WGC – Accenture Match Play Championship

27.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – WGC – Accenture Match Play Championship, Ritz-Carlton GC, Arizona, USA
(22. – 26. 2. 2012, -8 hod)

Hunter Mahan

Neděle – finále
Málo čekaným vítězem se stal Hunter Mahan, jenž na sedmnácté jamce zdolal Roryho McIlroye těsným výsledkem 2/1. Pro Američana to znamená čtvrtý titul z PGA Tour a druhý z turnaje World Golf Championship. Předloni vyhrál Bridgestone Invitational, hraný klasicky na rány.
McIlroy měl šanci stát se v případě vítězství světovou jedničkou a publikum bylo natěšené, že se to stane před jeho zraky. Veškeré ovace patřily mladému Severoirovi. To nemohl Mahan nevnímat. „Je to skvělý hráč a jde za svým. Jednou se nejlepším na světě stane. Ale slyšet ty komentáře Jimmyho Millera a Nicka Falda, všech těch dalších, kteří už viděli Roryho vítězem, to byla úžasná motivace. Někde hluboko v sobě jsem si říkal, že jeho korunovaci oddálím,“ vylíčil své pocity Mahan.
Zápas o prvenství v jamkovce byl zpočátku vzácně vyrovnaný. Na dvojce a trojce zahráli oba finalisté birdie, na jedničce a čtyřce oba shodně bogey, na pětce par. Pak se začal prosazovat Mahan, ale pomohlo mu také to, že jeho severoirský protivník měl ve výsledcích další bogey i double bogey. Po desáté jamce byl pozdější vítěz ve vedení o čtyři a ačkoli McIlroy ještě dvakrát snížil (birdie na jamkách 11 a 14), náročný den, v němž oba absolvovali čtyřiatřicet jamek, skončil po další vyrovnané sérii tří jamek, na nichž soupeři sázeli pouze pary. „Moje finále, to byl zápas s Leem. Asi mě psychicky dost vysál. To ale nic nemění na tom, že Hunter hrál hodně dobrý golf,“ uznal poražený.
Mahan paradoxně odehrál v Arizoně nejdelší zápas ve středu. V prvním kole jej americký krajan Zach Johnson donutil absolvovat devatenáct jamek. Pak zdolal vítěze majorů Y.E. Janga a Steva Strickera, vítěze finančního žebříčku PGA Tour z roku 2010 Matta Kuchara, v semifinále mu podlehl Mark Wilson. „Získat titul proti nejlepším je o to příjemnější pocit,“ rozplýval se.
Třetí místo obsadil právě další domácí golfista Wilson po vítězství nad Angličanem Leem Westwoodem 1/0. Jejich duel se tedy dostal až na poslední jamku, kde Wilson, jenž vedl už od birdie na dvojce, pečetil svůj úspěch parem proti stejnému zápisu protivníka.

 

Semifinále
Rory McIlroy si uchoval šanci stát se světovou jedničkou. Po výhře nad Leem Westwoodem už mu zbývá jediný krok – zdolat Huntera Mahana, jenž proti němu postoupil přes Marka Wilsona.
Favorizovaný Severoir ve svém semifinále nejprve rychle ztrácel. Po bogey na dvojce pustil do vedení anglického protivníka, jenž vzápětí zahrál dvě birdie a byl vpředu o tři jamky. McIlroy začal ale okamžitě stahovat, na osmičce už bylo vyrovnáno a v polovině hřiště naopak sám vedl. Dvojice birdie na jamkách 12 a 13 ho přivedla do vedení o tři. Westwood ještě zabojoval na patnáctce, ale tohle birdie už bylo pozdní. Jamku před koncem naopak poraženému uteklo bogey a po konečném výsledku 3/1 mu nezbylo než pogratulovat mladšímu soupeři.
V americkém semifinále tahal Wilson od začátku za kratší konec. Mahan vedl od první jamky, ale nikdy ne o víc než o dvě, občas jen o jednu. Na rozdíl dvou zvýšil lepší z dvojice naposledy prostřednictvím birdie na patnácté jamce a protože následné dvě oba parovali, přes skóre 2/1 se do boje o konečné prvenství dostal Mahan.

Pavouk jamkovky

Sobota -4. kolo
Ve čtvrtfinále skončily naděje hráčů, jejichž případný triumf by se dal považovat za senzaci. Z jedné strany pavouka se do hry o konečné prvenství dostali dva Američané, jejichž vzestup v posledním období je nepřehlédnutelný, ačkoli každý měl dosavadní vrchol v jiném časovém úseku – Mark Wilson a Hunter Mahan. Na druhé straně losovacího síta se mezi sebou utkají Severoir Rory McIlroy s Angličanem Leem Westwoodem a to bude možná duel ještě zajímavější.
Wilson porazil Švéda Petera Hansona 4/3 a Seveřanovo proklamované zalíbení v jamkové hře mu nebylo nic platné. Mahan měl ještě méně práce s krajanem Mattem Kucharem, jenž se tentokrát zmohl na jedno jediné birdie, ale ani to mu nedalo bod, neboť soupeř ho na stejné jamce zahrál taky. Konečné skóre 6/5 znamená, že duel skončil na třináctce, což nebývá v této fázi turnaje obvyklé.
Na McIlroyovi skončila překvapivá pouť korejského golfisty Bae Sang-moon. Konečné skóre 3/2 se začalo rodit od jedenácté jamky, kde se evropský hráč dostal do vedení, a už ho nepustil. Westwood také na šestnácté jamce ukončil duel se Skotem Martinem Lairdem, jenž mu jamku věnoval, stejně jako krátce předtím čtrnáctku.
Pokud McIlroy nebo Westwood vyhraje celou jamkovku, vystřídá Luka Donalda na místě světové jedničky. „To dává našemu souboji náboj,“ uznal McIlroy, jemuž by se podařilo stanout na nejvyšším místě poprvé. Westwood už tam byl a se znalostí, co taková věc obnáší, poznamenal: „Mým cílem je vyhrát major nebo turnaj World Golf Championship.“

Pavouk jamkovky


Pátek – 3. kolo
Skoro to vypadá, že spolu se sedmi ověřenými jmény se ve čtvrtfinále prestižního jamkového turnaje utká o korunu krále této hry nositel jednoho jména absolutně nezvučného.  Už ve třetím duelu totiž uspěl Korejec Bae Sang-moon, tedy hráč mimo obě prestižní golfové série. Poté, co vyřadil favorita Iana Poultera a major vítěze Charla Schwartzela, nestačil na něj ani John Senden. Australan ještě na osmé jamce vedl a na patnácté byl stav utkání all aquare. Vzápětí asijský „muž z neznáma“ zaútočil a parem na poslední jamce uhájil výhru 1/0.
Žádný další zápas třetího kola tak těsný nebyl. Martin Kaymer prohrál s Mattem Kucharem o čtyři jamky, stejně jako Dustin Johnson s Markem Wilsonem. Z horní části pavouka se vynořil Švéd Peter Hanson, jenž  po Jasonu Dufnerovi a Erniem Elsovi eliminoval také Brandta Snedekera, a sice výsledkem 5/3. „Miluju jamkovku. Myslím, že je to nejlepší herní formát,“ vysvětlil svůj dosavadní postup pavoukem Hanson. „Zažije se u toho spousta zábavy a já myslím, že jsem se v tomhle týdnu správně postavil a prostě se mi dařilo trefovat míče.“
Naopak z nejspodnějších vod vyplul na povrch Martin Laird v nečekaném skotském „bratrovražedném“ boji proti Paulu Lawriemu, jenž byl nucen krajanovi věnovat sedmnáctku, čímž prohrál.
Ve hře jsou nadále dva nejvýše nasazení hráči svých čtvrtin. Rory McIlroy, jenž si zatím počínal dost nenápadně, zdolal Miguela Ángela Jiméneze 3/1 a ve finále Playerovy divize jej čeká Bae. Lee Westwood si podal Nicka Watneye, jenž o den dřív vyřadil Tigera Woodse, a vyhrál se skóre 3/2, což je jeho letošní standard. Ve čtvrtfinále čeká Angličana Laird, s nímž se utká o titul nejlepšího muže Sneadovy divize. Westwood přiznal, že na tomto hřišti hraje poprvé a znamená to pro něj lehkou nevýhodu. „Některé praporky mě opravdu překvapily. Úhel pohledu je docela jiný, než jak to vidíte v televizi,“ ulevil si.

Pavouk jamkovky

Čtvrtek – 2. kolo
Jako by na Ernieho Else mělo platit ono známé pořekadlo o prvním vyhrání… Poté, co Jihoafričan vyřadil největšího favorita, se naopak odporoučel ze hřiště velice brzo, překonán Peterem Hansonem. V utkání se Švédem se přemožitel Luka Donalda vzmohl jen na jedno birdie na druhé jamce, jímž vrátil skóre na all square. Na čtyřce se ale soupeř opět dostal do vedení a už ho nepustil. Hanson pak skóroval takřka ob jamku a s výhrou 5/4 odešel už ze 14. jamky, kde oba zahráli par.
Venku je nejsledovanější golfista startovního pole Tiger Woods. Došel sice s americkým krajanem Nickem Watneyem až na poslední jamku, ale tam by býval musel skórovat do vyrovnaného stavu a vynutit si prodloužení zápasu. To se mu nepodařilo, oba zahráli par, stejně jako předtím na sedmnáctce. Šanci přitom Woods měl, protože patoval z metru a půl do birdie. Watney přiznal, že už přemýšlel, jestli na odpališti jedničky hrát trojkou dřevem, nebo ne. „Stará zkušenost vám radí počítat s tím, že soupeř to zvládne,“ potvrdil. „A když je to Tiger Woods, tím spíš čekáte, že to tak bude.“ Jenže Woods nedal a celkově nijak neexceloval, ačkoli na šesté jamce ještě těsně vedl. „Přitom jsem nezkazil ránu a bylo fajn trefovat míč tak dobře,“ snažil se ve svém stylu být urputně pozitivní. Jenže výhra 1/0 patří jeho přemožiteli. „Prostě jsem neproměnil ten jeden putt,“ svedl to poražený na  jeden úder.
Ani druhé dějství nepřineslo houfnou pohromu favoritů. Nejrychleji se do klubovny s vítězstvím v kapse dostal Dustin Johnson, jenž rozstřílel Franceska Molinariho 7/5.  Američan dosáhl šesti birdie, jeden bod získal parem, jeden ztratil vinou bogey a třináctou jamku, kde utkání skončilo, mu Ital daroval, protože neměl šanci protivníkovu jízdu zastavit.
Lee Westwood vedl nad Robertem Karlssonem po deseti jamkách o pět, pak ale Švéd zápas trochu zdramatizoval. Poprvé snížil velice netradičně – na pětiparové jedenáctce zahrál bogey, jenže Westwood dokonce double bogey. Karlsson se dotáhl až na rozdíl dvou jamek, ale šestnáctá jamka rozhodla o Angličanově výhře 3/2.
Birdie na osmnáctce rozhodlo o postupu Martina Kaymera přes Davida Tomse. Takový zápas je málokdy k vidění. Němec i Američan zahráli na čtrnácti jamkách shodně par, na poslední odpaliště si pozdější vítěz přinesl těsné vedení a zvýšil ho na konečné skóre 2/0.

Pavouk jamkovkyStředa – 1. kolo
No a hned na úvod bomba! Obhájce titulu je venku. Luke Donald prohrál s Erniem Elsem a ještě jakým způsobem! Jihoafričan, jenž se do turnaje dostal jen díky odhlášce Phila Mickelsona, zdolal svého anglického soupeře 5/4. „Golf už je někdy takový, velmi nestálý. Přijde čas, kdy vás rafne,“ hlesl zklamaný obhájce titulu.
Málokterý zápas úvodního dějství skončil tak brzo, naopak ve dvou případech padlo rozhodnutí až na dvacáté jamce – Dustin Johnson tam zdolal Jima Furyka a Francesco Molinari Thomase Björna – a jednou dokonce na jednadvacáté. Odtud odešel Brandt Snedeker jako vítěz nad Retiefem Goosenem.
Donald, jenž v úvodních turnajích této sezony, jež se hrály na rány, nejevil nijak oslnivou formu, zahrál do sedmé jamky dvě birdie a ačkoli trojku Elsovi daroval, ještě na sedmičce to bylo all square. Na osmičce se díky birdie dostal do vedení pozdější vítěz a pak se něco stalo – tři favoritovy bogey daly outsiderovi šanci, kterou s gustem využil. Když zahrál na třináctce Donald birdie, aby se ještě pokusil dostat zpátky do zápasu, Els ho napodobil a zápas ukončil dalším birdie na čtyřparové jamce číslo 14. „Vím, jak mu je, ta cesta domů je těžká,“ vyslovil se vítěz k poraženému, jenž okamžitě zamířil domů na Floridu. Els sám pětkrát ve světové jamkovce vypadl v prvním kole.
Favoritům se až na toho největšího dařilo, snad jen vyřazení dalšího anglického golfisty Justina Rose Skotem Paulem Lawriem se nečekalo, ani to, že Matteo Manassero zdolá Webba Simpsona.
Tuhý boj do poslední jamky svedl Tiger Woods s Gonzalem Fernandem-Castaněm. Španěl byl po jedenácti jamkách o jednu vpředu, ale jeho protivník zaútočil na patnáctce, kde hrál birdie, a šestnáctce, kde mu naopak stačil par. Na zbývajících jamkách Woods postup ohlídal. „Oba jsme dělali chyby, ale já jsem byl občas schopen je napravit,“ komentoval svůj výkon nepříliš nadšeně Američan.

Pavouk jamkovky

 


Hlavní událostí tohoto týdne je světová jamkovka dvojic. Hrát bude prvních 64 hráčů ze světového žebříčku. Obhájce titulu a světová jednička Luke Donald začne svojí obhajobu proti Erniemu Elsovi. Tiger Woods bude mít za soupeře Gonzalo Fernandez-Castano. Turnaje se nezúčastní Phil Mickelson, který je na dovolené s rodinou. První kolo se hraje již ve středu místo obvyklého čtvrtka.

Složení dvojic pro 1.kolo:

Turnaj je dotován částkou 8,5 mil. dolarů (161,5 mil. korun českých).

Hraje se na hřišti Ritz-Carlton CG s parem 72 a délkou 7 125 metrů.

Odkazy: … Ritz-Carlton GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček