Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

LPGA – Wegmans LPGA Championship

10.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Wegmans LPGA Championship, Locust Hill Country Club, Pittsford, New York, USA
(6. – 9. června 2013, časový posun: -6 hodin)

 

 

 


Inbee Park

Neděle – finálové kolo a play-off
Jihokorejka Inbee Park nejprve málem všechno ztratila a v dramatické koncovce si to zase vydobyla zpátky. Pro svůj druhý letošní a celkově třetí major titul si došla až na třetí jamku play-off, kde zdolala skotskou konkurentku Catrionu Matthew, držitelku jediného velkého ženského titulu z Women´s British Open 2009. „Znamená to pro mě moc, vidět své jméno na tomto poháru. Posunuju se blíž ke svým cílům,“ svěřila se vítězka.
V souboji generací nejprve obě absolvovaly osmnáctou a pak i desátou jamku v paru 4. Když se na finálovku vydaly podruhé, byla o generaci mladší čtyřiadvacetiletá asijská hráčka přesná a zapsala birdie, naopak její třiačtyřicetiletá soupeřka hrála bogey. Obě zakončily základní čtyřkolovou část turnaje s bilancí -5.
Třetí místo obsadily Norka Suzann Pettersen, která ve druhé části těžkého dne předvedla nejlepší turnajové skóre 65 ran (-7) a zaostala jen o jeden úder za dvojicí hráček v rozehrávce, společně s Američankou Morgan Pressel. Ta po dopolední ztrátě vedoucí pozice hrála ve čtvrtém kole ještě hůř, 75 (+3). Čechoameričanka Jessica Korda rovněž neměla svůj den, zopakovala 76 (+4) a klesla na konec páté desítky konečného pořadí.
To, že Park svou pozici, vydobytou ve třetím kole, málem odevzdala, se stalo na druhé devítce, kde později vítězná Korejka hrála tři bogey (jamky 14, 16 a 18, všechno čtyřpary). Znamenalo to výsledek 75 (+3) a nutnost jít do play-off. V něm jí nakonec radost přinesla právě osmnáctá jamka, na níž v úvodním pátečním kole hrála double bogey. „Vůbec jsem si nebyla v závěrečném kole ničím jistá, trefovala jsem míče do všech stran,“ postěžovala si. „Podle toho, jak jsem hrála, jsem si vůbec nemyslela, že vyhraju tímhle způsobem.“

3. kolo
První polovinu dvojnásobné porce jamek zvládla nejlépe I. Park. Nejlepší skóre 66 ran (-6) sice přinesla Japonka Ai Mijazato, avšak pro ni to znamenalo pouze posun do top 10, zato jmenovanou světovou jedničku vynesl druhý nejlepší výsledek 68 (-4) do vedení s průběžným skóre -8 o ránu před Američanku Pressel. Až do šestého místa se seřadily další korejské golfistky. Čechoameričanka Korda po dalším zhrošení na 76 (+4) spadla do čtvrté desítky průběžného pořadí. Finálové kolo začalo okamžitě, hráčky měly minimální přestávku na odpočinek.
Další pořadí: 5. Ch. Choi, J.Y. Shin (-3), 9. Feng, Wie, N.Y. Choi (-2), 12. Kerr, Masson (-1), 15. A. Mijazato (E), 17. Ko (+1), 19. Tseng (+2), 28. S. Lewis, Thompson (+4), 33. Webb (+5), 37. Ciganda (+6), 49. Korda (+8).

Sobota – 2. kolo
Vedení převzala Američanka Morgan Pressel, přestože se oproti svému úvodnímu výkonu zhoršila na 70 ran (-2). K posunu na první pozici s bilancí -6 to stačilo i proto, že ani vedoucí Jihokorejka Chella Choi nedokázala zopakovat vlastní vstup do turnaje a po zápisu 73 (+1), horším o šest než jaký odevzdala v pátek, se dělí se ztrátou dvou úderů o druhé místo s krajankou Inbee Park, která naopak o čtyři rány své první kolo vylepšila na 68 (-4). To je zároveň v pokračujících těžkých podmínkách nejnižší číslo dne. Na kontě ho má ještě Američanka Michelle Wie, ta je však od hry o prvenství poměrně daleko. Čelo se vzdálilo i Jessice Korda, která je společně s Wie a dalšími hráčkami na dělené 14. pozici. Druhá česky hovořící golfistka Sandra Gal se skóre +9 neprošla cutem.
Pressel hrála čtyři birdie a dvě bogey, u Ch. Choi je tento poměr obrácený, i proto si obě ženy pozice vyměnily. Vedoucí Američanka přitom absolvovala odpolední program, v němž se silněji rozpršelo a foukal vítr. „Drivy mi začaly chodit doprava a nebyla jsem schopná nějakých zázračných záchranných ran. Ale jinde jsem si připravila dost birdie šancí,“ zhodnotila den.
Další pořadí: 4. Smith. A. Yang, J.Y. Shin (-3), 7. N.Y. Choi (-2), 12. Masson (-1), 14. Wie, Feng, Korda, Thompson (E), 23. Pettersen (+1), 31. S. Lewis, Tseng (+2), 40. Ko (+3), 47. Webb (+4), 70. A. Mijazato (+6).
Cutem neprošly: Salas, Ch. Kim, Gulbis, Gal, Ryu.

Pátek – 1. kolo
Nejlepší zahajovací výsledek 67 ran (-5) zapsala Jihokorejka Chella Choi, o ránu za ní se o druhé místo dělí její krajanka Shin Ji-yai s domácí hráčkou Morgan Pressel. Za samostatně čtvrtou Brittany Lincicome číhá na dělené páté pozici Čechoameričanka Jessica Korda s výkonem 70 (-2), stejným jako Pak Se-ri, doplňující korejský blok v čele leaderboardu. Mnohem hůř je zatím umístěna další česky mluvící hráčka Sandra Gal z Německa. Za 79 (+7) jí patří až 116. pozice.

V pokračujícícm vlhkém počasí ještě ztěžkl už tak náročný rough a uspěly hlavně ty ženy, které udržely míč na fairwayi. To se povedlo Choi, která jich z odpaliště trefila čtrnáct a minula v regulaci jen tři greeny. „Měla jsem spoustu birdie šancí. Ani nevím, proč tomu tak bylo,“ pravila bezelstně hráčka, stále čekající na svůj premiérový titul na LPGA Tour, byla letos již dvakrát v konečném top 10. Ženský major začala ostře, na první devítce se jí podařilo nastřádat pět birdie. Šesté přidala na desáté jamce, pak ale jako by se lekla příliš nízného výsledku už ho jen lehce zhoršila jedním bogey. Den zakončila pěti pary. „Na druhé devítce byly sušší greeny, hůř jsem odhadovala rychlost. Ale jsem ráda za záchranu paru na poslední jamce,“ dodala ve speokojené náladě.

Další pozice: 7. Davies, Nordqvist, Thompson (-1), 16. I. Park, Pettersen, Tseng, N.Y. Choi (E), 32. Masson, Feng, S. Lewis, A. Mijazato (+2), 49. Ciganda, Kerr (+3), 71. Ryu, Webb, Wie (+4), 89. Ko (+5), 116. Gal (+7).

Čtvrtek – 1. kolo zrušeno
Vytrvalý déšť znemožnil zahájení hry, golfistky se na odpaliště vůbec nevydaly. Pořadatelé pozměnili program tak, že se odehrají dvě základní kola v pátek a v sobotu. Po cutu bude neděle dvojkolová. „Každá z nás podle předpovědi věděla, jaké počasí bude. Bývá to tady obvyklé. Hrajeme golf a s deštěm se musíme vypořádat,“ komentovala situaci americká hráčka, světová dvojka a jedna z favoritek Stacy Lewis.

Druhý letošní ženský major si nenechá ujít žádná zdravá hráčka ze světové špičky, tedy ani například Sandra Gal či Jessica Korda. Nejen proto, že se hraje od roku 1955 a výhra má svou váhu, ale také pro skvělou dotaci 2,25 milionu dolarů (44,5 milionu korun). Loni tady Feng Šan-šan napsala novou kapitolu světového golfu jako první čínská držitelka takového titulu. A letos je v této fázi sezony znovu ve formě. Konkurence je ovšem přepestrá, neboť hrají některé vítězky T&CP National Championship pro teaching pros (Jean Bartholomew), hráčky světového žebříčku, které nemají dost bodů ve Spojených státech (Ariya Jutanugarn), a také golfistky pozvané pořadateli (Melissa Reid).

Hřiště nacházející se nedaleko jezera Ontario má par 72 a pro elitní ženy je vyměřeno na 5 975 metrů. Uvedeno do provozu bylo už v roce 1927 po dvou letech fungování základní devítky a o čtyři roky později ho redesignoval fenomenální Robert Trent Jones, jehož práce je patrná dodnes. Každá jamka je pojmenovaná a pod názvy se skrývají více či méně jasná poselství (Těžký start, Panorama, Iluze, Vysoký risk, a podobně).

Odkazy: … Locust Hill Country ClubHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

 

.