Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Westwood: zraněný, nebo zdravý?

10.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Na hony daleko skončil Lee Westwood od předních příček open de France a na jeho červnové prvenství na Nordea Masters se pomalu zapomíná. Angličan už má v této sezoně na kontě šest umístění v top 10, včetně obou majorů, ale s blížícím se třetím vyvstává znovu otázka, zda je konečně schopen nějaký turnaj velké čtyřky vyhrát. Ovšem 40. místo z Versailles není měřítkem, protože Westwood tam měl zdravotní problémy.

Po druhém kole byl třetí muž světového žebříčku na dělené 30. pozici se ztrátou sedmi ran na první místo. V sobotu se vydal na první odpaliště a v družném hovoru s caddeim svýho herního partnera Richarda Sterneho uklouzl. Rázem bylo po náladě. „Cítil jsem, jako bych si něco natáhl v třísle a taky jsem si otočil pravé koleno,“ popsal později své potíže.

Jim navzdory se pustil do hry, ale místo na ni se koncentroval na pohyb a odlehčoval noze v chůzi i při švihu. Výsledkem bylo skóre 76 ran (+5), propad až na konec šesté desítky průběžného pořadí a ztráta možnosti vrátit se do hry o titul. „Moc jistoty mi nezbylo,“ ulevil si.

Když byl sobotní program přerušen vinou špatného počasí, Westwood se ještě sebral, ale ztrátu z prvních jamek, kdy vnímal hlavně svoje tělo, už nedohnal. „Měl jsem dojem, že kdybych vzdal, zhoršilo by se to. Bylo lepší, že jsem se dál hýbal,“ dodal.

Nutně si musel vpomenout na rok 2010, kdy se na hřišti u Paříže zranil ještě hůř. Tenkrát to odneslo pravé lýtko a kotník. „Tenhle turnaj je můj prubířský kámen,“ přitakal, že už to tak asi musí být.

Jiný by možná neriskoval, ale devětatřicetiletý golfista zvyklý na různé strázně v neděli ráno usoudil, že to není tak zlé, a bez možnosti udělat nějaký výrazný konečný výsledek šel do hry. „Sebedůvěru si stavíte den po dni. Pro mě bylo důležité uhrát dobré kolo,“ vysvětlil Westwood, že ukončit turnaj s tak špatnými dojmy v hlavě rozhodně nechtěl. A tak překonal obavy a lehce zariskoval. Nakonec z toho nebylo nejhorší umístění v sezoně, to si připsal na The Players 61. příčkou.

Jaký je Westwoodův skutečný zdravotní stav, se však teprve ukáže. Předloni také hrdinně pokračoval, protože se nechtěl vzdát startu na britském The Open. Pak byl ale nucen udělat si pod vlivem přetrvávajícího zranění sedmitýdenní přestávku.

Tentokrát vyjádřil potřebu konzultovat další postup se svým trenérem Stevem McGregorem, zda zvolit nějakou léčbu, nebo si odpočinout. Scottish Open v tomto týdnu každopádně vynechává, ale to měl původně v plánu. Letos třetí na Masters a desátý na US Open cítí, že v Royal Lytham & St Annes by mohl přijít jeho čas.