Westwood: individuality přitahují kritiku

18.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Proč by Lee Westwood neměl získat svůj první major titul na nadcházejícím The Open Championship? Protože prý nedisponuje právě excelentní krátkou hrou. Proč by Lee Westwood nakonec přece jen mohl zlomit nepřízeň osudu a z druhých, třetích, čtvrtých a pátých míst vylézt na první? Protože je se svou krátkou hrou spokojen.

„Lidé mi říkali, že předchozí vítězové v Lythamu měli všichni skvělou krátkou hru a já jsem v ní evidentně nijak nevynikal,“ řekl devětatřicetiletý golfista po úterním tréninkovém kole na obávaném hřišti.

Westwood je skvělý ranař, ale to právě v dějišti nadcházejícího podniku nemusí platit. Všichni radí na odpališti opatrnost. Kdo chce být dlouhý, může se chytit do některé ze strašlivých pastí, jež představují hluboké bunkery a vysoký hustý rough.

Na druhou stranu Angličan odmítl, že by ho nemožnost posílat vpřed dlouhé drivy připravovala o šanci. „Moje hra je vhodná pro spoustu míst. Proto jsem se v  minulosti na většině majorů držel v popředí,“ připomněl Angličan, jenž má za uplynulých pět let z turnajů velké čtyřky pět třetích a dvě druhá místa. Loni na British Open ovšem neprošel cutem.

„V profesionálním golfu jste individualita, což přitahuje lidi a nutí je to k hodnocení a kritice,“ mávl rukou nad tím, že mu spousta lidí vyčítá špatnou hru kolem greenu. Sám v době, kdy se stal světovou jedničkou místo Tigera Woodse, zažil období, kdy si musel zvykat na extrémní tlak médií a okolí.

S kritikou na své rány wedgemi a také na chipy si umí poradit i proto, že ji do jisté míry připouští jako oprávněnou. „Všichni máme své silné stránky a slabiny. Luke Donald je silný kolem 80 yardů, moje přednosti jsou na ploše od odpaliště ke greenu,“ pokrčil rameny a ještě dodal, že bez solidní krátké hry by nebyl ve světovém žebříčku tak vysoko, takže vysloveně špatná není.

Westwood se těší na The Open právě v Lythamu, který jako poslední anglické hřiště zažil vítězství domácího hráče. Tím byl Tony Jacklin v roce 1969. Další Angličan Nick Faldo vyhrál na přelomu 80. a 90. let minulého století třikrát na skotských hřištích. „Jednou z klíčových věcí je trefit co nejrovnější odpal. Kdokoli v tomto týdnu vyhraje, bude muset mít vynikající všechny součásti své hry,“ předpověděl.

Navíc se usmál tomu, že v neustálých deštích zkrápějících celou Velkou Británii dlouhé dny a týdny zrovna on přišel na linksové hřiště a svítilo mu slunce. „Bylo to jedno z nejkrásnějších tréninkových kol, jaké jsem zažil,“ přitakal.

Westwood věří, že navzdory tomu, jak se mu daří krátká hra, bude opět ve hře o titul: „Majory jsou nejtěžší zkouška, proto je každý tak vyzdvihuje. Já jsem na nich mockrát bojoval o přední umístení a není důvod, proč by tomu teď mělo být jinak.“