Westwood nakopl rok v Jakartě

24.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Lee Westwood

Kam jinam by si měl odletět golfista spravit chuť, když ne všechno vyšlo podle jeho představ, přestože udělal všechno pro úspěch? No přece tam, kde se mu dařilo dřív. Přesně to udělal Lee Westwood po US Masters a povedlo se mu obhájit titul na Indonesian Masters.

Kdo by si myslel, že si jeden z nejlepších hráčů světa jen tak odskočil mezi konkurenty druhé a třetí kategorie do Jakarty a dělal tam na ostatní ramena, nebral by v potaz Angličanovy názory. Je to přece on, kdo volá po vytvoření celosvětového okruhu a po zapojení nových destinací na kontinentech mimo Evropu a Ameriku do mezinárodního dění.

Osmatřicetiletý Westwood měl týden odpočinku na to, aby promyslel, co mu řekl partner z finálového kola v Augustě Paul Lawrie. „Zpřesni patování a vyhrávej majory,“ tak pravil skotský vítěz British Open z roku 1999 kolegovi, jenž sice byl světovou jedničkou, ale žádný turnaj velké čtyřky dosud nevyhrál.

Ale zpět do Indonésie. Westwood tam v neděli absolvoval dvaatřicet jamek, protože program byl v důsledku špatného počasí výrazně opožděn. Navzdory finálovému kolu za 74 ran (+2) dokončil turnaj s konečným výsledkem -16. Druhý v pořadí Thaworn Wiratchant mu šlapal na paty, ale nakonec skončil dva údery za ním.

Ovšem -14 nezahraje jen tak někdo a už vůbec ne nijak náhodně. V případě thajského golfisty jde o současnou jedničku Asian Tour a zatímco Westwood si postěžoval, že na poslední devítce už byl úplně vyždímaný, jeho konkurent mohutně finišoval bez větších známek únavy.

„Doufám, že tohle konečně nakopne můj rok,“ dodal si sebevědomí vítěz, jehož první titul v sezoně přišel dva týdny poté, co obsadil třetí místo na US Masters se ztrátou dvou úderů na vítězného Bubbu Watsona. A to bylo právě zklamání – zase tak blízko a zase bez poct…

Aby byli spokojeni ti, kdož posuzují kvalitu jednotlivých okruhů nezaujatě, a tudíž je podle nich ten asijský prostě horší z objektivních důvodů, budiž řečeno, že Westwood si po třetím kole vytvořil náskok osmi ran. „Za takových okolností nevíte, jak hrát, jestli útočit na jamky, nebo se držet v defenzivě. Je to mentálně těžká věc. Úplně mě to vysávalo,“ popsal složitost situace Westwood.

Letos překvapil volbou svého herního programu, protože v tomto týdnu nebude obhajovat titul z loňského Ballantine´s Championship v Korejské republice. Místo toho se po další týdenní přestávce vrátí do Spojených států a má v plánu start na Wells Fargo Championship v Quail Hollow, po němž následuje The Players. Ve své vlasti se aspirant nejvyšších poct představí poprvé ve druhé polovině května na BMW PGA Championship ve Wentworthu.

Westwood je šestým hráčem evropského finančního žebříčku Race To Dubai, drží si kvalifikační pozici pro členství v rydercupovém týmu a jeho pět účastí na turnajích započítávanách do FedEx Cupu stačí na průběžnou 27. příčku. „Hrál jsem dobře a vítězství nepřicházela. Doufám, že teď získám nějaká další. Když jste všude favoritem, je to těžké, protože nevyhrát znamená zklamání,“ doprovodil ještě komentářem radost z Jakarty.