Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

WGC – Bridgestone Invitational

04.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Rory McIlroy

World Golf Championship – Bridgestone Invitational, Firetone CC (South), Akron, Ohio
(31. 7. – 3. 8. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Golf má novou světovou jedničku Roryho McIlroye a je svědkem dalšího trápení někdejšího nejlepšího muž světa Tigera Woodse. Severoir získal třetí letošní turnajové vítězství, zatímco Američan v Akronu nedohrál. Na hřišti, kde osmkrát triumfoval, si poškodil záda a z turnaje předčasně odstoupil.

„Zdá se to dlouho od doby, co jsem přišel o místo jedničky,“ poznamenal McIlroy k faktu, že Australana Adama Scotta střídá na této pozici poprvé od března loňského roku. „Doufám, že si ho nějaký čas udržím,“ dodal. Pokud si bude počínat jako tady, málokdo má šanci ho ohrozit. Pouze tři jamky potřeboval ke zvratu a výměně pozic se Sergiem Garcíou. Třemi birdie proti jednomu bogey se Severoir ujal vedení a ve zbytku kola ho ještě o jednu ránu zvýšil. Výkonem 66 ran (-4), stejným jako v sobotu, dostal konečné skóre na -15 a jeho španělský konkurent nebyl schopen odvety. Naopak po výkonu 71 (+1) měl co dělat, aby uhájil druhé místo před Australanem Marcem Leishmanem, jenž skončil samostatně třetí.

McIlroy dosáhl v kariéře další mety, po jedenácti umístěních v top 10 konečně vyhrál první podnik World Golf Championship, a to při dvaadvacátém startu a některém ze čtyř podniků, z nichž se prestižní minisérie skládá. Letos poprvé a celkově po sedmé zvítězil na americkém kontinentu a posunul se na třetí místo ve FedEx Cupu za domácí golfisty Jimmyho Walkera a Bubbu Watsona. „Měl jsem víc solidních šancí na vítězství, v posledních týdnech se konečně dostavila,“ radoval se muž, jenž poprvé v sezony vyhrál květnové BMW PGA Championship v anglickém Wentworthu. Nyní si upevnil vedení v evropském Race To Dubai a čtrnáct dní po výhře na majoru Open Championship je to druhá výhra při druhém startu velké letní turnajové série, která pokračuje ve čtvrtek na PGA Championship. „Ve Valhalle se pokusím o třetí za sebou,“ vyhlásil bojovně.

Vyhrávat se opravdu naučil. Ke třem birdie z úvodních tří jamek přidal pozdější vítěz další na pětce a svůj hrozivě vypadající nástup jím podpořil, pak se ale zadrhl, jako kdyby nechtěl udělat z finálového dne one man show. Naopak na osmičce přišlo bogey a García, jenž měl na kontě pouze bogey z trojky, svého soka díky birdie na deváté jamce dorovnal. Publikum se však v očekávání velké bitvy zklamalo. Severoir si vzal vedení zpět po birdie na čtyřparové jedenáctce, kde si přihrál na tři metry od praporku a putt proměnil. Těžil při tom z další skvělé pozice po drivu. „Odpaly jsou základem mé hry,“ přitakal. Od té doby hrál už jen pary a García měl šanci vrátit mu vše i s úroky. Jenže už neskóroval, naopak na tříparové patnáctce trefil bunker a z něj přepálil cíl a potřeboval dva putty. Po tomto bogey kleslo jeho skóre na -13 a tam už zůstalo.

Zahrát hlouběji pod par přitom bylo znovu možné. Jihoafričan Charl Schwartzel to dokázal o šest ran a Američan Patrick Reed o pět, oba se posunuli do první desítky konečného pořadí. Poněkud pozdní zlepšení pak ukázali dva zkušení hráči. Angličan Lee Westwood díky sedmi birdie a výsledku 63 (-7) pronikl o pětadvacet příček výš na dělené 19. místo a vůbec nejlepší konečný zápis 62 (-8) má na kontě Američan Phil Mickelson. Ani dvě bogey mu nevadila, nasadil proti nim deset birdie a poskočil bezmála o tři desítky pozic na dělenou patnáctou.

Woods už dávno nebyl v areálu. Po odpalu na deváté jamce přinucen bolestmi se rozhodl odejít ze hřiště a jako důvod udal zranění ve spodní části zad. Jeho potíže začaly po obtížné ráně v bunkeru na druhé jamce. „Rozdráždil jsem to a od té doby se začaly ozývat bolesti, jde o celou tuto část zad,“ citovaly jej americké zdroje. Videozáběry ukázaly, že Woods byl sotva schopen se přezout, opíral se přitom o automobil. Na otázku, jak to vypadá s jeho startem na PGA Championship v příštím týdnu odpověděl: „Nevím. Jediná věc, o kterou mi jde, je dostat se odsud.“ Woods se na hřiště vrátil po březnové operaci meziobratlové ploténky na konci června týden před British Open, které absolvoval bez většího úspěchu. Zdravotní stav si však celou dobu pochvaloval, včetně faktu, že rehabilitace trvala kratší dobu než společně s lékaři čekal.

Další pořadí: 12. Kuchar, Snedeker (-6), 15. Mickelson, Furyk (-5), 19. Westwood, Stenson (-4), 23. Z. Johnson (-3), 26. Walker (-2), 31. Simpson, English (-1), 37. Watson (E), 41. Kirk (+1), 45. Todd (+3), 49. Spieth (+5), 50. Donald (+6), 52. Poulter (+7), 56. Kaymer (+8).

Konečné Top 10:

Video – přehled posledního kola:

 

Sobota – 3. kolo
Brzký začátek motivovaný nepříznivou předpovědí počasí byl dobrým pořadatelským tahem, kolo bylo v závěru na čas s příchodem bouřky přerušeno, nic ale nerozházelo vedoucího hráče. Sergio García odešel z greenu patnácté jamky v pozici lídra a patří mu i po dohrávce. S bilancí -14 se původně utrhl ostatním, závěr Roryho McIlroye však znamená, že aspoň Severoir na druhém místě vytvoří ve finálovém dnu Garcíovi vážnější konkurenci. Ztrácí na něj tři údery, třetí Australan Marc Leishman už pět. Tiger Woods si opět pohoršil.

García se krátce před signálem ukončit hru dopustil na čtrnácté jamce prvního bogey, to už měl ale v zápisu čtyři birdie. Po návratu na hřiště mu stačily tři pary ke stabilizaci postavení. Hrál 67 (-3). McIlroy na tom byl podobně, ale v přestávce se mobilizoval a když důvod k nepřítomnosti golfistů na ploše pominul, vrátil se svěží a zapsal birdie na sedmnácté i osmnácté jamce. „Myslím, že to bude fajn,“ komentoval García nadcházející duel v nedělním finálovém flightu. „Bude zajímavé sledovat, jestli dokážu to, co on před pár týdny,“ připomněl situaci před posledním kolem The Open Championship, kde McIlroy svůj náskok uhájil. „Budu na něj chtít vyvinout nějaký tlak, ale hlavně se těším,“ potvrdil McIlroy rozpoložení podobné tomu Garcíovu.

Nejlepší konečný výsledek dne patřil Japonci Hidekimu Macujamovi. Ten se k výsledku 65 (-5) dostal i s pomocí eaglu, což jen na tomto hřišti výjimečný počin. Ve finiši ho dorovnal Australan Adam Scott, jenž hrál birdie na jamkách 16 a 18 navzdory tomu, že mu moc nevycházely drivy. Oba se posunuli do top 10.

Woodsova výkonnostní křivka má trvale klesající tendenci. Američan zahrál podruhé v plusu, výkon 72 (+2) je ještě o jeden úder horší než jakého dosáhl o den dřív. Se skóre +1 spadl až do čtvrté desítky průběžného pořadí. nejsledovanější muž startovního pole si přitom dával pozor na chyby, čímž jeho výkon vypadal lehce zadrženě. „Už jsem se cítil lépe, přistupoval jsem ke hře o poznání zodpovědněji. Výsledek ale není opět dobrý,“ uznal. Po birdie na tříparové pětce totiž přišlo varování v podobě double bogey na následujícím čtyřparu a pak už se Tiger nedostal ke skórování, naopak na jamce číslo 13 znovu ztratil a toto bogey je osamělým vybočením v moři parů, jež ovládly jeho skórkartu. Viditelně rozčarovaný sice hovořil o tom, jak postupně a pomalu získává větší cit pro hru, ale k někdejším špičkovým výkonům, jaké předváděl i loni právě v Akronu, má ještě daleko. Woods však odmítl, že by ho vlastní situace poznamenala psychicky.

Do třetího kola už nenastoupili Američan Ben Crane a Australan Jason Day. Na poslední místo klesl Američan Kevin Streelman, jehož zápis obsahuje jamku před koncem pouze pary a sedm bogey, celkové skóre dává číslo +16.

Další pořadí: 18. McDowell (-3), 24. Z. Johnson (-2), 26. Walker, Kuchar (-1), 36. Woods (+1), 42. Watson (+2), 44. Westwood, Mickelson (+3), 49. Spieth, Kirk (+4), 52. Donald (+5), 60. Kaymer (+7).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
To co dokázal Tiger Woods loni, podařilo se Sergiu Garcíovi letos. Vyrovnaný rekord hřiště 61 ran (-9) vynesl Španěla do vedení. „Tady jste viděli, oč se snažím při každé ráně,“ komentoval fantastický závěr, v němž mu vyšlo vše, nač sáhl. Skóre -11 mu dává náskok tří úderů na Angličana Justina Rosea, o třetí místo se dělí čtvrteční australský lídr Marc Leishman a severoirský vítěz Open Championship Rory McIlroy. Woods zahrál jednu ránu nad parem a  klesl na dělené pětadvacáté místo.

Vedení se v dopoledním programu ujal Rose, výkonem 67 ran (-3) stlačil průběžnou bilanci na -8, zatímco Leishman se dostal jen na 69 (-1). McIlroy se přidal se svými 64 ranami (-6), dvě si ušetřil na závěrečných dvou jamkách 17 a 18. Pak ale nastoupil García.

Nový lídr byl dlouho v pozadí, k birdie z pětiparové dvojky přidal další až na desítce, což je čtyřpar. Ještě na odpališti krátké dvanáctky byl na denní bilanci -2. Jeho chvíle přišly vzápětí a trvaly skoro dvě hodiny. V tom čase nastřádal García osm birdie za sebou a bylo jedno, jak dlouhá či nebezpečná ta která jamka je. A to daleka nebyl pokaždé na fairwayi a na pětiparu 16 nedosáhl druhou ranou na green. Po osmi jednoputtech, z nichž ten na osmnáctce hrál z více než čtyř metrů, má čtyřiatřicetiletý golfista nové nejnižší skóre kariéry. „Byl jsem schopen přesně číst dráhy puttů. Takhle se to jednou za čas může dařit, i když ne tak často,“ vysvětlil.

Naděje Tigera Woodse na ustálení vysoké výkonnosti se zatím nenaplňují, den odehrál Američan v plusu a o několik míst si v průběžném pořadí pohorší. „Netrefoval jsem dobře, nepatoval jsem dobře. Nic jsem neudělal správně,“ konstatoval. V zápisu má čtyři bogey a tři birdie, zapisoval je střídavě a nepříjemně pro něj kolo skončilo. Závěrečné bogey, které převážilo jeho skóre na 71 ran (+1), zapsal na deváté jamce, která byla jeho poslední. Woods trefil jen čtyři fairwaye. „Ale nebyl to jen driver,“ vnímal svůj výkon komplexně. Špatně prý cítil míč už při rozcvičování a nebyl to ten den, kdy tato nejistota s přechodem na hřiště zmizí.

O tom, že dlouhé série nemusí být vždy pozitivní jako u Garcíi, se přesvědčil Argentinec Tano Goya, v jehož skórkartě je šest bogey za sebou mezi jamkami 2 a 7 (první devítku hrál jako svou druhou). Pak sice předvedl birdie, ale předtím nehrál nijak dobře a po dvou kolech je za +13 v turnaji poslední.

Další pořadí: 12. Furyk, Scott, Stenson, Kuchar (-3), 18. English, Moore (-2), 25. Watson, Woods, Walker (-1), 28. Z. Johnson (E), 36. Spieth, McDowell (+1), 44. Kirk (+2), 49. Donald, Westwood (+3), 53. Todd, Mickelson (+4), 58. Day, Kaymer (+5).

Top 10 druhého kola:

Odkazy: …Firestone CC … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Loňské zpravodajství na golf.cz … FedEx Cup … Race To Dubai

Čtvrtek – 1. kolo
Navzdory dvěma bogey se Australan Marc Leishman ujal vedení výkonem 64 ran (-6) o jeden úder před Američanem Ryanem Moorem, Jihoafričanem Charlem Schwartzelem a Angličanem Justinem Rosem. Osminásobný vítěz turnaje a obhájce titulu Tiger Woods se dělí o deváté místo, na lídra má ztrátu čtyř ran.

Laťku nasadil Moore čistou skórkartou s pěti birdie. Hráč, jenž při svých třech minulých startech skončil nejhůř dvanáctý, se tlačí do nominace pro Ryder Cup. „Moc dobře vím, oč jde,“ řekl Američan, jenž má za sebou čerstvý rozhovor s kapitánem týmu Tomem Watsonem. „Mám ještě dva týdny, abych se tam dostal.“ Brzy se k němu i s jedním bogey přidal Schwartzel, jehož druhá záchranná rána na čtyřparové desítce, vynucený hook kolem stromů, byla ukázkou světového golfu. Rose byl podobně jako Moore bezchybný.

To už ale úřadoval Leishman. Své druhé bogey zapsal na sedmičce (hrál ji jako třetí od konce), takže se dostal zpět na úroveň jmenovaných konkurentů, ale vzápětí uplatnil znovu kombinaci přesně umístěného drivu a přesné přihrávky na green, což byl vítězný styl na čtyřparech, které mu vydláždily cestu k vedení. „Když zůstanete na fairwayi, je to tady mnohem snazší,“ potvrdil lídr. Dosáhl na čtyřparových jamkách šesti ze svých osmi birdie úvodního dne, i když jednou byl po odpalu v bunkeru. Leishman byl ve hře o titul na nedávném The Open Championship a přenesl si do zámoří formu.

Woods bojoval na první devítce, kterou zakončil double bogey, protože po drivu se jen vyklepl z vysokého roughu. Na druhou polovinu hřiště proto přešel s bilancí even par, pak už ale zapsal jen dvě birdie. „Cítím pokrok,“ prohlásil. „Chce to čas, začínám se do toho vpravovat.“Upozornil, že většina jeho želez byla „pin high“, i když ne všechny dopadly tak, aby je mohl zužitkovat. „Začínám mít pod kontrolou trajektorii ran,“ vyzdvihl ještě jedno pozitivum Woods.

Zrádnost golfu se promítla do výkonu Gonzala Fernandeze-Castaňa. Španěl nehrál moc dobře, už byl na bilanci +4, když přišel na čtyřparovou trojku (hrál ji jako dvanáctou jamku). Třikrát po sobě skončil po pokusu zasáhnout green jeho míč ve vodě a bylo z toho quintuple bogey 9. Bylo z toho 79 ran (+9).

Další pořadí: 14. Walker, McIlroy, Kirk, Furyk, B. Watson, Scott (-1), 28. Dufner, Z. Johnson (E), 35. Spieth, McDowell, Mickelson, Kuchar, Stenson (+1), 46. Westwood (+2), 55. Poulter (+3), 61. Todd, Day (+4), 74. Kaymer (+7).

Top 10 prvního kola:

Video – sestřih prvního kola:

 

Před turnajem
Start Tigera Woodse s sebou vždy přináší mimořádnou pozornost publika, ať už jde Američan do akce v jakémkoli rozpoložení. A teď tedy tím spíš, že z vlastních výsledků žádnou radost ani optimismus čerpat nemůže, i kdyby to stokrát proklamoval, jak je jeho zvykem. Dělené pětadvacáté místo na Cadillac Championship je jeho nejlepším umístěním z pěti letošních startů. Fakt, že tento turnaj patří do série World Golf Championship jako ten nadcházející, nemá víceméně žádnou relevanci. Tu má spíš fakt, že i tam hrál Woods nad par, tak jako v každém letošním turnaji, jehož se zúčastnil a který dokončil. Z Honda Classic, kde byl -5, ve finálovém kole pro zranění odstoupil.

Woodse tedy není možné při nejlepší vůli považovat za favorita třetího podniku minisérie WGC s dotací devět milionů dolarů (přes 184 milionů korun) proto, že je to Woods. Jenže když si uvědomíme, kde jsme se ocitli, předchozí věta ztrácí váhu. Hřiště South v Akronu bylo totiž svědkem osmi jeho vítězství, naposledy zde vyhrál loni, a tak se nedá nic dělat, ale do okruhu uchazečů o další prvenství musí být někdejší vládce světové scény zařazen, ať se to  komu líbí či ne.

Startovní pole je jen pro zvané, prioritou jsou účastníci Ryder Cupu a Presidents Cupu, dále se bere v potaz světový žebříček a do konečného počtu 76 účastníků se doplňují vítězové různých turnajů i hráči z regionálních turnajových okruhů PGA of Australasia, Sunshine, Asian a Japan GT. Hledat tedy Woodsovi konkurenta znamená probírat se pouze jmény, jejichž nositelé jsou momentálně na výsluní světové scény.

Hráči vycházejí ve flightech po dvou a na úvod bude nejsledovanějšímu muži dělat společnost Němec Martin Kaymer, vítěz letošního US Open, jenž se zatím ve Firestone Country Clubu jen jedinkrát při šesti startech prosadil na přední pozice, loni skončil dělený devátý. Rory McIlroy, vítěz zatím posledního velkého turnaje letošního roku The Open Championship, bude mít za partnera Američana Matta Kuchara a další interesantní dvojici tvoří Španěl Sergio García a Američan Phil Mickelson. Kompletní tee times zde.

Hřiště designované Bertem Wayem a uvedené do provozu v roce 1929 přestavěl Robert Trent Jones v roce 1960. Od té doby hostí podniky PGA Tour pravidelně. Má par 70 a měří 6 767 metrů. Za nejtěžší jamku je považována šestnáctka, pětipar s jezírkem chránícím green, prodloužená tak, že pro ránu z odpaliště vyvstává nebezpečí v podobě rafinovaně umístěných fervejových bunkerů. Druhá rána se hraje s kopce a podél potoka. Jack Nicklaus tady v roce 1975 dostihl vedoucího Bruce Cramptona a získal čtvrtý titul na PGA Championship. Rekord hřiště 61 ran drží společně Woods a Španěl José María Olazábal, nejnižší turnajové skóre -21 zde zahrál Woods při své druhé výhře v roce 2000, před druhými v pořadí o jedenáct ran.

Odkazy: …Firestone CC … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Loňské zpravodajství na golf.cz … FedEx CupRace To Dubai

.