Westwoodovo osudné jehličí

20.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Poněkud kuriózním, ale v golfu nikoli neobvyklým způsobem zbrzdil svou jízdu za úspěchem na US Open Lee Westwood. Jako jediný z první trojice hráčů ve světovém žebříčku prošel cutem a před nedělí nebyl bez nadějí. Ze čtvrtého místa ztrácel na vedoucí místo tři rány. Dokonce se mu podařil i začátek finálového kola.

Po úvodních čtyřech jamkách, na nichž vyhořel například Tiger Woods a ztráceli i jiní, byl Westwood na denním even paru. Pak přišel na odpaliště pětky a zahrál driverem ránu, jakou zhruba chtěl. Jenže stalo se, co rozhodně neplánoval. Míč zavadil o vrcholek vzrostlé borovice.

Později tu smůlu nemohl strávit. „Chápali byste to, kdyby můj odpal šel někam mimo, ale on měl perfektní směr. Musíte překonat ten roh a snažit se udržet míč proti svahu, protože fairway je tak obtížná,“ vysvětlil Angličan, co a jak zamýšlel.

Nikdo mu však nepomohl míč najít, nepodařilo se to ani jemu samotnému, přestože použil dalekohled. Rozhodčí jej proto poslali zpátky na novou ránu. „Prostě skončil někde v jehličí,“ ulevil si. Na páté jamce zahrál double bogey.

To jeho výkon poznamenalo natolik, že už se do útoku na přední pozice nedostal. Na zbývajících třinácti jamkách zahrál +1, přičemž tři bogey vyrovnal eaglem, letos na velmi obtížném Lake Course hodně vzácným. Předvedl ho na pětiparové sedmnáctce. „Po té události bylo těžké předvést něco mimořádného, vzalo mi to vítr z plachet,“ přiznal Westwood, jenž byl už i světovou jedničkou, vyhrál leccos, ale major titul má stále chybí.

Z eaglu ani neměl radost, ačkoli přihrávka to byla skvělá. Jenže právě proto, že nemusel hrát na greenu, snížil skóre. „Nedal jsem žádný putt, nečetl jsem je dobře,“ dodal devětatřicetiletý golfista k finálovému kolu.

Jeho celkové skóre +5 stačilo na dělené desáté místo, od vítězného Webba Simpsona dělily Westwooda čtyři rány. Na US Open skončil v top 10 pětkrát, celkově má na majorech už čtrnáct takových umístění. Titul žádný. Psychicky zůstává odolný: „Byl to jen jeden špatný den. Žijeme a bojujeme dál.“