Westwood: ta otázka mi leze na nervy. Odpověd zní: No Comment!

27.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Lee Westwood, světová jednička

Anglický golfista si za to tak trochu může sám. Kdyby nebyl světovou jedničkou, mohl by být v klidu. Kdyby zůstal v Anglii, platilo by totéž. Jenže sám Lee Westwood ví, že všechny ty věci spojené s touhle rolí nemá tak úplně ve svých rukou.

O tom, že znovu převzal pozici nejlepšího hráče světa, do jisté míry rozhoduje současný bodovací systém. Kdyby byl nastaven trochu jinak, třeba by se pohyboval kolem pátého místa a měl by klid.

Jenže kdyby… Westwood: 1) se sám volbou turnaje spoluzasadil o to, že je zase na špici žebříčku; 2) objevuje stále nové destinace, a tak se nemůže divit, že všude dostává stejné otázky.

A ta jedna opakující se ho vytočila v Soulu, kde ve čtvrtek začne Ballantines Championship. Takže Mr. Westwood, když jste ta jednička, kdy konečně vyhrajete major turnaj?

„To, kolikrát jsem na tohle musel odpovědět, mi leze na nervy. Snad už to je ale opravdu naposledy, co odpovídám. A pak už to budu moci nechat bez komentáře,“ nadechl se Angličan k velkému úvodu a pak znovu dopodrobna vysvětlil, že bodování světového žebříčku a turnaje kategorie major jsou dvě rozdílně věci.

Jsou a nejsou, chtělo by se říct. Jak známo, každý turnaj nějaké velké série, co se jich na světě hraje, je nějak ohodnocen. A čtyři majory nejvíc. Takže pokud Westwood nepotřeboval k tomu, aby se jeho jméno vyšplhalo v rankingu nejvýš ze všech, žádnou výhru na majoru, musel být úspěšný jinde.

A také musel být pilný. Logicky – kdo nevítězí na nejštědřeji bodovaných akcích, musí absolvovat víc akcí jiných. A to Westwood právě udělal, když přijal pozvání na turnaj asijského okruhu Indonesian Masters.

Pohnutkou jistě nebylo, aby se dostal do čela žebříčku. Dílem to bylo startovné, protože pořadatelé chtěli mít aspoň jednu světovou hvězdu a našli na ni peníze. Dílem to byl úmysl rozehrát se před turnajem v Soulu. Ten už patří do European Tour.

Jak známo, kdyby Luke Donald vyhrál v USA The Heritage, světovou jedničkou by byl on, protože se účastnil štědřeji hodnocené akce. A v Americe, kde je Westwoodovo jméno nejvíc omíláno v souvislosti s nulou na kontě jeho major titulů, začali stejnou věc rozebírat znovu.

Je otázkou, zda Američanům není světová jednička dost dobrá proto, že není Američanem. I za mořem se ale ozávají rozumné hlasy. „Proč jsme tak zklamáni, když je to jen matematika?“ říká smířlivě komentátorka webových stránek PGA Tour Melanie Hauserová.

A cituje Donalda: „Být světovou jedničkou není cíl. Je to skvělé, ale není to všechno. Je to skvělá věc, kterou můžete vyprávět dětem za třicet let. To, oč se snažíte, je neustále zlepšovat svou hru.“

Málo platné, ani Donald, mimo jiné vítěz světové jamkovky, nevyhrál ve své kariéře major. Zato takový titul mají ve sbírce hráči, jejichž jméno se ani neohřálo ve světové desítce. Ano, je to matematika.

A jaký výsledek vyšel Westwoodovi v příkladu, který mu předkládají svými otázkami všude na světě? „Pokusím se vyhrát major co nejdřív,“ zakončil svůj rozklad situace kolem čísla 1 v Koreji. Musel přece jen nasadit smířlivější tón, protože se od zdvořilých domorodců dozvěděl, že aktuální světová jednička v této zemi předtím nikdy nehrála. Tak jaképak rozčilovéní…