Wentworth opět jiný, zatím bez kritiky

23.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kontroverzní green 18. jamky ve Wentworthu

Rok se s rokem sešel a je to tady znovu. Ernie Els opět obhajoval změny na West Course ve Wentworthu, kde se ve čtvrtek začne jeden z nejsledovanějších evropských turnajů BMW PGA Championship. Situace se ale změnila, protože tentokrát jsou hráči spokojení.

Ještě loni tomu tak nebylo. Ke kritikům Jihoafričanových úprav se řadili například Paul Casey a Lee Westwood, ten ale po příjezdu do dějiště nadcházejícího podniku European Tour volil opačný tón: „Ernie odvedl dobrou práci.“

Směrem k náročnosti hřiště směřovaly nejčastější výtky hráčů poté, co se před dvěma lety seznámili s Elsovým redesignem. Populární hráč se ještě loni zdráhal, ale letos přece jen podlehl. „Přijmout kritiku je vždycky těžké, ale když je míněna v dobrém, jsem s ní srozuměn,“ uvedl Els na dané téma.

Westwood loni na poslední jamce trefil green, ale míč mu sjel do vody. Následně přepustil místo světové jedničky Luku Donaldovi. Proto je kolem osmnáctého jamkoviště čerstvě vyšší rough, aby takovým nepříjemnostem bránil. „To jsme nechtěli,“ ohradil se Els. „Nebyla to špatná rána a trest byl nepřiměřený,“ dodal k Westwoodovu incidentu.

Angličan nebyl ostatně jediný, kdo doplatil na nástrahy nového Wentworthu. Když Ian Poulter zakončil loňské druhé kolo s double bogey, obrátil se na novináře řečnickou otázkou: „Vy se na to díváte. Tak mi řekněte, jestli je to fajn podívaná?“

Els uvedl, že kritika je nyní minulostí. Vedle úpravy osmnáctky se výrazné změny dotkly také dvanácté jamky, z níž se stal pětipar. „Hleděli jsme uspokojit hráče. Nepodaří se vám to u všech, ale nevěřím, že by se všichni pustili do kritiky jen proto, že jsou zase změny,“ doplnil muž, jenž přímo na hřišti koupil dům a považuje se za usedlíka.

Vítězný Donald se ze slušnosti komentářů zdržel a letos také, protože zrovna obdržel čestné doživotní členství na European Tour, a tak se slušelo, aby zůstal nad věcí. „Vyrostl jsem v sousedství a viděl jsem turnaj mockrát jako kluk. Proto to pro mě loni bylo mimořádné,“ konstatoval pouze s vědomím, že při objahobě titulu si může návrat na post nejlepšího hráče světa zopakovat. Jen tím, jehož by sesadil, je někdo jiný – Rory McIlroy, jenž bude rovněž ve startovním poli.

Golfisté se seznamjí s konkrétními podmínkami a zda se jim hřiště bude líbit, to také záleží na dalších okolnostech. Bez ohledu na Elsovy úpravy označil hlavní greenkeeper Chris Kennedy letošní stav West Course za „nejtěžší, co zažil“. V březnu bylo výjimečné teplo, duben byl srážkově rekordní. „Květen je nejstudenější za posledních deset let. Měli jsme tady kroupy, mrazy, přívalové deště. Udržet kvalitu trávy nebylo snadné,“ dodal. Teď aby kvalitu předvedli hráči.