WGC Cadillac Championship

10.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Reed Patrick

World Golf Championships – Cadillac Championship, Trump National Doral, Miami, Florida, USA
(6. – 9. 3. 2014, časový posun -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Práce s putterem výrazně odlišovala vítězného Patricka Reeda a světovou jedničku Tigera Woodse. Reed se ve třiadvaceti letech stal nejmladším držitelem titulu z turnajů série World Golf Championship, zatímco jeho slavný krajan zahrál o dvanáct ran horší výsledek než den předtím. Když před finálovým kolem prohlásil lídr, že se cítí jako hráč světového top 5, znělo to odvážně, ale bylo to podloženo jeho výkony. Letos v lednu vyhrál Humana Challenge a poprvé se posunul do padesátky. Výhra na Cadillac Championship změní nejen jeho pozici v různých žebříčcích, ale výrazně posílí také jeho hráčskou pozici v nasazování do různých turnajů. „Je několik hráčů, kteří v mém věku dokázali to co já, třeba Tiger Woods, jsou to legendy. Musím říct, že u mě je za tím jen tvrdá práce,“ prohlásil čerstvý majitel šeku na 1,53 milionu dolarů.

Upozornil na sebe už v minulé sezoně výhrou na Wyndham Championship, avšak v následujících třech dílech zámořského play-off propadl a na finálový turnaj v Atlantě se nekvalifikoval. Mizerný byl v jeho podání i zbytek podzimu, kdy už začala nová sezona. V jejím letošním pokračování je to jiné, protože své dva tituly zarámoval Reed samými solidními umístěními od 13. do 24. místa. Před dvěma týdny okusil poprvé atmosféru akce WGC, avšak vypadl hned ve druhém kole MatchPlay Championship. Po čerstvém triumfu z Doralu už může svůj program směle namířit na dubnové Masters.

A může do něj jít sebevědomě, protože nejenže uhájil vedení před mnoha zkušenějšími konkurenty, ale hlavně také před Woodsem. „Cítil jsem ten tlak, ale natolik mě poslouchal putter, že jsem se díky němu uvolnil a získal sebedůvěru,“ prohlásil vítěz bezprostředně po závěrečném úderu. Nebylo to ve velkém styku, šlo o „pouhý“ krátký putt do bogey, protože Reed zvolil pro osmnáctku značně zdrženlivou taktiku „bogey lay up“, takže z týčka pálil jen železem a nechal ránu dost krátkou v roughu. Úder navíc si však mohl dovolit, protože nejbližší konkurenti už byli v klubovně se skóre -3. Reed zahrál o úder lépe a nechal o druhé místo podělit se krajana Bubbu Watsona a Jamieho Donaldsona z Walesu. Stačilo mu 72 ran, tedy even par. Pod celkovým parem hřiště zůstali v konečném leaderboardu jen oni tři, o pátou pozici se v národnostně pestrém top 10 podělili domácí hráč Dustin Johnson (double bogey na poslední jamce) a Jihoafričan Richard Sterne.

Dávno před vyvrcholeném bylo jasné, že Woods je mimo možnost špičkového výsledku. Zahrát alespoň na úrovni pátečního skóre 73 mu zabránilo zejména počínání na greenech. Byla tam i jedna voda (první bogey na trojce), bylo tam několik bunkerů a těch bogey bylo nakonec šest, ale nejsledovanější hráč startovního pole hlavně dokázal skórovat, když už ta šance byla, takže dokončil kolo bez birdie a 78 ran (+6) je výkyv, na jaký si fanoušci budou muset patrně zvyknout i u něj. Zde však jde o výsledek o to varovnější, že hůř v závěrečném dnu zahráli už jen dva účastníci turnaje.

Woodsovo dělené pětadvacáté místo je nakonec totéž, čeho byl schopen dosáhnout Severoir Rory McIlroy, jenž se po zkažené sobotě chystal vylepšit náladu i umístění. Ale zakončil sérii kol 70, 74, 75 a 74, takže z toho byl naopak další mírný pokles.
Další pořadí:
13. Kuchar, Jiménez (+3), 16. Stenson, García, English, Mickelson, Z. Johnson (+4), 25. Donald, Scott, McIlroy, Moore, Walker, Woods (+5), 34. Westwood, Rose (+6), 40. Oosthuizen (+7), 47. Simpson, Stadler (+10), 62. Dubuisson (+18).

Top 10 posledního kola:

Video – přehled finálového kola:

Sobota – 3. kolo
Po zklidnění větru už to byl poctivý boj s novým těžkým hřištěm a ne každý v něm obstál. Patrick Reed se vrátil do samostatného vedení, má skóre -4 a vytvořil si náskok dvou ran na americké krajany Jasona Dufnera a Huntera Mahana, kteří sdílí druhou pozici. Už těsně za nimi je ovšem Tiger Woods, který zahrál nejlepší výsledek dne 66 ran (-6) a poskočil dopředu o jednadvacet pozic na čtvrtou, kterou dělí s Velšanem Jamiem Donaldsonem. „Kdykoli je takhle vpředu, je nutné s ním počítat. Já budu hrát dál svou hru,“ řekl Reed v poznámce k Tigerovi. Následují kvarteto hráčů na úrovni even par, zbytek startovního pole je v plusu, včetně Roryho McIlroye, jenž prožil uprostřed kola těžkou krizi. „Těžký den,“ ulevil si.
Woodsův atak se odehrával na pozadí boje o první příčku, v němž byli chvíli vpředu i další domácí hráči Matt Kuchar a Dustin Johnson. Oba však několikrát chybovali a každý jednou i do double bogey. A s každým takovým zaváháním jméno světové jedničky postupně vystoupalo leaderboardem, nevyhnulo se třeba ani Severoirovi Graemu McDowellovi, jenž chvíli aspiroval na nejvyšší mety, nebo Italovi Francesku Molinarimu, jenž v lepších povětrnostních podmínkách zahrál hůř než v předchozích dvou kolech. Woods sice také hrál dvě bogey a několikrát zachraňoval par, ale osm birdie je víc než zahrál kdokoli jiný. „Občas to bylo nahoru-dolů, ale lepší rány převládaly,“ zhodnotil se hráč, jehož jedinými chybami byly trojputt na čtyřce a double bunker shot na třináctce. „Je hezké být zpátky v turnaji,“ dodal.
Jindy se naopak z pískové překážky dostal hladce, což museli v cestě na green učinit takřka všichni účastníci, hledající na málo probádaném hřišti nejlepší linie a místa pro posazení svých míčů. Hřiště opět trestalo i metrové chyby sjetím balonu z greenu do vody, jak to poznal například Angličan Justin Rose. McIlroy naproti tomu dvakrát trefil mírně zčeřenou hladinu přímo ze vzduchu a tyto chyby ho tak rozhodily, že zapsal dvě double bogey na pětiparech 8 a 10. Na obou vzápětí chyby kumuloval, takže to vypadalo na další mozkový black out, ale Severoir dokázal, že už je o stupeň zralejší než v minulosti a dostal se z nejhoršího sérií parů a úspěšná chip-in do birdie na osmnáctce znamenal příslib. „Do závěrečného kola je to povzbuzující. Radši se na odpaliště ráno postavím se skóre +3 než +4,“ dodal.
V něm bude pozici lídra hájit Reed, jenž si dovolil vyprovokovat pořadatele eaglem, takže v neděli je možné čekat ještě těžší navrtání, a nejen na osmičce, kde se mu povedlo ušetřit dvě rány najednou patnáctimetrovým puttem k praporku umístěném od vody poněkud dál než jinde. Právě když Reed patoval směrem k vodě, dopustil se dvou bogey. Do finále nepůjde úplně spokojený, protože jeho partnerem nebude Woods. „Viděl jsem ho mockrát na odpališti, ale nikdy jsem s ním nehrál. Doufám, že se mi to někdy poštěstí,“ doplnil vedoucí muž.
Další pořadí: 14. Mickelson (+2), 19. McIlroy (+3), 21. Scott, English (+4), 28. Rose, Oosthuizen (+5), 37. Schwartzel, Kirk (+6), 40. Björn, García, Stenson (+7), 44. Westwood, Donald (+8), 46. Stadler (+9), 56. Simpson, Dubuisson (+12).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Jak to asi na hřišti vypadá, o tom i vzdálenému pozorovateli řekne mnohé fakt, že skóre znamenající první místo kleslo na hodnotu -1. Má ho na kontě čtveřice hráčů: Američané Patrick Reed, Dustin Johnson, Matt Kuchar a Hunter Mahan. Všichni ve druhém kole zapsali výsledky nad parem. Pod něj se dostali pouze tři účastníci turnaje – Severoir Graeme McDowell a Američan Chris Kirk o jeden úder, Velšan Jamie Donaldson o dva. Tigeru Woodsovi stačilo zahrát 73 (+1), aby se posunul o osmadvacet příček do top 25. I on ale strádal, utopil tři míče, což je ovšem jen zlomek z více než sta, které postupně napadaly do vodních překážek.

Příčinou nezvyklé situace nebylo ani tak hřiště, ačkoli k ní přispělo, jako vítr. „Nepamatuju si, že bych ve Spojených státech hrál v tak těžkých podmínkách,“ prohlásil McDowell, jenž sice už nějaký ten čas bydlí právě na Floridě, ale z ulsterských útesů a britských linksů moc dobře ví, jak se hraje za silných poryvů. Však se také ve svém přirovnání přenesl přes oceán: „Byl to den jako z The Open Championship. Připomnělo mi to pátek na St Andrews v roce 2010 než přerušili hru. Bylo to těžké. Opravdu hodně, hodně těžké.“

Však se také našli hráči, kteří padli povětrnostním podmínkám za oběť. Angličan Luke Donald je aktérem největšího propadu. Po jinak málo pravděpodobném výsledku 82 ran (+10), znamenajícím zhoršení o dvanáct oproti úvodnímu kolu, spadl o dvaačtyřicet pozic na dělenou padesátou. Nejvíc se vyřádil na tříparové čtyřce, kde mu nejprve vítr vzal míč daleko doleva a pak ho proti směru poslal bývalý nejlepší hráč světa do vody. Nejhorší výkon dne má hodnotu ještě o úder vyšší a Jihoafričan Dawie van der Walt s ním zažívá skutečný křest na akcích World Golf Championship. S koly 81 a 83 je po polovině programu poslední.

Různé věci vyváděli i spolulídři. Mahan na čtvrté jamce zahrál triple bogey jako Donald, pro změnu v důsledku první rány do vody. Johnson hrál bogey na třech ze šesti závěrečných jamek a přišel o možnost být v čele sám a s náskokem. Reed, jenž se ráno dostal do samostatného vedení, musel podle rozpisu po dohrávce okamžitě zpět na hřiště a na třetí jamce zapsal double bogey 6, po němž už se zpátky nevyšplhal. „Hřiště je těžké samo o sobě, s tím hle větrem mi připadalo, že hrajeme major,“ řekl a dál hodnotit hru vlastně nebylo nutné. Když se Švéd Henrik Stenson procházel kolem hloučku reportérů, houkl na ně: „Baví vás dívat se na to?“ Pak s hořkým úsměvem pro sebe, ale nahlas dodal: „Protože hrát tedy žádná zábava není.“
Další pořadí: 11. English, Schwartzel (+2), 21. Scott (+4), 25. Woods, Stenson, Mickelson (+5), 34. García, Björn, Walker, Oosthuizen (+6), 46. Rose (+7), 50. Donald (+8), 54. Dubuisson (+9), 57. Westwood (+10).

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Video – Putt Tigera Woodse z 28 metrů

 

Dohrávka 1. kola
Přece jen se našel hráč, jenž stlačil skóre ještě na nižší hodnotu, než jaká znamenala vedení ve čtvrtek. Američan Patrick Reed to dokázal díky birdie na pětiparové osmičce, kterou hrál jako předposlední jamku. Zapsal 68 (-4) a předstihl o jeden úder šestici konkurentů, dělících se o druhé místo. Tvořili ji jeho krajané Harris English, Jason Dufner, Dustin Johnson, Matt Kuchar a Hunter Mahan společně s Italem Franceskem Molinarim.
V top 10, přesněji na dělené osmé pozici, se udržel Severoir Rory McIlroy, jenž na první devítce dokončil kolo v sérii par – birdie – bogey. Tiger Woods se s dohrávkou řádně pral. Na jedenácté jamce, kde měl od čtvrtka založeno na dobrý výsledek solidním drivem, zapsal bogey, totéž se mu stalo na třináctce a čtyřpar číslo 143 znamenal dokonce double bogey. To byl ale teprve začátek toho, proč se Američan stal opět nejdiskutovanějším hráčem dopoledne. Zapsal pak ještě tři birdie a další bogey a zařadil se výkonem 76 (+4) do šesté desítky průběžného pořadí.

Top 10 prvního kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Pouze dva flighty se dostaly do zapisovatelské kabiny s kompletně vyplněnými skórkartami a hra byla s padajícím soumrakem ukončena. Předtím se více než dvě hodiny nehrálo vinou bouřkového nebezpečí. Atmosférická porucha od sebe oddělila dvě části turnaje, z nichž tu první charakterizoval místy až brutální vítr. I když se pak uklidnil a doznívající déšť mírně zpomalil greeny, hřiště dál vzdorovalo všem snahám dosáhnout na něm výrazného výsledku. A tak je výsledek 69 ran (-3) Harrise Englishe, jednoho ze šesti mužů s dokončeným kolem, více než solidním počinem, znamenajícím prozatím vedoucí skóre. Spolu s Američanem jsou na něm ještě tři jeho krajané Jason Dufner, Hunter Mahan a Patrick Reed, stejně jako Ital Francesco Molinari, všem však ještě zůstává k dohrání různá porce golfu, od dvou až do sedmi jamek.

Dobře trefené rány vypadají na nově modelovaném hřišti fantasticky, zároveň ale pár takových mění zakřivení fairwayí a greenů ve zkažené. Nezřídka se míče stáčejí směrem k vodě, až i do ní, jakožto účastníci trefují vodní překážky rovnou, zejména z malé znalosti prostředí. „Pan Trump chtěl velice těžké hřiště a taky ho dostal,“ konstatoval Englich v poznámce k majiteli, na jehož popud bylo hřiště zcela přestavěno. „Bývalo to hřiště, kde bylo možná použít driver na každé jamce, netrefit ho a z jakéhokoli místa hrát dál. Tak to už Doral není,“ připojil Dufner. Na vrub vysoké obtížnosti a jen chabé obeznámenosti s charakterem Blue Monster jde také plejáda bunker shotů. Ze zmíněné šestice už žádný další nemá mínusové skóre. Pouze 37 špičkových profesionálů je v přerušeném kole na úrovni even par, zbytek hraje do plusu.

Platí to také o Tigeru Woodsovi, jenž je po deseti absolvovaných jamkách na skóre +2. Světová jednička si počíná obezřetně, nemá za sebou na novince žádné tréninkové rány, výsledkem je osm parů a dvě bogey. První jde na vrub přestřelenému greenu na tříparu, druhé je zapříčiněno trojputtem na desítce, což byl poslední Američanův čtvrteční počin. „Chystám se zítra zahrát dobře,“ odtušil na poznámku, že se mu musí za takových okolností hrát špatně. To Rory McIlroy předvedl jinou střelbu, jako by chtěl ukázat generační rozdílnost mezi sebou a svým vzorem. Také se několikrát seznámil s pískem a na osmnáctce i s vodou. Severoir má v zápisu pět birdie a čtyři bogey, ve chvíli ukončení hry úspěšně trefil fairway na jamce číslo 6, své patnácté.

Top 10 přerušeného prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

Další devítimilionový turnaj je tady. I když jakkoli vysoká dotace nevyrovná rozdíl, pokud by neměl startovat Tiger Woods. Ke všemu, když jde o obhájce titulu. Naštěstí zranění zad, kvůli němuž Američan v neděli odstoupil z The Honda Classic, nebylo tak vážné, aby ho nepustilo o čtyři dny později do hry, a tak je startovní pole nabité k prasknutí. Za hlavního favorita je považován Rory McIlroy, ačkoli v minulém týdnu tak zjančil na poslední devítce The Honda Classic. Nicméně druhá Severoirova rána směřující na osmnáctý green, to je učebnicový příklad, jak hraje šampion. Do dějin nevejde, protože McIlroyovi nepomohla k titulu, vzápětí prohrál ve čtyřčlenném play-off s Russellem Henleyem, ale každý golfový fajnšmekr ji musí mít v paměti.

Kdo dál? Samozřejmě Australan Adam Scott, jenž se po delší herní přestávce zatím spíš rozehříval. Můžeme se probrat galerií vítězů z minulých let, je to pestrá směs a kdokoli z této skupiny je schopen výhru opakovat: Angličan Justin Rose, Jihoafričan Ernie Els, Američané Nick Watney a Phil Mickelson. Z těch, kdo se radovali po přestěhování turnaje na Doral, zbývá už jen Australan Geoff Ogilvy, ale ten se nekvalifikoval. Naopak jsou tu mnozí domácí hráči a třeba Dustin Johnson i Bubba Watson mohou těžit ze svých dlouhých ran.

Ačkoli co vlastně bude letos platit? Účastníky turnaje přivítá kompletně přestavěné hřiště. Měnila se každá jamka, všechny greeny jsou remodelované. Autorem úprav je Gil Hanse, jemuž byl svěřen mimo jiné i design hřiště pro olympijské hry v Riu de Janeiro. A jelikož s penězi Donalda Trumpa, jenž jich nemá málo, nakládal s gustem, čeká se divácky atraktivní čtyřdenní událost. To co v roce 1961 vytvořil Dick Wilson, může být zapomenuto, protože tohle bude spíš než redesign úplně jiné hřiště, i když se mu dál říká Blue Monster a zůstal mu par 72. Především je o 134,5 metru delší, na maximu nyní měří 8 841 metrů. Nejvýraznější byly úpravy pětiparové desítky, na níž praskla více než třetina přidané metráže. Naopak tříparová čtyřka byla zkrácena, už na ní není možná pálit z dvou set metrů, jenže úloha trefit green tady vypadá jako totéž co zasáhnout Měsíc.

Ne dost na tom, že hráči jdou do neznáma, navíc má ještě do čtvrtka pršet a foukat. Takže co se natrénuje, to je pak možné zahodit, protože od pátku se s odchodem bouřek hřiště zase promění. Devětašedesát mužů, na než je limitováno startovní pole, je nicméně připraveno a kdo získá 1,53 milionu dolarů za vítězství (asi 15 milionů korun), budou mu patřit právem. A právo startu má první padesátka světového žebříčku, členové top 30 FedEx Cupu a top 10 z Race To Dubai, po dvou nejlepších z Asian Tour, Japan Golf Tour, PGA Tour of Australasia a Sunshine Tour.

Odkazy: … Trump National DoralHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx CupRace To Dubai

.