obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

WGC – Accenture Matchplay Championship – mistrem je Jason Day

24.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jason Day

World Golf Championship, Accenture Matchplay Championship, The Golf Club at Dove Mountain, Marana, Arizona, USA
(19. – 23. 2. 2014, časový posun -8 hodin)

Neděle – finále
Jason Day s Victorem Dubuissonem předvedli, jak vypadá správné jamkové drama. Ačkoli Australan by si býval takovou koncovku rozhodně odpustil, byl to on, kdo slavil úspěch na páté přidané jamce. Francouz si musel drbat hlavu za vlažný začátek, dotahování soupeřova náskoku bylo vysilující. Přesto se stal miláčkem publika a hrdinou. Důvodem byly úvodní dvě jamky play-off. Na každé z nich zahrál Dubuisson sotva představitelnou záchrannou ránu, až tou druhou vyloudil na Dayově tváři nevěřícný úsměv.
Ten definitivní a šťastný ho vystřídal ve chvíli, kdy se nad hřištěm smrákalo a oba golfisté měli za sebou jedenáctihodinový pobyt na hřišti a v přilehlých prostorech. Pro Daye je to největší úspěch kariéry. Na majorech se k němu několikrát přiblížil a na akcích World Golf Championship dvakrát, naposledy právě na jamkovce, kde skončil třetí. „Golfová kariéra je dlouhá. Myslím, že pro mě je největší zkušenost, že jsem pochopil, že nejsem Rory. Nejsem Tiger. Nejsem Adam Scott, Nejsem Justin Rose. Jsem Jason Day. Musím pracovat a ono to dopadne. Musím být trpělivý,“ volil silná a hluboká slova. Prémie 1,53 milionu dolarů je zároveň nejvyšší, jakou kdy v kariéře získal. Zároveň se posunul do top 10 FedEx Cupu. Musel ale absolvovat přímo maraton.
Day přišel po krátké přestávce po semifinále na hřiště koncentrovanější a první i druhou jamku získal. Ostrý start ovšem vystřídaly dvě chyby a z pátého odpaliště se začínalo zase od nuly. Day pak našel semifinálovou pohodu na greenech, zatímco Dubuissonovi se vymstily i drobnější chyby a po deváté jamce prohrával o tři. Tento stav vydržel až do dvanáctky, na jamce následující Francouz zase snížil. V tu chvíli se zdálo, jako by naopak on nabyl rovnováhy, a přestože se dostal pod tlak stavu dormie na sedmnáctém týčku, předposlední i poslední jamku vyhrál. Míč při Dayově eventuálním puttu na výhru měl skvělý směr, ale o několik centimetrů nedojel. Šlo se znovu na jedničku.
Ve hře na rány by to nebyly nejlepší výkony. Tohle ale bylo něco jiného. „Tak to mají lidé rádi. Čekají, jestli to dokážete. Jestli dostanete míč do jamky a bojujete dál,“ řekl Day. Kdyby si býval připravoval jasné birdie šance, byl by vítězem záhy. Na jedničce Dubuisson druhou ranou přepálil green a hrál ze spleti nízkých rostlin včetně kaktusů. Na úpatí jednoho většího ostatně míč ležel. Zvládl to tak skvěle, že s jistotou dal par. Na devítce, kam přešli soupeři poté, Francouz opět zkazil druhou ránu, poslal ji příliš doleva a míč zajel po suchou větev, která zde pravděpodobně zbyla po technicích, kteří klučili prostor pro tribunu. Ani tato krkolomná pozice nečekaného finalistu nezviklala a opět si přihrál na jeden putt do paru. Už v tu chvíli byl hrdinou dne i turnaje. „Hrál jsem to tak, že nemám co ztratit,“ vysvětlil.
Na desítce byli oba nepřesní a hráli bogey 5, na čtrnáctce nejprve Day těsně minul do birdie a pak i Dubuisson, jemuž balon projel kolem jamky ještě blíž. Rozhodnutí přinesla jamka č. 15, na níž sice ani jeden z duelantů netrefil green, ale Day nebyl v tak vysoké trávě jako Dubuisson, což se promítlo do kvality třetích ran. Francouz hrál dva putty, Australan jeden a velké představení pro oba po jednačtyřiceti jamkách v jednom dni skončilo.

O 3. místo
Ernie Els po dvou osmnáctkách přinutil Rickieho Fowlera jít ještě jednu jamku navíc. Už za malého zájmu diváků, z nichž se většina přesunula k finalistům, rozhodla Američanova přihrávka na čtyřparové jedničce, jíž poslal míč na dva a půl metru k praporku. Následovalo jeho birdie, zatímco Jihoafričan mezitím čipoval z vysoké trávy a čekal ho putt už jako čtvrtá rána. Na tu ale nedošlo. Čtyřiačtyřicetiletý Els však připravil publiku hodně zábavy. Nejprve dotáhl vedení mladšího protivníka, pak na dvanáctce dokonce o dvě vedl, jenže Fowler zabral a na osmnáctém odpališti byl ve vedení. Els si díky birdie vynutil pokračování zápasu, ale už s výše popsaným vyústěním, pro něj nepříznivým.

Semifinále
O titul z prvního podniku minisérie World Golf Championship se utkají Jason Day a Victor Dubuisson. Na Rickieho Fowlera a Ernieho Else zbylo jen utkání o třetí místo. Závěrečný program začíná po 20. hodině středoevropského času.
Šest birdie musel vyprodukovat Day, aby obstál ve snaze poprvé si zahrát finále světové jamkovky. Loni se mu to nepovedlo, skončil třetí, letos mu už Fowler musel jít z cesty. Australan si nad Američanem začal cílevědomě budovat převahu od první jamky. Na sedmičce a osmičce zvýšil na rozdíl tří a to bylo na soupeře už dost, přestože do čtrnáctky snížil na rozdíl jedné. Pak ale proti strojově hrajícímu Dayovi ztratil Fowler glanc, což definitivně potvrdil neproměněným puttem z krátké vzdálenosti do birdie, jež nutně potřeboval, na tříparové šestnáctce, kde si přitom připravil tak nadějnou skórovací pozici. Zápas tím skončil výsledkem 3/2.
Els své překvapivé tažení prodloužil až na osmnáctou jamku, kde ale druhou ranou poslal míč do bunkeru a nedokázal se odtud vyhrát do jednoputtu, takže proti Dubuissonovu paru už nic nezmohl. Přitom od čtvrté do sedmé jamky zkušený Jihoafričan vedl o tři, už na jedenáctce ale byl stav all square a Els ho tam dvakrát musel vracet. Jeho třiadvacetiletý přemožitel je největším překvapením jamkovky.

Sobota – čtvrtfinále
Vítězové skupin jsou známi a semifinále mají rozhodně zajímavá a do značné míry nečekaná složení. Jason Day proti Rickiemu Fowlerovi, to bude záležitost generačních souputníků (šestadvacet a pětadvacet let), lačnících po prvním takto výrazném kariérním úspěchu. Ernie Els versus Victor Dubuisson naopak znamená setkání generací.
Australan Day si zatím počínal v turnaji nenápadně, ale k výhře nad Jihoafričanem Louisem Oosthuizenem kráčel cílevědomě. Ujal se vedení hned na první jamce a ačkoli protivník dvakrát dotáhl, víckrát to už nedokázal. V závěru hrál Day sice takřka výhradně pary, přesto odešel ze sedmnácté jamky jako vítěz, když sice předtím nezasáhl green, ale proměnil putt z dobrých dvanácti metrů. „Oba jsme hráli celý týden dobře, na Louisovi nebylo vidět, že má bolavá záda,“ připomněl muž, jenž tady loni skončil třetí, hendikep poraženého.
Až na poslední green došli Fowler a jeho o generaci starší americký krajan Jim Furyk. Mladší z obou hráčů vedl po získané jedničce dlouhých čtrnáct jamek. Na patnáctce bylo vyrovnáno a po šestnáctce se vedení přestěhovalo k vítězi US Open 2003. Ten pak ale na závěrečných dvou čtyřparech zahrál po bogey a sám se připravil o postup. „Jsem nesmírně zklamán, závěr jsem pokazil,“ uznal dvaačtyřicetiletý golfista. Při druhém bogey na osmnáctce však měl i smůlu, protože jinak dobře trefený míč sjel po terénní vlně mimo green. „Chtěl jsem zůstat trpělivý,“ řekl Fowler. „Věděl jsem, že nebude ta birdie hrát až do konce.“
Majitelem zdaleka největšího množství úspěchů z kvarteta je Els. Na druhé straně jeho jediný výraznější výsledek ve světové jamkovce, čtvrté místo, je už třináct let starý. Dost starý na to, aby nepodlehl tíze okamžiku, je rozhodně Big Easy. „Cítím se vnitřně velice dobře. A taky šťastně, že jsem tady,“ zářil. Extrémně neoslnil, což přisoudil těžkému navrtání, ale svá tři birdie zahrál v pravý čas, zatímco Američan Jordan Spieth nedokázal po chybě najít rovnováhu a pustit se znovu v klidu do boje. Bogey na jamkách 12, 14 a 16 byla kumulací takových chyb a umožnila Jihoafričanovi odejít s postupem v kapse už ze šestnáctky. „To nebyl můj švih,“ konstatoval.
Graemu McDowellovi se počtvrté za sebou comeback nezdařil. Ještě na první devítce nad Dubuissonem dominoval, pak se začal osmělovat Francouz. Ten se stal černým koněm už když v prvním kole vyprovodil na první jamce Kevina Streelmana a v pátek si povodil dokonce Bubbu Watsona. Severoirský protivník proti němu hrál výborně, ale na šestnáctce se neproměněním dvoumetrového puttu dopustil druhého bogey dne a vítěz přes dva pary následně dotáhl zápas k postupu,ačkoli ani na sedmnáctce ani na osmnáctce netrefil green. „Ty chipy byly těžké, ale se svou krátkou hrou jsem spokojen,“ zářil třiadvacetiletý nejmladší semifinalista.

Výsledky čtvrtfinále:

Pátek – 3. kolo
Obhájit titul v jamkovce je nesmírně obtížné a Matt Kuchar je dalším hráčem, jenž se o této pravdě přesvědčil. Přemohl jej americký krajan Jordan Spieth na sedmnácté jamce, kde vítěz přerušil sérii čtyř „skvérovaných“ jamek, zapsal birdie a zajistil si postup do čtvrtfinále. „Věděl jsem, co mě čeká, protože Jordan hraje skvěle a soupeře tady ničil. Byl jsem rád, že jsem se s ním dostal až na sedmnáctku,“ přijal porážku Kuchar a Spieth dodal: „Trefuju míče jako nikdy předtím. Takže když poslouchá i putter, je to tam.“ Čeká jej teď souboj generací, neboť jeho prvním sobotním soupeřem bude o čtvrt století starší Jihoafričan Ernie Els. Ten v podobně napínavém utkání zdolal na osmnáctce domácího hráče Jasona Dufnera. „Tak jsem to zavařil dalšímu. A teď mě čeká další, který se mě chystá vyřadit, ale já jsem zatím stále zde,“ vyhlásil bojovně „Big Easy“.
Nečekaně brzy, a sice už na čtrnáctce, skončil duel Jihoafričana Louise  Oosthuizena a Američana Webba Simpsona, v němž první jmenovaný odešel jako vítěz už ze čtrnáctého greenu, kde mu stačilo dopatovat do paru. Nyní jej prověří nevyzpytatelný Australan Jason Day.
Věkově daleko od sebe mají i Američané Jim Furyk a Ruckie Fowler, takže v jejich  podání to bude další generační souboj. Vždy se o složení čtvrtfinálové dvojice rozhodovalo na poslední jamce regulérního programu. Furyk tam přešel přes Harrise Englishe a Fowler zaskočil Španěla Sergia Garcíu. 
Kdo by chtěl hledat drama, jakých bylo v předchozích dvou dnech mnoho, najde jistotu, pokud vyhledá jméno Graeme McDowell. Je to neuvěřitelné, ale i potřetí se severoirský golfista dostal do dalšího kola až díky obratu ve vývoji skóre, v němž to nebyl on, ale jeho soupeř, kdo měl dlouho navrch. Tentokrát to byl Hunter Mahan a byl ještě dvě jamky před koncem základního kola o dvě v plusu. Pak ale zapsal bogey na sedmnáctce a McDowell parem snížil, na osmnáctce se pak pozdějšímu vítězi povedlo birdie a bylo vyrovnáno. První i druhou dodatečnou jamku oba parovali a rozhodnutí padlo na jamce jedenadvacáté, opět prostřednictvím birdie. Vítěz loňské evropské jamkovky už v Arizoně absolvoval 58 jamek ve třech utkáních. „Nevím, co říct, jsem v rozpacích. I když rozpaky jsou špatný výraz. Cítím se, jako bych ty kluky okrádal,“ komentoval své dosavadní počínání McDowell.


Video – přehled třetího kola:

 

 

 

Čtvrtek – 2. kolo
Nejvýše nasazený hráč Henrik Stenson ze Švédska už je mimo hru, stejně jako Severoir Rory McIlroy a Angličan Justin Rose, takže v turnaji už nepokračuje žádná jednička ve skupinách. Stenson podlehl Jihoafričanovi Louisi Oosthuizenovi už na patnácté jamce. „Hrál jsem solidně, spousta dobrých ran. Henrik nezačal dobře a i  když se zlepšil, už to nedohnal,“ komentoval postup Oosthuizen. Stejně brzy vyprovodil Webb Simpson v americkém souboji Brandta Snedekera. Nenápadně postupuje dál obhájce titulu Matt Kuchar, jenž došel proti americkému krajanovi Ryanu Mooreovi až na osmnáctku, avšak těsně vedení uhájil.
Diváci byli znovu svědky několika maratonských utkání, jichž už je teď víc než loni za celý turnaj. Jednu jamku navíc oproti běžnému počtu osmnácti absolvoval McIlroy, jehož duel proti domácímu Harrisi Englishovi byl jako na houpačce, skóre se měnilo takřka jamku co jamku. „Rory hrál skvěle, některé jeho rány byly parádní,“ ocenil vítěz soupeře a smlčel, že favorit se na druhé straně potýkal s nepřesnostmi, které ho občas stály ránu navíc. Tak jako na devatenácté, kde chyboval, zapsal double bogey a nechal soupeře postoupit skrze pouhý par. Rose selhal na dvacáté jamce v bunkeru, odkud se vyhrál až napodruhé a umožnil Jihoafričanovi Erniemu Elsovi projít dál skrze birdie.
Další skvělý obrat předvedl jiný ulsterský hráč Graeme McDowell. Opět to bylo ve finiši jako den předtím proti Garymu Woodlandovi. Po šesti jamkách byl o tři nahoře Hideki Macujama a ještě po čtrnáctce vedl o dvě. Pak ale přišly velké chvíle vítěze loňské evropské jamkovky v Rumunsku a dvěma birdie vyrovnal. K výhře na osmnáctce mu stačil par, protože Japonec hrál bogey. „Proč volit snadný způsob, když ten obtížný funguje,“ zafilozofoval žertovně McDowell, jenž změří ve čtvrtfinále síly s vítězem z roku 2012 a loňským poraženým finalistou Hunterem Mahanem. Američan vyřadil Jihoafričana Richarda Sterneho rovněž skvělým závěrem na poslední jamce 2/0.

Výsledky 2. kola:


Středa – 1. kolo
Drama, z něhož vzešel vítězně severoirský golfista Graeme McDowell, nutilo diváky k obdivným reakcím. Spolu s domácím hráčem Garym Woodlandem se pozdější vítěz dostal až na 19. jamku a teprve tam dokonal velký obrat. Tři jamky před koncem prohrával McDowell o tři, přesto postoupil díky čtyřmetrovému puttu do birdie. Nebyl to ale nejdelší zápas ze všech. Španěl Sergio García měl šanci rozhodnout v regulérní délce utkání, ale neproměnil vítězný putt, a tak on i Australan Marc Leishman obešli první osmnáctku ve skóre all square. Když se pustili od prvního odpaliště do boje znovu, dostali se až na jamku číslo 4, kde Evropan rozhodl o tom, že jde dál. Z favoritů uspěli Henrik Stenson, Rory McIlroy i Justin Rose, dál jdou obhájce titulu Matt Kuchar i loňský finalista a zároveň vítěz předminulého ročníku Hunter Mahan. Naopak se soutěží se rozloučili Zach Johnson, nasazený nejvýš ve skupině Sama Sneada, i svého času mág jamkovky Ian Poulter.
McDowell s Woodlandem jsou sousedé z Floridy, a tak nebyl poražený možná tak vyhecovaný, nebo ho zmátla pohodářská povaha jeho protivníka. „Jsem si jistý, že je maximálně zklamaný,“ vyjádřil se McDowell diplomaticky. „Ano, zahrál jsem v závěru několik skvělých ran, ale on taky chyboval. Je to krutý formát,“ dodal směrem ke k.o. systému turnaje, v němž prohra znamená okamžitý konec.
Víc než osmnáct jamek odehráli také Brandt Snedeker a David Lynn, než Američan zdolal Angličana na 20. jamce, přičemž ani jednou v zápase nevedl. Vyrovnal až parem na sedmnáctce. Také domácí duo Jason Dufner, Scott Stallings se dlouho tahalo o postup. Prvně jmenovaný rozhodl hned s přechodem na jedničku. Celkem jedenáct zápasů dospělo aspoň na finálovku.
Drama ale divákům poskytla i některá utkání, v nichž rozhodnutí padlo dřív. Švéd Stenson, jemuž při absenci Tigera Woodse připadla role nejvýše nasazeného hráče, hrál proti Kiradechu Aphibarnratovi, který se naopak do startovního pole dostal až díky odhláškám tří výše postavených ve světovém žebříčku. Loňský král sezony na tom byl od začátku lépe, pak ale Thajec konečně zapracoval s putterem a na patnácté jamce se dostal do vedení. Stensonovi pomohl šestimetrový putt do birdie na šestnácté jamce a následně další chyba protivníka na greenu, takže sedmnáctka byla konečná. „Jsem v šoku, jak to bylo těžké,“ prohlásil Skandinávec.

Výsledky prvního kola:

Už je to tak, nejlépe obsazená jamkovka na světě se letos bude muset obejít bez trojnásobného vítěze Tigera Woodse. Ten od své třetí výhry v roce 2008 Američan už jednou vynechal (2010) a mezitím vypadl dvakrát v prvním a dvakrát ve druhém kole. Na startu nebude ani Australan Adam Scott, jenž stejné výsledky střídal osm let, takže není divu, že do tohoto turnajového formátu nemá chuť. A tak je nejvýše nasazeným hráčem Švéd Henrik Stenson, třetí muž světového žebříčku, představujícího jediné kritérium, jak se na turnaj kvalifikovat. Ve skupině Bobbyho Jonese bude jeho prvním soupeřem Kiradech Aphibarnrat, 67. hráč světa. Znamená to, že vedle dvou jmenovaných absentérů se z golfistů absolutního top nepřihlásil už jen jeden, ovšem ke škodě přitažlivosti je to další americký fenomén Phil Mickelson. U něj to však není překvapení, v uplynulých pěti letech hrál jamkovku jen jednou bez valného úspěchu. Pavouka všech čtyř skupin najdete zde.

V loňském finále dvou domácích hráčů zdolal Matt Kuchar na sedmnácté jamce Huntera Mahana. Hrálo se za studeného až mrazivého počasí a aktuální zprávy ze začátku týdne hovoří jasně: ve slunečném počasí jdou ranní teploty jen mírně přes 10 stupňů Celsia, přes poledne se prudce oteplí, ale stejně rychle se na hřiště vrací chlad. Devatenáct účastníků se představí poprvé, z toho Američan Patrick Reed a Francouz Victor Dubuisson debutují v celém miniseriálu World Golf Championship. Jeho díly jsou štědře dotovány a letos se bude poprvé hrát o rekordních devět milionů dolarů (zhruba 180 milionů korun). Výsledky se započítávají do finančních žebříčků PGA Tour, European Tour, Sunshine Tour, Asian Tour, PGA Tour Australasia a Japan Tour. Amerika pochopitelně přiděluje i fedexcupové body.

Sedmadvacetijamkové hřiště v Dove Mountain navrhl Jack Nicklaus, otevřeno bylo v roce 2009. Mělo splňovat tři základní požadavky – aby měli komfort diváci pro sledování turnaje světové špičky, aby se nacházelo v top turistické destinaci a aby na něm privátní členové měli luxusní podmínky. A nádherné jsou tu jak přírodní scenérie, tak interiér hotelu Ritz-Carlton. Hraje se na devítkách Saguaro a Tortolita. Hřiště má par 72 a letošní oficiální údaje hlásí délku 7 124 metrů, je tedy o čtyřicet metrů zkráceno oproti maximálnímu možnému nastavení, k němž se pořadatelé mohou vrátit. Výhodou jsou širší fairwaye, než jaké obvykle hráče čekají na turnajích ve strokeplay. Voda je pouze mezi jamkami 3 a 4, avšak často se pálí přes vyprahlé části pouští krajiny.

Odkazy: … GC Dove MountainHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup

 

.