WGC – Cadillac Championship

10.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – World Golf Championships-Cadillac Championship, TPC Blue Monster at Doral, Miami, Florida, USA
(7. – 10. března, časový posun: -6 hodin)

 

 

 

Tiger Woods

Neděle – finálové kolo
Dlouho to vypadalo, že když už Tiger Woods nerozšiřuje svoji rekordní sbírku birdie takovým tempem, alespoň dokončí finále bez chyby. Ta sice přišla na šestnácté jamce a měla podobu nepřesnosti v ráně z fairwayového bunkeru, ale to už se dalo připisovat nižší koncentraci na hru. Američan byl před konkurencí nadále vzdálen na čtyři rány, tak jak začínal nedělní hru. „Už vím, jak jsem schopen hrát,“ ohlásil vítěz, jenž se představil v plné síle. „Vyhrál jsem letos už podruhé a přesvědčil jsem se, že další výhry mohou přicházet i na velkých akcích,“ dodal.
Nejbližší konkurent Steve Stricker ale už v těžkém závěru hřiště, na čtyřech čtyřparech kombinovaných trojparem s malým greenem, dále neskóroval. A tak nebylo ani pomyšlení, že by lídr o své druhé letošní prvenství přišel, přestože další bogey zahrál po nepřesném drivu na osmnáctce.
Woods zakočnil své vystoupení v Doralu výsledkem 71 (-1), celkové skóre má -19 a konečný rozdíl mezi ním a Strickerem je tedy nakonec jen dva údery. O třetí místo se podělili Phil Mickelson, Adam Scott, Sergio García a Graeme McDowell. Oba posledně jmenovaní se mohli na této příčce osamostatnit, ale stala se jim osudná vodní překážka před greenem. Španělovi do ní míč sjel a bylo z toho bogey. Severoirův míč se sice zastavil na kamenné výspě, ale i tak to byla trestná rána a po zkaženém chipu nakonec double bogey.
Pro Woodse je to 76. vítězství na PGA Tour a rekord Sama Sneada (82) už má na dohled. Na akcích World Golf Championship se prosadil sedmnáctkrát. Bonus v podobě 550 fedexcupových bodů jej v totmo pořadí řadí na druhé místo za Brandta Snedekera, jenž se z Cadillac Championship odhlásil kvůli pochroumaným žebrům.
Rory McIlroy překonal sám sebe a skončil s výsledným skóre -10. Na závěr exceloval a zúročil jak předturnajový trénink, tak neustále nové a nové poznatky, jaké mu používání nových holí přináší. „Před týdnem jsem byl hodně dole,“ vrátil se ke svému odchodu uprostřed druhého kola na The Honda Classic. „Po dni, jakým byl dnešek, se to zdá být už hodně dávno,“ dodal potěšeně. Zahrál vynikajících 65 ran (-7), k eaglu z pětiparové jedničky, kde proměnil pětimetrový putt s mírným brejkem, přidal postupně pět birdie a byl bezchybný. Lepší byl v neděli už jen Australan Scott, jehož 64 (-8) vyneslo do top 10.
Další pořadí: 12. Howell III, D. Johnson (-12), 16. Schwartzel (-8), 18. B. Watson (-7), 20. Simpson (-6), 25. Westwood, Mahan (-4), 28. Els, Henley, Poulter (-3), 33. Oosthuizen (-2), 35. Kuchar, Gay (-1), 43. Donald (+1).

Závěrečné Top 10:

Přehled 4. kola

 

Tiger Woods:

 

 

Sobota – 3. kolo
V takové formě je Tiger Woods k neporažení. Zapsal dalších sedm birdie, dostal se na průběžné skóre -18 a získal náskok čtyř ran. To mu na TPC Blue Monster dává před finálováým kolem velkou naději na zisk dalšího letošního turnajového titulu. Za tři dny nahrál Američan už 24 birdie, což je další rekord v jeho kariéře. Konkurence ví, že když vedl o tři a více ran, nikdy v životě prvenství neztratil.
I při dvou bogey přinesl výsledek 67 ran (-5), sice své nejhorší na turnaji, ale v daný den nikdo nebyl lepší, jen několik hráčů toto číslo dorovnalo. Jsem nadšený z toho, mjak hraju. Zvlášť v tom větru je tohle vynikající výsledek,“ řekl Woods.
Na hřiště se vydá znovu s Graemem McDowellem, jenž se s ním v sobotu snažil držet krok, ale nešlo to, protože Severoir ztratil dech na druhé devítce. „Graeme tak udělal několik chyb, ale byla to pěkná bitva,“ uznal lídr. McDowell mu kompliment vrátil: „Byl skvělý, jistý, pevný, nic úžasného, ale celkově impozantní.“ On sám po bogey na jedenáctce hrál double bogey na čtrnáctce a druhou pozici dobyl zpět na jamce šestnáct svým druhým eaglem dne (první předvedl hned na jedničce). O třetí pozici se dělí se ztrátou jednoho úderu na McDowella domácí zkušení borci Phil Mickelson a Steve Stricker.
Trápící se světová jednička Rory McIlroy díky výkonu 71 (-1) pokročila do top 30. V Severoirově skórkartě je i double bogey, ale v jednu chvíli jako by se našel – mezi jamkami 11 a 16 zahrál pět birdie. Pak ale zase jeho forma opadla a kolo zakončil ranou navíc. „Už drajvuju mnohem líp, hodně jsem na tom pracoval,“ připomněl svou tréninkovou porci, jakou se vvybavil před příjezdem do Doralu. Trávil s holí v roce osm až deset hodin denně.
Další pořadí: 5. García, Schwartzel (-11), 11. D. Johnson (-9),  16. Fowler (-7),  19. Rose, Poulter (-6), 30. McIlroy, Westwood (-3),  32. Oosthuizen, Els, Furyk (-2), 42. Kuchar (E).

Top 10 třetího kola:

Přehled třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Aby se Tiger Woods ocitl v samostatném vedení, je sen všech jeho stále početných příznivců. Americký fenomén jim pocit z vlastního úspěchu je schopen stále dát. Dokázal to díky výkonu 65 ran (-7), jímž ukázal konkurenci záda. S průběžným skóre -13 se usadil v čele o dva údery před samostatně druhým Graemem McDowellem ze Severního Irska. Další pořadí je ovšem našlapané a vývoj turnaje je před finálovou polovinou  nadále otevřený. Co se neočekává, je útok Roryho McIlroye na vyšší pozice.
Světový hráč číslo 1 si sice nakonec přece jen polepšil,  protože výkon 69 ran (-3) je už zařaditelný do okruhu favoritů. „Už to bylo lepší,“ uvedl, nicméně stylem hry a vedením úderů McIlroy ani tentokrát nepřesvědčil. Pozitiva hledal v několika úderech, které se mu vysloveně povedly. Kolo zakončil trojputtem. „To se stane. Patování není věc, na kterou se teď zaměřuju. Pracuju hlavně na základním úderu,“ připomněl své sžívání se s novými holemi.
Woods byl tentokrát tou mašinou,  na jakou byli všichni zvyklí z doby před pár lety. „Potřebuju jednu ránu,“ svěřil se, že denně musí získávat sebevědomí. „Jakmile ta rána přijde, cítím se skvěle a vím, že jsem schopen hrát skvěle. A to se dnes stalo,“ pokračoval. Sázel do skórkarty birdie za biride a první bogey mu přišlo pod ruku až na čtrnácté jamce, ale na šestnáctce si to domácí favorit vynahradil. McDowell se na hru s ním v závěrečném flightu těší. „Zítřek ještě nebude dnem, který rozhodne o vítězství. Bude nutné, udržet v něm pozice. A o to budu hrát,“ dodal.
Další pořadí: 21. Mahan (-5), 27. Rose (-4), 32. Henley, Westwood, McIlroy, Els (-2), 44. Kaymer, Kuchar (E), 48. Oosthuizen (+1), 54. Donald (+2), 59. Harrington (+4).

Top 10 druhého kola:

Přehled druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Tak trochu stará garda se sešla v horních patrech průběžného pořadí a Tiger Woods ji vede. Po výkonu 66 (-6) se dělí o první pozici se čtyřmi konkurenty, kteří to dokázali rovněž. Jsou jimi Švéd Freddie Jacobson, Američan Bubba Watson, Severoir Graeme McDowell a také Španěl Sergio García, jenž takto Woodsovi sekundoval i konkuroval ještě před několika lety před nástupem nové vlny špičkových hráčů. Stejně jako další z americké hvězdné ekipy začátku století Phil Mickelson a Steve Stricker. Oba jsou mezi čtyřkou dělící se o šesté místo se ztrátou jednoho úderu, čímž je první desítka takřka obsazena. Vstup do turnaje nijak zvlášť nevyšel světové jedničce Rorymu McIlroyovi. Se zápisem 73 (+1) je na dělené padesáté pozici.
Woods začal z desátého odpaliště střídavými úspěchy. Po dvou birdie zapsal dvě bogey a na úrovni even par byl ještě po šesti odehraných jamkách. Pak teprve začal skóre tlačit do mínusu, navzdory ještě jednomu bogey. „Dneska se rozhodně dalo jít níž,“ zalitoval promarněných šancí. Rozhodující birdie, která ho vynesla do společného vedení, hrál na sedmičce a osmičce, tedy v závěru svého kola.
Bezchybně ho obešli García s McDowellem, zatímco Jacobson měl hvězdné chvilky na pětiparech 8 a 10, v krátkém sledu na nich předvedl dva eagly.
McIlroy musel svůj výsledek, poznamenaný šesticí bogey, bezvýhradně přijmout, protože podle některých pozic jeho míče to s ním mohlo dopadnout mnohem hůř. „Bylo to trápení,“ uznal severoirský hráč, jenž už nemůže nijak skrýt problémy s přivykáním na nové hole. „Je to prostě vývoj, pracuju na tom a musím zůstat trpělivý,“ dodal.  Náznak, že by to mohlo jít, ukázal vloženým eaglem na jedničce, kde dvěma ranami zasáhl green a dopatoval z pěti metrů. Byla to ale jen vložka do jinak rozháraného výkonu. „Mám ještě tři kola, abych zkusil ukázat nějaké zlepšení,“ povzbudil se.
A povzbuzení se dočkal i od spoluhráče z fluightu Woodse, jehož po letech od Titleist k Nike následoval. „Vypadal při svém švihu poněkud defenzivně,“ všiml si Američan na svém evropském kolegovi. „Všichni to známe, každý si takovými stavy prošel, i jemu se to loni uprostřed sezony stalo. Když hrajete golf tak dlouho, vždycky něco takového přijde.“
Další pořadí: 16. Fowler, Dufner (-3), 24. Henley, Oosthuizen, Donald (-2), 32. Schwartzel (-1),  41. Kuchar (E), 50. Westwood, McIlroy, Els (+1), 62. Kaymer, Harrington (+4).

Top 10 prvního kola:

Přehled prvního kola:

 

První letošní podnik čtyřdílné minisérie WGC hraný na rány přivítá pětašedesát hráčů ze samotné profesionální špičky. Nehraje se sice podle absolutního pořadí ve světovém žebříčku, na startu jsou úspěšní hráči z regionálních okruhů. Například Thajec Thaworn Wiratchant či Novozélanďan Michael Hendry, ale první padesátka by měla být přítomna kompletní. Jak jinak, největší pozornost na sebe strhne Rory McIlroy, jenž dává všanc pověst světové jedničky, a dá se předpokládat, že diváci mu dají pocíti nevoli s jeho svévolným odchodem ze hřiště na The Honda Classic. Loni zvítězil Angličan Justin Rose, pronikl díky tomu do top 10 v oficiálním rankingu a vydržel tam dosud.

Štědrá dotace 8,750 milionu dolarů (asi 172,5 milionu korun) znamená 1,4 milionu pro vítěze (27,6 milionu Kč). Mnohými obávané hřiště (nejen co do svého názvu) s parem 72 má mistrovskou délku 6 706 metrů. Účastníci musí počítat s novým povrchem greenů. Obě devítky začínají pětiparem, z nichž jednička je zrádná stromovým porostem a podél desítky se táhne jezero. Finálová jamka s extrémně úzkou fairwayí je jednou z nejtěžších na tour.

Odkazy: …  TPC Blue MonsterHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.