WGC – Bridgestone Invitational

04.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Bridgestone Invitational, Firestone CC (South Course), Akron, Ohio
(1. – 4. srpna 2013, časový posun: -7 hodin)

 

 

Tiger Woods

Neděle – finálové kolo
Strojovým tempem a zároveň šalamounskou taktikou si Tiger Woods nikým neobtěžován došel pro osmý titul z Akronu a 79. vítězství na PGA Tour. Nehnal se za žádným dalším rekordem, dokonce ani v součtu nepřekonal předloňského vítěze Adama Scotta. Zakončil své vystoupení na úrovni even par 70 a s konečným skóre -15. Jeho náskok před obhájcem titulu Keeganem Bradleyem a Švédem Henrikem Stensonem na druhém místě konečného pořadí činí sedm ran. „Bylo to fajn,“ řekl se širokým úsměvem. Rekordem turnaje zůstává Woodsův výkon z roku 2000, kdy zahrál -21 a rozdíl mezi ním a druhým místem činil jedenáct úderů.
Tohle je mnohem uvážlivější Woods než býval na přelomu tisíciletí. Je v něm rozhodně méně šťávy, ale ctižádost zůstala. „Jestli jsem na něco hrdý, pak na to, kolikrát jsem dokázal vyhrát, kolikrát jsem dokázal vyhrát na World Golf Championship, ale také kolikrát jsem dokázal vyhrát pětkrát či víckrát za sezonu,“ řekl sedmatřicetiletý Američan. Bylo patrné, jak všechno podřídil výhře. Je jeho pátá v sezoně a získal za ni 1,5 milionu dolarů. Vzhledem k podobnosti s hřištěm Oak Hill, kde se v příštím týdnu uskuteční poslední major sezony PGA Championship, potvrdil ve Firestone CC světový hráč číslo 1, že bude hlavním favoritem i na nadcházejícím podniku, přestože jeho více než pětiletá marná snaha přidat do sbírky patnáctý velký titul už může být i jistým psychickým blokem.
Jenže když se daří, jde všechno stranou. Na scéně je znovu triumfátor Woods, jenž válcuje konkurenci nevídaně. Vždyť Phil Mickelson, ověnčený nedávným titulem z British Open, skončil až na děleném jednadvacátém místě šestnáct ran za Woodsem. Král loňské sezony Rory McIlroy klesl v neděli až na dělenou sedmadvacátou pozici, zahrál ještě o úder hůř než Mickelson.
Woods sestavil první devítku ze samých parů, a jelikož se žádná výsledková exploze konkurentů nekonala, osmělil se na desítce, kde zahrál birdie, ale vrátil se ihned ke standardu a po jediném bogey dokončil kolo výkonem 70 (E). Nejlepší výsledek byl v neděli 66 (-4) a jeden ze čtyř hráčů, kteří se na něj dostali, Němec Martin Kaymer, si děleným devátým místem zajistil letošní maximum. 
Další pořadí: 13. Stricker (-3), 14. Simpson, English, Scott (-2), 17. Rose (-1), 21. Schwartzel, Mickelson, Fowler (+1), 27. Henley, Kuchar, McIlroy, B. Watson (+2), 33. D. Johnson, Weekley, Snedeker (+3), 40. McDowell, Westwood (+5), 44. Horschel (+6), 48. Els (+7), 53. Day (+8), 59. Streelman (-10).

Top 10 posledního kola:

Video – souhrn turnaje

Video – Woods v turnaji:

Sobota – 3. kolo
Teď už by jen mimořádná událost oddělila Tigera Woodse od jeho osmé výhry v turnaji. Američan sice zahrál „úsporně“ 70 ran (-2), ale rozdíl sedmi ran mezi svým vlastním a druhým nejlepším skóre udržel i proto, že jeho nejbližší konkurenti si počínali hůř. Chris Wood zahrál even par 70 a klesl na dělené čtvrté místo, Keegan Bradley má na kontě 71 ran (+1) a dělí se až o sedmou pozici. Na druhé je vystřídal Švéd Henrik Stenson. Woods má průběžnou bilanci -15 a tento počet ran je přesně tolik, kolik činí jeho náskok například před Philem Mickelsonem a Rorym McIlroyem na dělené 17. příčce. O nejlepší denní výkon 64 (-6) se postaral Charl Schwartzel, avšak Jihoafričanova ztráta z předchozích kol byla už tak velká, že si pomohl jen do třetí desítky průběžného pořadí.
Ve Woodsově skórkartě jsou tři bogey a žádná smršť či série birdie, jimiž by je hned eliminoval, se nekonala. Nicméně skóroval na pěti jamkách a poslední birdie, které zahrál na sedmnáctce, ho mohlo vrátit do pohody po dvou chybách ze čtrnáctky a šestnáctky. „Byl to takový den, že jsem to úplně neměl, ale skóroval jsem,“ zhodnotil vedoucí muž. „Smyslem téhle hry je hrát správná čísla a to jsem dneska udělal. Bylo to stejně těžké jako to včera bylo snadné,“ porovnal svůj páteční rekord se sobotním průměrem.
Také tentokrát sedmatřicetiletý Američan bavil diváky. Třeba na desítce, kde snížil číslo nepravděpodobně zakřiveným puttem v závěrečné fázi jeho dráhy. Nebo na čtyřparové jamce č. 13, kde byl druhou ranou ve vyšší trávě kolem greenu a téměř dva metry pod jeho úrovní. Těžkých chipem se ale trefil rovnou do jamky a hrál nejroztodivnější birdie kola. Obhájce titulu Bradley se blýskl eaglem na dvojce, kde proměnil desetimetrový putt, ale pak už skoro jen ztrácel vyjma birdie na sedmnáctce, po němž ale na poslední opět ránu přidal. A tak se ve finálovém flightu přidá k Woodsovi Stenson, jenž ovšem nemá ambice lídra nějak honit. „Bude to dobrá zkouška, výborné měřítko. Prostě tam přijdu, budu hrát svou hru a uvidíme,“ pokrčil rameny Švéd.

Další pořadí: 11. Stricker, Fowler, B. Watson (-2), 17. Mickelson, Poulter, Rose, McIlroy, Kaymer, English (E), 28. Kuchar, Simpson, Schwartzel (+2), 36. Snedeker, McDowell, Westwood, Els, Weekley (+3), 49. D. Johnson (+6), 57. Day (+8), 64. Horschel, Streelman (+10).

Top 10 posledního kola:

 

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Tento turnaj má jen jednoho vládce a ten se jmenuje Tiger Woods. Sotva si představit silnější dominanci než takovou, jakou nastolil sedminásobný vítěz ve druhém kole. Jeho náskok sedmi ran bude něčím, co nebude možné vymazat. Jedině bude možné to promarnit. Víkendová část turnaje ukáže, zda světový hráč číslo 1 zvládne tuto roli i v sedmatřiceti letech. „Těžko hovořit přesně o pocitech, ale mám dojem, že jsem nikde neztratil ani jednu ránu,“ komentoval svůj páteční výkon.
Woods zahrál zdaleka nejlepší výsledek dne 61 ran (-9). Steve Stricker a Martin Kaymer, oba mimo momentální top 10, mají na kontě 67 ran, mezi nimi a fenomenálním Američanem není nikdo. Stejně jako zeje mezera mezi Woodsovým aktuálním skóre -13 a výkonem -6, jaký mají na děleném druhém místě jeho americký krajan a obhájce titulu Keegan Bradley s Angličanem Chrisem Woodem.
Všechno to začalo zkraje hřiště. Woods nasadil sérii birdie – eagle – birdie na úvodních třech jamkách s pary 4, 5 a 4. Naprosto nepřipustil ztrátu rány a dalšími pěti birdie dokráčel až pro tak výrazný výsledek, jaký tady nehrál při žádném ze svých předešlých sedmi vítězství. Na třinácté jamce přitom ukončil sérii čtyř birdie a tím jeho práce skončila, ze zbylých čtyř parů mohl některé šance ještě proměnit ve výraznější výhodu oproti konkurenci, ale už tak je výrazná až hrůza. „Měl jsem ještě spoustu prostoru,“ řekl Woods na téma případného ataku na magické číslo 59. „Ale zahrál jsem ke konci pár pěkných parů,“ dodal s tím, že by možná chtěl příliš. „Proměnit několik puttů do birdie je víc než skórovat do birdie,“ dodal.
Vyzyvateli vedoucího muže už jistě nebudou ani Rory McIrloy ani Phil Mickelson. Mladý Severoir, jenž se stále nemůže vymanit z půlročního útlumu, ani americký triumfátor na nedávném British Open nezaútočí z plusových čísel na titul.
Další pořadí: 11. Stricker, Fowler, English (-2), 16. Z. Johnson, Simpson (-1), 19. Jiménez (E), 25. Kaymer, McIlroy, Rose, D. Johnson, Scott, Poulter (+1), 34. Snedeker, McDowell, Westwood (+2), 43. Els, Mickelson, Kuchar, Weekley (+3), 59. Day (+6), 62. García (+7), 64. Schwartzel, Horschel (+7), 69. Streelman (+9).

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Lídr Webb Simpson se zrodil už na přelomu dne. V jednom z posledních dopoledních flightů zahrál golfista, jenž na tomto podniku i hřišti debutuje, výkon 64 ran (-6) a ten zůstal nepřekonán. Druhé místo patří s odstupem jedná rány Švédovi Henriku Stensonovi a mezi čtyřmi muži dělícími se o třetí pozici je i Tiger Woods. Jakž takž začátek má za sebou Rory McIlroy, jehož even par 70 stačí na dělenou 19. příčku. O tři rány horší vstup do turnaje měl letošní vítěz Masters Adam Scott, o dvě nedávný triumfátor z The Open Phil Mickelson.
Simpsonův náskok mohl mít vyšší, nebýt bogey na čtyřparové devítce, kterou hrál jako poslední. Bylo to jeho druhé. Už měl na kontě šest birdie, když na trojce, což je rovněž čtyřpar, zapsal svoje první. Vede navzdory tomu, že se dostal jen na 11 greenů v regulaci, zato potřeboval pouze 22 puttů. „V roce 2011 jsem byl jedenapadesátý ve světovém žebříčku a do turnaje jsem se nedostal. Loni se v tomto termínu zase narodila naše dcera Willow. Takže s takovým vstupním kolem jsem spokojen,“ usmíval se.
Woods  po kratším zahřívání potvrdil, že to na zdejším hřišti umí. Začínal na desátém odpališti a po první devítce byl stále na úrovni even par (dvě birdie, dvě bogey). Po přechodu na první devítku, tak jak je vyprojektována pro South Course, však nadešel Američanův čas a čtyřmi birdie se dobral k výsledku 66 ran (-4). „Mám nějaké zkušenosti, ze kterých jsme těžil. Hlavně jsem dobře hrál a taky skóroval,“ zůstal v obecné rovině. Přiřadil se ke krajanovi Ryanu Mooreovi a Angličanovi Chrisi Woodovi, později k nim přibyl ještě další Američan a obhájce titulu Keegan Bradley.
McIlroy se navzdory svému postavení v leaderboardu dívá na další tři dny optimisticky: „Poztrácel jsem pár ran kolem greenů. Jakmile z této vzdálenosti hrajete bezpečně, jste rázem tři, čtyři či pět ran pod parem.“
Další pořadí: 14, Poulter, Z. Johnson, Rose (-1), 19. McIlroy (E), 31. McDowell, Westwood, Jiménez, García, Stricker, Els (+1), 41. D. Johnson, Snedeker, Mickelson, Kuchar (+2), 54. Scott (+3), 63. Horschel, Kaymer, Schwartzel (+4), 70. Streelman (+6).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

Jestli existuje správný způsob, jak se rozehrát na major, pak je to tento. Skvělé startovní pole, hra bez stresu z cutu, hřiště v perfektní kondici. Hřiště, jež bylo svědkem sedmi vítězství Tigera Woodse. Američan vyhrál polovinu ze čtrnácti ročníků této akce z lukrativní série World Golf Championship, dotované maximálně vysokou částkou 8,75 milionu dolarů (asi 171 milionů korun). Woods vyhrál úvodní tři ročníky, jež se hrály ještě jako NEC Invitational a po změně sponzora i názvu ve své sérii pokračoval. Výhra z roku 2009 je jednou z jeho posledních velkých před vypuknutím známé aféry s nevěrou. Ve startovním poli jsou letos vítězové z uplynlulých dvou let Adam Scott i Keegan Bradley, zatímco jejich předchůdce Hunter Mahan se odhlásil, protože tráví čas s manželkou a novorozenou dcerou. I zbytek je skoro samá elita, pořadatelé zvou rydercupové reprezentanty, vítěze turnajů z obou atlantických břehů a vybraných podniků asijských okruhů, doplňují je členy první padesátky světového žebříčku. Exotických jmen je pomálu, ale třeba Japonec Satoši Kodaira, jenž se sem dostal přes domácí JPGA, je nositelem jednoho z nich.

Hřiště designované Bertem Wayem a uvedené do provozu v roce 1929 přestavěl Robert Trent Jones v roce 1960. od té doby hostí podniky PGA Tour pravidelně. Má par 70 a měří 6 767 metrů. Za nejtěžší jamku je považována šestnáctka, pětipar s jezírkem chránícím green, prodloužená tak, že pro ránu z odpaliště vyvstává nebezpečí v podobě rafinovaně umístěných fervejových bunkerů.Druhá rána se hraje s kopce a podél potoka. Jack Nicklaus tady v roce 1975 dostihl vedoucího Bruce Cramptona a získal svůj čtvrtý titul na PGA Championship. Rekord hřiště 61 drží společně Woods a Španěl José María Olazábal, nenižší turnajové skóre -21 zde zahrál Woods při své druhé výhře v roce 2000, před druhými v pořadí o jedenáct ran.

Odkazy: … Firestone CC Satelitní mapa hřiště Stránky turnaje Loňské zpravodajství na golf.cz .

.