WGC-Bridgestone Invitational

05.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

 WGC-Bridgestone Invitational – Firestone CC, Akron, Ohio, USA
(2. – 5.8.2012, -6 hodin)

 

 

 

 

Keegan Bradley

Neděle – finálové kolo
Tak má vypadat finálové kolo významného turnaje! Jim Furyk sice celou dobu vedl, ale nemohl si být jistý vůbec ničím. Jestliže mu odpadl jeden konkurent, další se okamžitě vyrojili. Bylo z toho drama až do poslední jamky a  Američan měl všechno ve vlastních rukou. Jenže zklamal sám sebe. Na samý závěr zahrál double bogey a  vítězně vyšel z duelu jeho krajan Keegan Bradley. jen týden před obhajobou titulu na PGA Championship ukázal šestadvacetiletý golfista, že je ve formě.
Za to, co předvedl v nedělním programu, mu patří absolutorium. Svých 64 ran (-6) složil Bradley ze šesti birdie a jinak jen ze samých parů. Výsledkem bylo -13 ran, nakonec vítězné skóre. Navíc zakončil turnaj ve velkém stylu. Nejprve zvládl těžkou pozici míče v bunkeru a pak proměnil pětimetrový putt do paru. „Nepřipouštěl jsem si, že ho nedám. Bylo to neuvěřitelné, postavil jsem se za míč a přečetl green. Našel jsem pro ten putt cestu. Pak už jsem jen musel správně trefit,“ zářil čerstvý majitel šeku na 1,445 milionu dolarů.
Bradley nebyl ovšem sám, komu se povedlo zahrát nedělních 64. Steve Stricker to dokázal rovněž a impozantní na tom je, že závěrečnou smršť birdie spustil na jamkách 14, 16, 17 a 18. To je zkrátka golf a zkušenému Američanovi za to patří dělená druhá pozice s polu s Furykem. Oba nakonec zaostali za vítězem o jeden úder.
„Je tu krutá hra,“ postěžoval si Furyk. „Vést celý turnaj, vědět, že hraju dobře, ale nakonec těmi dveřmi neprojít a ztratit vše na úplně poslední jamce, to je zklamání,“ dodal dvaačtyřicetiletý hráč. Vzpomněl si na to, že už několik turnajů ztratil, když hrál špatně. „Ale tohle je nejhorší způsob, jak se to může stát,“ tepal dál sám sebe.
Jako vedlejší, ale maximálně atraktivní motiv, vnímalo publikum dění na hraně první a druhé desítky leaderboardu. Souboj mezi světovou jedničkou a dvojkou vyzněl nakonec pro Tigera Woodse. Američan zahrál 66 ran (-4) díky čtyřem birdie, jež zapsal už na první devítce. Od desáté do osmnácté jamky sbíral jen pary, což je už pro poslední období někdejšího vládce světového golfu typické. Luke Donald si počínal právě naopak – první i druhá jamka znamenaly bogey, pak i on vytvořil sérii parů, a bylo jich dokonce dvanáct, až v samém závěru se mu povedla dvojice birdie. V konečném účtování to znamená, že oba konkurenti skončili shodně na děleném xxx místě a Angličan vydrží v čele světového žebříčku. 
Další pořadí: 16. Stanley (-3), 19. B. Watson, D. Johnson, Piercy, Haas (-2), 24. McDowell (-1), 28. Pettersson (E), 29. Kaymer (+1), 36. Wagner (+2), 40. Z. Johnson (+3), 43. Mickelson (+4), 45. Els, Wilson (+5), 50. Snedeker (+6), 55. Mahan (+7), 60. Fowler (+8), 70. Westwood (+14).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Lídrova skórkarta je tentokrát dost vlažná, obsahuje jedno birdie (druhá jamka) a jedno bogey (dvanáctá). Přesto Jimu Furykovi stačí, aby vytrval v čele výsledkové listiny, i když už jen o jeden úder. Na druhé místo za Američana se propracoval Louis Oosthuizen z Jižní Afriky, jenž zapsal 68 ran (-2). Další konkurence ztrácí další tři údery a víc. A Tiger Woods navzdory dílčímu zlepšení z děleného čtyřiadvacátého místa do hry o titul již nezasáhne.
Na neděli jsou předpovídány bouřky, a tak byl start posunut na časnou hodinu. „Mně zajímá jen předpověď počasí,“ našel únik od hodnocení vlastního výkonu Furyk.
V sobotu, kdy šlo všechno hladce, byl ještě před koncem první devítky rozdíl mezi ním a Oosthuizenem pět ran. Pronásledovatel však právě na deváté jamce zapsal birdie, pak přidal další dvě a přiblížil se až na dohled lídrovi.
To všechno se dělo na pozadí neuvěřitelného trápení Rafaela Cabrery-Bella, člena posledního flightu. Španěl zahrál hned na první čtyřparové jamce double bogey a už se vezl. Na tohle kolo nezapomene, protože „dabláče“ byly ještě dva, zase na čtyřparových jamkách, k nim přidal čtyři jednoduchá bogey,  ale i tři birdie. Těmi nezachránil výsledek, jen zmírnil ztrátu na konečných 77 ran (+7). To má za následek sešup do druhé desítky průběžného pořadí.
Woods se kombinací tří birdie a jednoho bogey po dvou neúspěšných pokusech dostal tentokrát pod par, ale žádný průlom se v jeho případě nekonal. „Když začnete trefovat fairwaje a greeny, je to dobré znamení. Pak je možné zahrát kolo dvě nebo tři pod. Je to minimum, jaké můžete v takový den zahrát,“ skryl Američan do své řeči, že očekává nedělní zlepšení, protože hra se mu vrací. Ovšem pravděpodobně nezaútočí na post světové jedničky Luka Donalda. Angličan si sice v Akronu tentokrát k výsledku jeden úder přidal, nicméně drží se v top 10.
Další pořadí: 3. K. Bradley (-7), 4. McIlroy, Stricker (-6), 6. Rose (-5), 9. Donald, Dufner (-4), 11. McDowell (-3), 13. Pettersson (-2), 21. Z. Johnson, Piercy (-1), 24. Woods, Kuchar, D. Johnson, Snedeker (E), 31. B. Watson (+1), 34. Kaymer (+2), 39. Wagner, Mickelson (+3), 44.Els (+4), 49. Mahan (+5), 65. Fowler (+9), 70. Westwood (+11).

Pátek – 2. kolo
Tentokrát jen jedno bogey, ale také menší počet birdie (celkem pět), dohromady výsledek 66 ran (-4) a po polovině turnaje -11. Jim Furyk se s těmito čísly udržel v čele průběžného pořadí a udržel také náskok dvou úderů. Na druhé místo se za Američana dotáhl Španěl Rafael Cabrera-Bello, jenž předvedl o úder lepší kolo a 65 ran bylo nejlepším výsledkem druhého hracího dne. Vyrovnal ho ještě Jihoafričan Louis Oosthuizen a pro něj to znamená posun na samostatnou třetí pozici s momentální bilancí -8.
Ačkoli si Furyk oproti čtvrtku pohoršil, den si pochvaloval. „Zřejmě se cítím líp, než když jsem musel do hry ve čtvrtek brzy zrána. Tohle páteční odpoledne mi sedělo víc,“ vyznal se z toho, jaký denní režim mu sedí. Na první devítce se mu podařilo několik vynikajících puttů, na druhé předvedl husarský kousek. Hned čtyřikrát zachránil par z pozice v bunkeru.
Na dohled špici leaderboardu zůstává také světová jednička Luke Donald. Ačkoli snížil své skóre jen o jednu ránu, ztrácí jich Angličan na Furyka jen šest, což je ve víkendovém programu smazatelný rozdíl.
Naopak Tiger Woods si výrazně pohoršil.  Jednak o třináct příček, jednak o dvě rány na momentálních +2. Se dvěma birdie a čtyřmi bogey víc očekávat nemůže. Poté, co se v minulých týdnech zdálo, že hru na greenech zlepšil, na hřišti, kde se stal sedmkrát vítězem, si s nimi nedokázal porozumět. „Po léta jsem byl dobrý patér, teď to mám jako na horské dráze – jednou jsem skvělý, podruhé mizerný,“ přiznal sebekriticky. Ovšem předvedl také jiné chyby, třikrát mu například utekl drive daleko mimo fairway.
Další pořadí: 4. Dufner (-7), 6. Donald (-5), 8. Stricker, K. Bradley (-4), 12. McIlroy, D. Johnson, McDowell, Pettersson (-3), 20. Piercy, B. Watson, Rose (-1), 28. Kaymer, Kuchar, Mickelson, Westwood (E), 35. Snedeker, Z. Johnson (+1), 44. Stanley, Woods (+2), 62. Mahan, Els (+6), 73. Fowler (+10).

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší výsledek předvedl na úvod Američan Jim Furyk, jehož 63 ran (-7) znamená vedení o dva údery před Leem Slatterym z Anglie. Lídr sice zapsal dvě bogey, avšak kompenzoval je jeho egale na pětiparové dvojce. Rozdíl mezi Furykem a konkurenty tvoří jeho sedm birdie, což byl počet, jaký se nepovedlo zahrát nikomu  dalšímu. Slattery jich zapsal šest při jednom bogey, další konkurence se dostala maximálně na -4. S touto bilancí je na dělené třetí pozici hned šest golfistů, mezi nimi i světová jednička Luke Donald z Anglie či další z amerických uchazečů o mety nejvyšší v celé zámořské sérii Bubba Watson.
Furyk by úspěchem na velkém turnaji výrazně oživil své naděje na účast v letošním Ryder Cupu. „Většinou mě v mé kariéře tyhle týmové soutěže míjejí. Takže letos by to mohlo konečně být jinak,“ ozřejmil svoji motivaci. „Lhal bych, kdybych tvrdil, že na tyhle věci nemyslím. Na druhé straně vím, že jediná věc, kterou musím udělat, je soustředit se na svůj golf.“
Hráčem, jenž to většinou dokáže a jenž hraje na každém podniku, kde být chce, je Tiger Woods. Tentokrát sice rozehrál turnaj skvěle, ale nevydržel nastolené tempo. Na desáté a jedenácté jamce zapsal své druhé a třetí birdie, to však bylo do mínusu všechno. Naopak od 13. do 18. jamky pokazil Američan výsledek třemi bogey a even par stačí na dělené 31. místo. „Měl jsem průměr asi čtyři putty na jamku, takže to byl z mé strany skvělý den na greenech,“ zhodnotil sám sebe sarkasticky Woods.
Další pořadí: 9. Pettersson, K. Bradley, Dufner (-3), 18. Z. Johnson, Westwood, Kaymer (-2), 25. Piercy, Stanley, D. Johnson (-1),  31. Kuchar, Rose, McIlroy, Woods, McDowell (E), 41. Mickelson (+1), 60. Els, Mahan (+3).

Top 10 prvního kola:

Tento týden je na programu třetí ze čtyř turnaj z prestižní série World Golf Championships. Na turnaji nebudou chybět nejlepší hráči současné doby. Hrát bude loňský obhájce Adam Scott. Nechme se překvapit, zda-li se oklepal z kolapsu v minulém týdnu v Kanadě, kde si mohl dojít bez problému pro vítězství v turnaji, ale sérií bogey zmařil svůj možný úspěch. Dále nebude chybět Tiger Woods, Lee Westwood, Luke Donald, Rory McIlroy, Rickie Fowler, Matt Kuchar, Dustin Johnson, Zach Johnson, Bubba Watson, Phil Mickelson, Graeme McDowell, Justin Rose, Ernie Els, Martin Kaymer či K.J. Choi.

Hraje se na hřišti Firestone Country Club s parem 72 o délce 6 770 metrů.

Dotace turnaje je 8,5 mil. dolarů (176 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,4 mil. dolarů (29 mil. korun českých).

Odkazy:Firestone CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříčeki