Wells Fargo Championship

05.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Wells Fargo Championship, Quail Hollow Club, Charlotte, Severní Karolína, USA
(2. – 5. května 2013, časový posun: -5 hodin)

 

 

 

Derek Ernst

Neděle – finálové kolo a play-off
Derek Ernst je  jedním z nejméně pravděpodobných vítězů, jakého mohl turnaj dostat, ale jeho titul je zcela v kontextu sezony, v níž už se premiérové výhry dočkalo šest jiných hráčů. Dvaadvacetiletý americký nováček PGA Tour, jenž se do soutěže dostal z pozice čtvrtého náhradníka, si musel pro vítězství dojít na první jamku play-off. Porazil na ní soka, jenž by býval byl ještě překvapivějším vítězem. Angličan David Lynn má sice v devětatřiceti za sebou spoustu dílčích úspěchů, ale jako o šampionovi o něm uvažuje málokdo. A tak to zůstává dál, protože jeho zámořský přemožitel dokázal na osmnácté jamce, vybrané pro rozehrávku, zahrát par, zatímco poražený na něj ztratil šanci. Nejdřív poslal drive do svažitého břehu vodní překážky, pak přihrávku do bunkeru a pak už byl par v nenávratnu. V součtu čtyř základních kol skončili oba se shodným skóre -8, až samostatné třetí místo obsadil se ztrátou jedné rány favorit Phil Mickelson. „Je to neuvěřitelný pocit,“ řekl v první reakci Ernst, když si uvědomil, koho předčil.
Předpověď počasí se naplnila a neděle byla deštivá. O to větším paradoxem je, že vítězná prémie 1,2 milionu dolarů patří rodákovi ze slunné Kalifornie. Chvíli se zdálo, že by mohl slavit úspěch Lee Westwood, jenž by mohl být z britských hřišť na takové podmínky zvyklý. Ale nakonec nedokázal zahrát líp než na even par a skončil na dělené čtvrté pozici. Kyle Stanley, jenž se jako jeden z mála vypořádal s počasím a zahrál 68 (-4), už měl větší ztrátu, a tak se vyšplhal jen na dělenou šestou pozici. Z finálového flightu se jakž takž držel jen Mickelson, i když i on skončil neděli v plusu, zatímco Nick Watney po čtyřech bogey klesl na dělenou desátou pozici a George McNeill, jenž rovněž zapsal 76 (+4), dokonce až na šestnáctou. Nadějný nástup severoirské světové dvojky Roryho McIlroye na první devítce zarazilo double bogey na čtyřparové dvanácté jamce a chvost top 10 už zůstal hráči přidělen. A tak se rozhodlo mezi dvěma hráči, kteří zapsali denní výsledek 70 (-2).
Oba mají ve skórkartě po čtyřech birdie a dvou bogey. Lynn se na -8 propracoval na šestnáctce a vedl, Ernst si rozehrávku vynutil na poslední jamce závěrečným birdie. Byl jedním ze čtyř mužů, jimž se to v neděli povedlo. Oba šli spolu s Westwoodem ve třetím flightu od konce a museli chvíli počkat, jak dohraje zejména Mickelson, ale také třeba Robert Karlsson. Jenže Švéd zkazil osmnáctku a vinou bogey se právě s Westwoodem podělil o čtvrtou pozici v konečném pořadí.
Další pořadí: 16. Points, García (-3), 22. Walker, Merrick (-2), 32. Simpson (E), 43. Henley(+2), 50. Kirk (+3), 58. Weekley(+4), 65. Z. Johnson (+6), 68. Manassero (+7), 71. Cabrera (+9).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo

Přestože skóre hráčů soupeřících o vedení v turnaji bylo v jednu chvíli už dvouciferné, srovnali se Phil Mickelson a Nick Watney na konci dne na hodnotě -8 a ta jim k dělenému prvnímu místu stačí. Byl to ale den poznamenaný sérií špatných ran v podání obou hráčů. Mickelson dvakrát poslal balon do diváků, jednomu museli dokonce ovázat zraněnou hlavu, a Watney pak udělal totéž ve chvíli, kdy vedl.
S postupujícím chladem, přetrvávajícím větrem a rostoucí únavou v závěru chybovali nejen oni, ale také další Američan George McNeill, jenž je s odstupem jedné rány samostatně třetí. Až na dalších místech jsou hráči, jimž se v takových podmínkách dařilo skórovat. Nejlepší denní výsledek 67 (-5) zahrál Australan John Senden, jen o jeden úder horší byl v sobotu domácí hráč Ryan Moore. Patří na dělenou čtvrtou pozici, spolu s dalšími čtyřmi muži, mezi nimiž je i Angličan Lee Westwood, bývalá světová jednička. Ta ještě docela nedávná, Severoir Rory McIlroy, figuruje po nevyrovnaném výkonu (eagle i double bogey) na dělené desáté příčce se ztrátou tří ran na lídry.
Watney dostihl Mickelsona v okamžiku, kdy druhý z obou Američanů klesl na dvanácté jamce po jednom z nepřesných odpalů na -10. Možná by pak ještě par zachránil, ale zimou poničené greeny dělají mnohdy i z metrových puttů sotva řešitelný rébus. Mickelson se sice po birdie na čtrnáctce ještě naposledy ve vedení osamostatnil, ale pak vinou zmíněných ran do publika předvedl malou noční můru: double bogey, bogey. „Když jdete na výhru, nemůžete si dovolit zkazit tolik ran jako já. Mám velké štěstí, že jsem nadále ve vední,“ přiznal zkušený golfista.
V tutéž chvíli se o jamku napřed, tedy na tříparové sedmnáctce, trápil Watney, jenž byl virtuálně o dvě rány vpředu. Jenže také on zahrál balon mezi přihlížející, bylo z toho double bogey a chvíli byli na hodnotě osm ran pod parem srovnáni ve trojici s McNeillem. Ten se nechal rozhodit zjištěním, že vede. „Pěkně to se mnou zacloumalo, když jsem to na osmnáctce zjistil,“ přiznal a vinou závěrečného bogey klesl. Finálovou jamkou už nejprve Watney a chvíli po něm Mickelson prošli bez zaváhání.
Vzhledem k předpovědi počasí pořadatelé zredukovali podle pravdila „made cut, don´t finished“ startovní pole finálového dne na 72 hráčů a vyšlou je do hry ve dvou skupinách z prvního i desátého odpaliště hned brzy ráno. Navíc ve flightech po třech, takže Watney, Mickelson a McNeill si to budou moci rozdat o prvenství mezi sebou, pokud někdo nevyletí zezadu a do této hry nezasáhne.
Další pořadí: 15. García (-4), 20. Merrick, Howell III, Henley (-3), 29. Simpson, Kirk (-1), 39. Walker (E), 47. Cabrera, Z. Johnson (+1), 65. Manassero (+3).
MDF: Mahan, Fowler.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Nejlépe zahrát, znamená dostat se do popředí. Tak to aspoň prozatím platí hlavně pro dva hráče. Jedním z nich je Phil Mickelson, jenž po delší době opět převzal vedení v nějakém turnaji. Dosáhl toho výkonem  67 ran (-5), který dorovnal jen Scott Gardiner. Ten se spolu se dvěma americkými krajany Nickem Watneyem a Georgem McNeillem dělí o druhé místo se ztrátou dvou ran na Mickelsona. Severoirský favorit Rory McIlroy zvolnil a zaujal pozici mezi pěti hráči na páté příčce, o tři údery za vedoucím mužem. Další na této pozici je například Angličan Lee Westwood.
Jediné bogey na čtyřparové dvanáctce znamená lehčí skvrnu na Mickelsonově výkonu v kole, které zamíchalo nejen pořadím na špici výsledkové listiny, ale také v oblasti cutu. Vedoucí hráč se prezentoval tím, co jej zdobí při jeho nejlepších golfových představeních, a to je krátká hra. Předvedl jak skvělý bunker shot, tak chip s doběhem, a podobně. Řekl však, že rozhodovat se bude na greenech, s nimiž mělo hřiště na jaře velké problémy a na některých se skrývají pasti v podobě vydřených míst. „Tím, jak jsou pomalejší, umožňují hrát agresivněji,“ popsal pocity Mickelson, jenž ve dvou kolech potřeboval jen 50 puttů.
Lídr nebyl jediný, kdo se prezentoval několika excelentními momenty s putterem v ruce, například McNeill proměnil dva putty z velké vzdálenosti. Ale byl to Mickelson, kdo dokázal zareagovat na pozměněný charakter hřiště, oblíbeného u mnoha hráčů. Přidal k předchozí pětici birdie další dvě na jamkách 14 a 15, což už znamenalo potenciální vedení. Jelikož konkurence nereagovala dostatečně razantně, Mickelson zůstal, kde je. 
McIlroy měl trochu jiná názor na stav jamkovišť, snad proto, že tentokrát doplatil na zhoršenou hru na nich. „Vytvářel jsem si opět často šance, ale s putterem jsem je nedokázal proměňovat tak jako včera,“ uznal nejsledovanější hráč startovního pole. „Greeny byly rychlejší než včera odpoledne a chvíli to trvalo, než si člověk zvykl,“ dodal.
Další pořadí: 13. Points, Streelman, Henley, García (-4), 26. Cabrera (-2), 35. Walker, Kirk (-1), 47. Howell III, Simpson, Fowler (E), 60. Merrick, Mahan (+1).
Cutem neprošli: Colsaerts, Laird, B. Watson, Kaymer, Villegas, Harrington.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Takhle přecpané čelo, v němž by sedm hráčů sdílelo nejlepší výsledek, už tu nějaký čas nebylo, ale stane se. Skóre, jaké u všech svítí, má hodnotu 67 ran (-5) a zahrál ho mimo jiné i Rory McIlroy, jenž se k němu dostal přes sedm birdie a dvě bogey. „Jsem mnohem spokojenější se svým švihem než na začátku roku,“ prohlásil druhý hráč světového žebříčku. Pak je to vždycky snazší. Dnes jsem se trefoval blízko k praporkům. Mám tohle hřiště rád, což výkonu prospěje,“ doplnil hráč, jenž loni sahal po titulu, ale prohrál ho v play-off.
Spolu se Severoirem, na jehož formu jsou všichny zvědaví, se na špici seřadilo šest Američanů v tomto složení: Nick Watney, Ryan Morre, Robert Garrigus, Derek Ernst, Daniel Summerhays, Nate Smith. Až na posledně jmenovaného by výhra v turnaji pro ostatní znamenala posun mezi nejlepší muže průběžného pořadí FedEx Cupu.
Moore předvedl nevídaný koncert od týčka po green, všech osmnáct jamek zahrál v regulaci. Ne na všech ale dopatoval. „I tak jsem spokojen, v mé hře bylo několik opravdu výborných momentů,“ pochvaloval si. On a Watney předvedli bezchybné kolo s pěticí birdie, zatímco Garrigus jako jediný ze jmenovaných zahrál i eagle, a to na pětiparové sedmé jamce. Ta byla jeho předposlední v prvním hracím dnu. Druhou devítkou končil i Watney a zapsal birdie na závěrečných dvou jamkách. Summerhays se Smithem naproti tomu byli už na průběžné bilanci -7, avšak oba hráli ránu navíc na tříparové sedmnáctce.
Dalších šest účastníků přineslo výsledek jen o jednu ránu horší než sedmero lídrů, což jen zvýrazňuje tlačenici na špici leaderboardu. Jsou to samí Američané a je mezi nimi i Phil Mickelson.
Další pořadí: 14. Henley (-3), 23. Simpson, Colsaerts, Westwood (-2), 38. Walker, Points, Manassero (-1), 53. García, Kaymer, Fowler, B. Watson, Howell III (E), 72. Mahan (+1), 156. Harrington (+8).

Top 10 prvního kola:

Tiger Woods si sice prodloužil přestávku na tři týdny, svou formu před The Players však otestuje Rory McIlroy. Na významný turnaj v příštím týdnu se výhrou z minulé neděle kvalifikoval Billy Horschel, a tak se nejúspěšnějí hráč dubna tentokrát odhlásil, ale přítomen bude třeba Bill Haas, jenž se s pěti letošními umístěními v první desítce stále drží na špici této statistiky. Do hry se vrací věčný divácký tahák Phil Mickelson, obhájce titulu Rickie Fowler je rovněž na místě, stejně jako celá plejáda hráčů světové špičky.

O podíly z dotace 6,7 milionu dolarů (asi 131 milionů korun) se bude hrát na privátním paru 72 měřícím 6 805 metrů. Divácky nejatraktivěnší částí je šest jamek druhé devítky, vinoucích se kolem podlouhlého jezírka, na tříparové sedmnácté jamce se pálí na green přes vodu. Následuje známá „Zelená míle“ ke klubovně, kde se druhá rána do greenu hraje do kopce a míče jsou tady lapány hlubokými bunkery. Že je tady ale birdie možné, dokázal Fowler loni v rozehrávce proti D.A. Pointsovi a McIlroyovi, a to díky přesné přihrávce blízko praporku.

Odkazy: … Quail Hollow Club Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.