Wells Fargo Championship

05.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

J.B. Holmes

PGA Tour – Wells Fargo Championship, Quail Hollow Club, Charlotte, Severní Karolína
(1. – 4. 5. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Navzdory závěrečným ztrátám patří turnajový titul J. B. Holmesovi. Náskok tří ran, který měl Američan po patnácté jamce, se ztenčil na pouhý jeden úder, přesto mu patří výhra i prémie 1,242 milionu dolarů. Ke dvěma vítězstvím na FBR Open (dnes Phoenix Open) z let 2006 a 2008 přidal dvaatřicetiletý hráč třetí v kariéře na PGA Tour. „Byla to dlouhá cesta. Mimo sezonu jsem tvrdě trénoval a cítím, že se to vyplatilo. Moje hra je v dobrém stavu,“ připomněl, co předcházelo jeho novému úspěchu.

Je to dokonaný návrat na scénu. Měsíc po operaci mozku se u něj projevila alergická reakce na lepidlo, jímž byla k jeho lebce připevněna titanová destička. Následoval další chirurgický zákrok a Holmes se po čtyřech měsících vrátil loni v lednu do hry. Do konce dubna hrál na zdravotní výjimku a kartu na americký okruh uhájil po několika podobně solidních výsledcích 11. místem na Zurich Classic of New Orleans. Nyní má vystaráno na další dva roky. Samostatně druhý skončil Američan Jim Furyk, autor nejlepšího kola 65 ran (-7).

Někteří konkurenti postupně z boje o titul vypadávali. Američan Phil Mickelson nedostatečným skórováním a definitivně třemi ztracenými ranami v závěru. Jeho krajan Kevin Kisner vlažným výkonem a další domácí hráč Jason Bohn chybami pod tlakem v závěru (double bogey 17, bogey 18). Angličan Justin Rose nedostatečně silným tlakem na skóre, korunovaným double bogey na závěrečné jamce. Finálová fáze vůbec znamenala vyjma Furyka problémy pro všechny hráče top 10, a tak byl Holmes rád, že jeho ztráty už na konečné pořadí neměly vliv. „Na závěrečných třech jamkách tady nikdo není úplně v pohodě,“ řekl. Turnaj zakončil výkonem 71 (-1) a s celkovým počtem úderů -14.

Další pořadí: 11. Mickelson (-7), 14. Z. Johnson (-6), 18. Moore. Kaymer (-5), 30. Kirk, Singh, Cabrera (-3), 38. Fowler, Simpson (-2), 44. Els (-1).

Konečné Top 10:

Video – přehled posledního kola:

Sobota – 3. kolo
Pravý moving day si zaslouží změnu v čele pořadí a tato sobota se jí dočkala. Američan J.B. Holmes zahrál 66 ran (-6) a s průběžným skóre -13 vede o ránu před krajanem Martinem Floresem, jenž chtě nechtě toto výsadní postavení opustil. Druhý z pátečních lídrů Ángel Cabrera po výsledku 75 (+3) z okruhu uchazečů o titul vypadl. Dorazili do něj ovšem jiní. Naplnila se slova Roryho McIlroye, že na tomto turnaji je možný mimořádný výkon, díky němuž může o víkendu zaútočit i kdokoli ze zadní pozice, jakou zaujímal on. A Severoir se skutečně díky výkonu 65 (-7) posunul o osmačtyřicet míst těsně za první desítku. To ještě ale nebyl vrchol dne. Toho se diváci dočkali od Američana Phila Mickelsona. Domácí oblíbenec zapsal bezkonkurenčních 63 ran (-9) a zaujal třetí příčku se ztrátou dvou úderů na lídra.

Holmes hrál na zdravotní výjimku a prodloužil svůj status na PGA Tour teprve před týdnem. „Bylo to lepší než cokoli jiného,“ přiblížil pocity, s jakými dorazil do dějiště momentálně hraného turnaje. „Spadlo ze mě těžké břímě,“ dodal. V zápisu má jedno bogey a sedm birdie, z nichž to poslední vykouzlil puttem z rozmezí mezi greenem a vyšší trávou v jeho okolí na osmnácté jamce. Mickelson zářil především na první devítce. Od třetí do osmé jamky snížil skóre o sedm ran, mezi pět birdie vklínil eagle na pětiparové sedmičce. Pak skóroval ještě na jamkách 13 a 15. „Všechno to do sebe zapadlo. Dokázal jsem dostat balon do šancí a proměňovat je dobrými putty. V tomhle roce se mi to ještě nikdy nepodařilo jako teď,“ řekl Mickelson.

Další pořadí: 11. McIlroy, Els, Na, Z. Johnson, Howell III, Cabrera (-6), 22. Simpson (-5), 28. Singh, Kirk (-4), 56. Moore (+1), 62. Fowler (+3).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Druhá rána do bunkeru na deváté jamce, kde končil, stála Ángela Cabreru samostatné vedení. Argentinec zahrál na závěr třetí bogey kola a po výsledku 69 ran (-3) činí jeho průběžné skóre -9. Na tuto hodnotu se dostal i Američan Martin Flores, jenž byl o úder lepší než jeho zkušenější konkurent a vytáhl se k němu na společnou první pozici. Samostatně třetí je Angličan Justin Rose, jiní favorité naproti tomu padali. Američan Phil Mickelson zapsal 75 (+3) a patří mu dělená 30. pozice, Severoir Rory McIlroy odevzdal skórkartu se sérií bogey – double bogey – double bogey z jamek dvě až čtyři a s konečným výkonem 76 (+4) se odporoučel na samou hranici cutu, je však mezi třiasedmdesáti hráči, kteří jí prošli.

Floresovi v jeho úsilí udržet se nezvykle vysoko v leaderboardu pomohlo birdie na desítce, kde odstartoval. Na čtyřparové dvojce trefil eagle z necelých sta metrů. Pak jej ovšem přibrzdilo double bogey na jedničce, kde se po vzoru stovek svých předchůdců seznámil s místní oranicí. Po Cabrerově boku stane v sobotním závěrečném flightu díky birdie na třetí a druhé jamce od konce. Unikátní věc se povedla Zimbabwanu Brendonu de Jongemu. Po čtvrtečních 80 ranách, jehož ho řadily na samé dno výsledkové listiny, v něm bouchly saze a po zlepšení o osmnáct ran na 62 se vytáhl až k Mickelsonovi. „Neměl jsem co ztratit, byl jsem uvolněnější než jindy,“ pokrčil rameny autor eaglu a osm birdie, jenž bydlí nedaleko a hřiště zná dobře, i když prozradil, že od loňského ročníku na něm nehrál.

Další pořadí: 17. Z. Johnson, Simpson, Singh, Na, Moore, Kirk (-3), 30. Mickelson (-2), 39. Els (-1), 59. McIlroy, Fowler (+1).
Cutem neprošli mj.: Stuard, Westwood, Olesen, Colsaerts, Noh, Walker, Clarka, MacKenzie, Donaldson.

Čtvrtek – 1. kolo
$Po turnajích, osvěžených většinou novými jmény, se jako občerstvující naopak jeví, pokud přední pozice zaujímají staří známí. A jeden z nich Ángel Cabrera rovnou vede. Argentinec předvedl výkon 66 ran (-6) s jedním bogey a sedmi birdie. To poslední zahrál už na dvanácté jamce a ještě měl dost příležitostí skóre vylepšit, avšak zůstal při tom a na poslední jamce zachránil par po drivu, který šel příliš vpravo, dokonce ani ne do roughu, ale do hlíny smísené s jinou nečistotou. O druhé místo se spolu s Američanem Martinem Floresem dělí jeho věhlasný krajan Phil Mickelson, oba ztrácejí na lídra jeden úder. Na dalších místech v top 10 jsou mimo jiné zkušení Stewart Cink, Vijay Singh a Justin Rose, nebo světové jedničky z předchozích let Martin Kaymer a Rory McIlroy. Za ránu dne je možné označit Roseův par do eaglu na pětiparové pětce. Angličan hrál z foregreenu, dal míči vysokou rychlost a namířil skoro přímo na praporek, jehož tyč jen cinkla, když balon zapadl pod ni.

Putter byl i holí, jež vynesla do popředí Cabreru. „Na greenech se mi opravdu dařilo. Tam jsem se zachránil na jamkách, kde se mi hra tolik nevedla,“ potvrdil čtyřiačtyřicetiletý majitel jedenapadesáti různých turnajových titulů, z nichž přes polovinu získal na domácí půdě. Dokladem jeho slov je základní statistika – sedm trefených fairwayí a jedenáct greenů dosažených v regulaci. Komentátoři dali jeho výkon hned do souvislosti s tradičně dobrou formou na majorech. Jako by se dvojnásobný vítěz (Masters a US Open) připravoval na PGA Championship 2017, kdy se tato velká akce uskuteční právě v Quail Hollow.

Další pořadí: 16. Moore (-2), 23. Z. Johnson, Westwood, Kirk (-1), 44. Stuard (E), 84. Walker (+1), 100. Donaldson, MacKenzie (+3), 121. Noh (+4).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

Jelikož se na The Players přijeli rozehrát Rory McIlroy a Phil Mickelson, má turnaj o hlavní atrakce postaráno. Severoir i Američan jsou populární u publika, které je zvědavé na to, jestli prvně jmenovaný rekordman hřiště (62 ran v roce 2010) konečně prodá dobrou formu a něco vyhraje, stejně jako na to, jak se se ztrátou výkonnosti vyrovnal domácí oblíbenec, vždyť loni tu skončil třetí. Ne všichni předpokládaní favorité blížícího se dalšího vrcholu sezony volí stejnou taktiku, mnozí odpočívají, ale jsou tu Angličané Lee Westwood a Justin Rose, americký lídr fedexcupového pořadí Jimmy Walker, jihokorejský vítěz z minulého týdne Noh Seong-yul i obhájce titulu Derek Ernst, o němž od té doby nebylo moc slyšet.

O podíly z dotace zvýšené o 200 tisíc na 6,9 milionu dolarů (asi 136,5 milionu korun) se bude hrát na privátním paru 72 o délce 6 805 metrů. Divácky nejatraktivnější částí je pasáž od čtrnácté do sedmnácté jamky, kde přichází do hry voda, jinak je pouze na sedmičce. Na tříparové sedmnácté jamce se pálí na green přes jezírko a následuje známá “Zelená míle” ke klubovně, kde se druhá rána do greenu hraje do kopce a míče jsou tady lapány hlubokými bunkery.

Televizní přenosy z Wells Fargo má na programu  ČT Sport a Golf Channel.

Odkazy: … Quail Hollow Club Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.