Wentworth není Disneyland!

31.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kontroverzní green 18. jamky ve Wentworthu

„Zmršený“ Wentworth? Ale jděte! Tak odpověděl majitel populárního anglického resortu na obranu hřiště West Course, kde právě skončil BMW PGA Championship. Turnaj, označovaný za vlajkovou loď European PGA Tour, se druhým rokem hraje po redesignu a na hlavu jeho autora Ernieho Else opět dopadla táž kritika jako loni.

Dvaašedesátiletý Richard Caring zůstává klidný. Či vlastně ne. On se vehementně, se vší silou svého temperamentu, znovu postavil na obranu změn. „Neustále se přetřásá kritika, ale mně většina hráčů soukromě řekla, že se jim současná podoba líbí,“ prohlásil.

„Máme senzační hřiště,“ pokračoval. „Je těžké, ale já jsem chtěl, aby takové bylo. Chtěl jsem, aby ho lidé hráli hlavou, ale také s využítím svého talentu. Myslím si, že minulý týden bylo vše ospravedlněno.“

Dalo se čekat, že proti změnám vyreukují tradicionalisté. „Tohle není Surrey, to je Amerika,“ volali už po předloňském znovuotevření. Když to volal kdosi z médií, mohl to Caring považovat za štěkot na karavanu, ale přidali se i hráči. Majitel tak nějak počítal s tím, že se první vlna odporu přelije, a dost. Ona ale přišla letos druhá.

Domácí hvězdy Ian Poulter, Paul Casey a Luke Donald vyjádřili své výtky vůči Elsovým zásahům. Paradoxně posledně jmenovaný získal v neděli titul a na hřišti, které se mu „nezdá“, se stal světovou jedničkou.

Paradoxů se kolem Wentworthu ostatně nashromáždilo víc. A Poulter svými slovy nahrál Caringovi na smeč. Svou nechuť vůči New Course totiž vyjádřil dost nešikovně. „Miloval jsem tohle hřiště od dětství. Zkazilo se, je příliš těžké. Hra na něm vůbec není zábava,“ ulevil si Poulter po druhém kole, v němž zahrál tři rány nad par.

Bohužel z pětatřicetiletého golfisty mluvilo spíš zklamání nad vlastním výsledkem. O dvanáct let starší Colin Montgomerie den předtím dokázal vstoupit do turnaje se skóre -2.

Caring, jemuž vadily zejména řeči o poameričtění hřiště, se chytil Poulterem vyřčeného slova „zábava“. On jako garant kvalitní podívané pro diváky nestojí o to, aby se bavili sami hráči. „Zábava patří do Disneylandu. Toto je výzva pro opravdového golfistu,“ vrátil úder.

Majitel hřiště, nepřehlédnutelný svými dlouhými bílými vlasy, vypadá tak trochu jako bohém a v golfovém prostředí působí značně excentricky. Snad i možnost trefit se do takové osoby stála za mnohou kritikou. Když ji lidé nemohli směřovat na jeho osobu, zatopili Caringovi nepřímo, skrze hřiště. 

Jenže na multimilionáře, sběhlého tvrdě jednat v byznysu, si jen tak nepřijdou. Dokáže být přísně racionální. „Když vidíte vybavení, jaké hráči dnes mají, že dokážou poslat míč na 300 yardů… Opravdu by tihle hoši chtěli hrát tam, kde se běžně hrají kola za 62 a 63 a vítěz má 26 či 28 ran pod parem?“ podpořil opět současnou podobou West Course.

Apologetiku musel cítit jako zadostiučinění také Els, jenž svou zásobu argumentů vyčerpal loni a nechtěl se už k vlastní práci vyjadřovat. Vždyť ji dělal v dobré víře a s nadšením jakožto rezident. Jeho historické stavení přímo v areálu je Jihoafričanovi druhým domovem.

I když asi ani jeho Caring nepotěšil svým furiantstvím. „Příštím rokem bych vybral ještě těžší navrtání jamek, ale oni mi to nedovolí,“ šťouchl si do hráčů, jimž letos dosta ztěžovalo úlohu i počasí, takže ono těžké navrtání z druhého kola už ve finálových dvou vedení turnaje vyměnilo za snadnější.

.