), 35. Crane, Kaymer, McIlroy (+1), 44. Haas, Clarke, Fowler (+2), 54. Snedeker, McDowell, V. Singh, D. Johnson (+3), 64. Casey, Westwood, Poulter (+4).

 Turnaj s vynikajícím obsazením a s novou světovou jedničkou Rorym McIlroyem. Hrát bude též Tiger Woods, který zde zvítězil 6x v letech 1999, 2002, 2003, 2005-2007 a s jeho zvedající se formou a sebevědomím bude jistě zajímavé sledovat jeho výkon. Dále pak Luke Donald, Lee Westwood, Martin Kaymer, Steve Stricker, Webb Simpson, Hunter Mahan, Phil Mickelson, Keegan Bradley, Bill Haas, Graeme McDowell či Vijay Singh. Minulý rok zvítězil Nick Watney.
Přímé přenosy můžete sledovat na Golf Channel. Vysílací čas naleznete zde.

Hraje se v resortu TPC Blue Monster, které má par 72 a délku 6 664 metrů.

Turnaj je dotován částkou 8,5 mil. dolarů (161,5 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,4 mil. dolarů (26,6 mil. korun českých).

Odkazy: … TPC Blue MonsterSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček