Westwood chce pátý major v Asii a globální tour

12.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Lee Westwood podporuje golfovou globalizaci

Obraz světového golfu se po letech poměrně silného statu quo pozvolna mění. K několika výrazně rychlejším proměnám, jakými byly vznik i rozšíření série WGC a zavedení FedEx Cupu i Race To Dubai, se o slovo hlásí „třetí golfový svět“. A má podporu. Lee Westwood se přiklonil k myšlence vytvoření pátého majoru. A nejen to.

Světový hráč číslo 2, ještě donedávna několik týdnů i jednička, podpořil svou myšlenku poukazem na realitu. „Mám rád tradici majorů. Myslím, že v mužské kategorii je velice silná. Na druhé straně bych rád viděl nějaký další jinde ve světě,“ prohlásil. „Někde v Asii nebo Austrálii,“ doplnil.

Westwood potvrdil svůj start na HSBC Champions, jediném asijském turnaji s širokou konkurencí světové špičky. Uskuteční se o prvním listopadovém víkendu na hřišti Še-šan v čínské Šanghaji jako čtvrtý a závěrečný díl WGC.

Loni získal věhlas nejen tím, jak perfektně byl připraven a co z něj pořadatelé ve spolupráci se sponzory v pětileté historii udělali. Právě na tomto vrcholu sezony na východní polokouli se Westwood, přestože nevyhrál, stal světovou jedničkou místo Tigera Woodse. Před rokem měli tu šanci čtyři golfisté, uspěl on.

Podle osmatřicetiletého Brita bylo zařazení HSBC Champions do původně tříčlenné minisérie velkým pokrokem. „World Golf Championship by se mohl rozšířit po světě a vzít ho celý pod svá křídla, vždyť to má konečně v názvu,“ přisadil si hráč.

Podle Westwoodových představ by podniky WGC byly otevřeny pro hráče ze všech kontinentů a našly by si nové lokality. V příštím roce ostatně bude série rozšířena na pět turnajů. Tím novým bude lukrativní Tournament of Hope v Jižní Africe s dotací 10 milionů dolarů, tedy nejvyšší na celém světě.

Zatímco evropští hráči golfovou globalizaci podporují podobně jako Westwood, konzervativnější je v tomto směru zámoří. Američtí hráči teprve začínají vyjíždět mimo kontinent, a spíš zkusmo, nebo na lukrativní pozvánky. Americká PGA Tour si hlídá svůj marketing a zisky. Prozatím ńapříklad nepočítá zisky z HSBC Chamnpions do svého finančního žebříčku, ačkoli součástí WGC je šanghajský turnaj už od roku 2009.

Westwood ale nedbá: „Čína je pro golf důležitý trh, vyrůstají tu nová hřiště a stoupá zájem lidí o hru. Loňský ročník HSBC Champions byl vynikající a přilákal lidi k televizním obrazovkám všude na světě.“

Westwoodovi nestačí, že velice mladý turnaj počítají na rozdíl od Spojených států do svých žebříčků European Tour a Asian Tour. On chce, aby se elita ze všech částí světa střetávala společně a vystoupila z rámce regionálních turnajových okruhů. Aby se přidaly i Sunshine Tour, která zatím přispěje zmíněným Tournament of Hope, Japan Tour a PGA Tour of Australasia.

Někoho tak světaznalého nelze považovat za utopistu, zvlášť když Westwood vytáhne očekávaný, ale nejtvrdší argument. „Sleduju, jak asijská ekonomika a tamní trh podporují v posledních letech golf, a za to si zaslouží mít doma velké turnaje,“ vrátil se ještě ke své myšlence pátého majoru. „Vypadá to, že tady nejsou zasaženi finanční krizí, zatímco Evropa a Amerika jsou v útlumu.“